Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Morgan Freeman (84): První roli dostal za trest
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Morgan Freeman (84): První roli dostal za trest

datum: 10. 3. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Když na základní škole podtrhl židli dívce, do které byl zamilovaný, musel se „za trest“ zúčastnit školní dramatické soutěže. K překvapení všech se dvanáctiletý mladík naprosto přirozeně pohyboval po jevišti, a nakonec soutěž i vyhrál.

Charismatický řidič slečny Daisy nebo podnikavý vězeň Ellis Boyd ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank, ale i psycholog Alex Cross v mysteriózním thrilleru Sběratel polibků – to je jen pár známých rolí současného nejlepšího černošského herce. K profesionálnímu herectví se dostal oklikou. Původně byl stíhacím pilotem.

Genetický mix s kapkou bělošské krve

Předkové Morgana Freemana přišli do Ameriky jako otroci. Jejich geny sahají do Senegalu i nigerských kmenů Songhaiů a Tuaregů, do toho se přimíchala i kapka bělošské krve po pradědečkovi z matčiny strany. Ten s jeho prababičkou žil společně celý život, bok po boku odpočívají i v hrobě – jen podle tehdejších segregačních zákonů se nemohli vzít.

Morgan se narodil 1. června 1937 v jižanském Memphisu jako nejmladší z pěti dětí. Maminka Mayme Edna byla učitelka, otec Morgan holič, který se více než práci věnoval popíjení alkoholu. Také později příznačně zemřel na cirhózu jater.

Zatímco rodiče se vydali hledat lepší životní podmínky na sever, do Chicaga, Morgan zůstal u babičky v Charlestonu. Po její smrti žil s matkou, která se mezitím rozvedla a vrátila na jih.

Nejdřív zvítězilo letectví

Jako dítě Morgan miloval filmy a šetřil peníze, aby mohl jít do kina na své oblíbené hrdiny – Gary Coopera, Spencera Tracyho a Sidney Poitiera. A přestože po ukončení střední školy mohl získat stipendium ke studiu dramatického umění, vydal se splnit si jiný velký sen – nastoupil k americkému letectvu.


Sidney Poitier (†94): Hádej, kdo přijde na večeři?

Služba v armádě se však dost lišila od jeho očekávání, Morgan byl rozčarovaný. Místo toho, aby zasedl za kokpit letadla, spoustu času musel trávit na zemi jako mechanik a radarový technik. Nakonec ale dosáhl hodnosti letce 1. třídy.

Po čtyřech letech si uvědomil, že vlastně nechce být vojákem z povolání. V roce 1959 udělal Morgan zásadní rok – odešel z armády a vydal se do Hollywoodu. Tam navštěvoval kurzy herectví a snažil se najít práci. Nejprve začínal jako tanečník, ale srdce ho táhlo k herectví. Přestěhoval se do New Yorku a zkusil štěstí na Broadwayi.

Těžké a pomalé začátky

V roce 1967 přišel velký pracovní i osobní zlom – nastoupil do muzikálu Hello, Dolly a po pětileté známosti se oženil s Jeanette Adair Bradshaw. Do manželství si každý z nich přivedl „věnem“ po jednom dítěti z předchozích vztahů. Ona dceru jménem Deene, on syna Alfonsa. K nim pak přibyla ještě společná Morgana.

Na rodinu moc času neměl, protože se snažil rozjet pracovní kariéru a nedařilo se mu podle jeho představ. Manželství se mu začalo rozpadat. Herec v té době utápěl svůj žal v alkoholu. V roce 1979 se pár rozvedl.

„Úspěšnou kariéru jsem měl 30 let; třicetiletá kariéra není zase až tak špatná. Často si myslím, že mám asi štěstí, že jsem na začátku 70. let nezažil divoký úspěch. Mohl jsem se snadno spálit.“

Rok po rozvodu přišla nabídka hrát ve filmu Brubaker a Freemanova hvězda pomalu začala stoupat. 80. léta byla už ve znamení jeho úspěšných filmů Řidič slečny Daisy, Vykoupení z věznice Shawshank. To už měl vedle sebe druhou manželku, kostýmní výtvarnici Myrnu Colley-Lee.

