Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Loretta Swit (82): Proč se „šťabajzna“ z M.A.S.H. nikdy nestala matkou?
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Loretta Swit (82): Proč se „šťabajzna“ z M.A.S.H. nikdy nestala matkou?

datum: 21. 5. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Když odcházela z domu, aby se stala herečkou, doslova jí její matka zatarasila svým tělem dveře a vykřikla: „Jen přes mou mrtvolu!“

Loretta Jane Swit se narodila 4. listopadu 1937 v americkém New Jersey jako dcera polských imigrantů. Rodiče Nellie a Lester Swit byli obrovští filmoví nadšenci. Loretta ráda vzpomíná, jak ji máma jako malou předškolní holčičku často brávala do divadla.

Talentovaná holčička

Právě v tomto pro děti důležitém období se Loretta začala zajímat o film a snít o herecké kariéře. Také si uvědomila, že jí dělá radost zpěv – měla na něj přirozený talent. Ačkoliv rodiče z jejích představ o budoucnosti nadšeni nebyli, na její školní představení chodili. Samozřejmě si nenechali ujít to první – Sněhovou královnu, kde Loretta debutovala už 7 letech. Byli okouzleni, ale opakovaně své dceři kladli na srdce, aby svou energii směřovala ke studiu, a ne k showbyznysu.

Rodičům navzdory

Nakonec rodiče nic nezmohli. Po maturitě sice chvíli pracovala jako stenografka, ale brzy si prosadila svou a odjela do New Yorku, kde začala docházet na Americkou akademii dramatických umění, kde se věnovala jak hraní, tak i zpěvu. Brala také soukromé lekce.

Brzy svým rodičům dokázala, že se mýlili, že má skutečný talent. Po krátké etapě z konce 60. let, kdy byla součástí národního divadelního spolku cestujícího a vystupujícího po Státech, zakotvila v divadle na Broadwayi. Tam excelovala v Monolozích vagíny nebo ve hře Příští rok ve stejnou dobu, v jejíž filmové adaptaci si později zahrál Lorettin seriálový kolega Alan Alda.

Cesta k mezinárodnímu úspěchu vedla od malých roliček v různých televizních seriálech, kde většinou ztvárňovala atraktivní blondýnky nebo naivky, např. v Hawaii Five-O nebo Mission: Impossible. To už se psala 70. léta a Swit žila v Los Angeles, kde každý den hleděla na slavný bílý nápis HOLLYWOOD. 

Legenda jménem M.A.S.H.

Na začátku byla kniha M.A.S.H: A Novel About Three Army Doctors spisovatele Richarda Hookera. V roce 1970 byl podle ní natočen film M*A*S*H a o dva roky později se začal v televizi vysílat stejnojmenný seriál. Právě v něm, ve 245 ze 256 epizod, ztvárnila Loretta nezapomenutelnou postavu zdravotní sestry, majora Margaret J. Houlihan. Díky „šťabajzně“, v originále jí lékaři přezdívali „hot lips“, si herečka z předávání cen Emmy postupně odnesla dvě sošky za nejlepší výkon ve vedlejší roli v komediálním seriálu.

„Ona je hlavní sestra, on je hlavní blbec,“ říkával plukovník Potter o Margaretině románku s majorem Frankem Burnsem, kvůli kterému byla v táboře často terčem posměchu. Na druhou stranu byla ve svém oboru profesionálkou a tak trochu idolem skutečných zdravotních sester. Právě ony Lorettě Swit psaly, jak jsou vděčné, že ze své postavy neudělala karikaturu. Naopak, zdravotní sestra byla v jejím podání člověkem pečujícím a často se ocitajícím na hranici svých psychických a fyzických možností.

Seriálové přátelství

Ze seriálu M.A.S.H. si Loretta odnesla jak spoustu silných zážitků, tak několik velmi dobrých přátel. Nejvíce si porozumněla s Mikem Farrellem, který ztvárnil postavu kapitána B. J. Hunnicatta. „Je jako můj starší bratr a pravděpodobně jednou z nejlepších lidských bytostí, které jsem v životě potkala,“ svěřila se herečka, která vždycky cítila, že s Mikem může probírat velmi osobní věci.

Druhým blízkým člověkem se pro Swit stal představitel drsného plk. Shermana T. Pottera, Harry Morgan. „Harry byl úžasný. Byl pro nás něco jako otec,“ řekla herečka, která s každým odchodem svého seriálového kolegy velmi truchlí. Nikdo se jí nediví, M.A.S.H. je pro ni něco jako druhá rodina.

Dala přednost kariéře?

V 70. letech randila se zpěvákem Billem Hudsonem, budoucím manželem herečky Goldie Hawn.

Do svazku manželského vstoupila pouze jednou. Jejím manželem se v roce 1983 stal herec Dennis Holahan (mohli jste ho vidět v seriálu M.A.S.H. v roli švédského diplomata Pera Johannsena). Manželství trvalo do roku 1995, kdy se rozvedli. Ze vztahu nevzešel žádný potomek, partneři se však starali o Dennisovy dospívající děti z předešlého vztahu. Vlastní zkušenosti z mateřstvím herečka nemá.

Ačkoliv po odvysílání legendy jménem M.A.S.H. znal herečku snad celý svět, nabídky k sňatku nepřicházely. Těžko říct, jestli byla Loretta natolik zavalena novými scénáři, že dala přednost kariéře před rodinným životem. Žádný muž po jejím boku se ale od 80. let neobjevil.

Co se ale objevilo, byly spekulace o jejích plastických operacích. Kdysi přirozeně krásná blondýnka se v průběhu posledních 20 let stala chodící antireklamou na plastické operace. Botox rtů a výplně vrásek jí bohužel mladistvý vzhled nevrátily.

Aktivistka za práva zvířat

Mezi aktivisty za práva zvířat není Loretta Swit žádným nováčkem. Od 90. let, kdy upozadila svou hereckou kariéru, je zanícenou mluvčí americké neziskové organizace Humane Society of the United States, která cílí na zlepšení životních podmínek zvířat. Z tohoto důvodu se z Loretty nejdříve stala vegetariánka a posléze přísná veganka.

„Zvířata jsou moji přátelé, ne jídlo!“ říká herečka, která byla za svou vytrvalou pomoc zvířatům a jejich ochraně mnohokrát oceněna.

Mimo jiné spolupracovala s Robertem Redfordem na kampani, v níž upozorňovali na živočišné druhy, kterým hrozilo vyhynutí.

Co o Lorettě asi (ne)víte

⇒ Měří 168 centimetrů.

⇒ Od roku 1989 má svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

⇒ Navrhla vlastní řadu šperků, kterou prodávala po klenotnických show po celých Spojených státech.

⇒ Napsala knihu o háčkování.

⇒ Praktikuje jógu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 9. 2021 0:05

Ačkoliv jí svět filmu ležel u nohou, krása a sláva jí nikdy nestouply do hlavy. Ba naopak, Claudia…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2021 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 9. 2021 0:05

Rusovlasá herečka je nejvíce obsazovaná do rolí problémových žen. Jsou to ženy, které ztratily samy…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 9. 2021 0:05

Děti neměla, možná proto ji všude doprovázel pražský krysařík. Herečka Růžena Šlemrová měla dokonce…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-