Špatný rok

Rok 2008 mu moc radosti nepřinesl. Po čtyřiadvaceti letech se s Myrnou rozvedli, údajně po delší krizi a „…rozkolu názorů a ztrátě porozumění…“, jak uvedl Morganův právník.

Ještě před ukončením rozvodového řízení se Morgan vážně zranil při autonehodě v Mississippi, nedaleko od svého domu. Auto, které řídil, sjelo z vozovky a několikrát se převrátilo. Přivolaní záchranáři jeho i spolujezdkyni (a údajně tehdejší milenku) Demaris Meyer museli z auta vystříhat.

Morgan byl sice při vědomí a po srážce žertoval s fotografem, pak byl ale vrtulníkem převezen do memphiské nemocnice, kde se podrobil více než čtyřhodinové operaci ruky. Alkohol, ani drogy se v krvi hollywoodské hvězdy nenašly, přesto jako viník nehody musel zaplatit tučnou pokutu.

Harašení a vztah s vnučkou?

Bulvární novináři spekulovali o milostném vztahu Morgana s nevlastní vnučkou E´Denou Hines (tedy dcerou jeho vyženěné dcery Deeny). Společně navštěvovali různé večírky a Freeman začínající herečku podporoval. E´Dena se ale v roce 2015, v pouhých třiatřiceti letech, stala obětí trestného činu. Drogově závislý přítel Lamart Davenport ji ubodal.

V roce 2018 zveřejnila CNN dokument, v němž osm žen obvinilo Freemana ze sexuálního obtěžování. Ten se prostřednictvím svého advokáta okamžitě ohradil a požadoval omluvu. Na obranu herce se postavili kolegové i novináři.

„Je to báječný a přemýšlivý muž,“ řekl známý americký novinář Mike Wallace, který s hercem připravil rozhovor. „K Morganovi Freemanovi mám nesmírnou úctu.“

Morgan Freeman bydlí v Charlestonu ve státě Mississippi a zároveň má byt v New Yorku. Svůj zatím poslední film natočil před třemi lety – jde o dobrodružný snímek Alfa.

Další zajímavosti z Morganova života

⇒ Přestože dráhu profesionálního letce opustil, na létání nezanevřel. Stále má pilotní průkaz a vlastní tři soukromá letadla.

⇒ Provozuje bluesový klub Ground Zero v mississippském městě Clarksdale.

⇒ Poté, co se Freeman dozvěděl o úbytku včel a jeho ničivém dopadu na životní prostředí, v červenci 2014 dal chovatelům včel k dispozici svůj ranč o rozloze 124 akrů.

⇒ Už skoro třicet let nosí v uších zlaté kroužky. Jde o starý námořnický a pirátský zvyk. Ti v uších nosili drahé zlaté náušnice, aby se za ně v případě úmrtí dala kdekoli pořídit rakev a důstojný pohřeb.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ivana Trumpová (†73): 11 zajímavostí o chytré a pracovité blondýně ze Zlína, která se nedokázala smířit se stárnutím

Ivana Trumpová (†73): 11 zajímavostí o chytré a pracovité blondýně ze Zlína, která se nedokázala smířit se stárnutím

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 7. 2024 0:05

14. července uplynou dva roky od náhlého úmrtí Ivany Trumpové. Novináři si na ní většinou smlsli…

Thomas Alva Edison (†84): Muž, který rozsvítil zeměkouli

Thomas Alva Edison (†84): Muž, který rozsvítil zeměkouli

Autor: Matěj Vavřina, Datum: 10. 7. 2024 0:05

Stál za spoustou technických vynálezů, které změnily svět. Nejvíc se hovoří o žárovce. Thomas Alva…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 5. 2024 0:05

Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2024 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 5. 2024 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-