Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Loretta Swit (82): Proč se „šťabajzna“ z M.A.S.H. nikdy nestala matkou?
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Loretta Swit (82): Proč se „šťabajzna“ z M.A.S.H. nikdy nestala matkou?

datum: 21. 5. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Když odcházela z domu, aby se stala herečkou, doslova jí její matka zatarasila svým tělem dveře a vykřikla: „Jen přes mou mrtvolu!“

Loretta Jane Swit se narodila 4. listopadu 1937 v americkém New Jersey jako dcera polských imigrantů. Rodiče Nellie a Lester Swit byli obrovští filmoví nadšenci. Loretta ráda vzpomíná, jak ji máma jako malou předškolní holčičku často brávala do divadla.

Talentovaná holčička

Právě v tomto pro děti důležitém období se Loretta začala zajímat o film a snít o herecké kariéře. Také si uvědomila, že jí dělá radost zpěv – měla na něj přirozený talent. Ačkoliv rodiče z jejích představ o budoucnosti nadšeni nebyli, na její školní představení chodili. Samozřejmě si nenechali ujít to první – Sněhovou královnu, kde Loretta debutovala už 7 letech. Byli okouzleni, ale opakovaně své dceři kladli na srdce, aby svou energii směřovala ke studiu, a ne k showbyznysu.

Rodičům navzdory

Nakonec rodiče nic nezmohli. Po maturitě sice chvíli pracovala jako stenografka, ale brzy si prosadila svou a odjela do New Yorku, kde začala docházet na Americkou akademii dramatických umění, kde se věnovala jak hraní, tak i zpěvu. Brala také soukromé lekce.

Brzy svým rodičům dokázala, že se mýlili, že má skutečný talent. Po krátké etapě z konce 60. let, kdy byla součástí národního divadelního spolku cestujícího a vystupujícího po Státech, zakotvila v divadle na Broadwayi. Tam excelovala v Monolozích vagíny nebo ve hře Příští rok ve stejnou dobu, v jejíž filmové adaptaci si později zahrál Lorettin seriálový kolega Alan Alda.

Cesta k mezinárodnímu úspěchu vedla od malých roliček v různých televizních seriálech, kde většinou ztvárňovala atraktivní blondýnky nebo naivky, např. v Hawaii Five-O nebo Mission: Impossible. To už se psala 70. léta a Swit žila v Los Angeles, kde každý den hleděla na slavný bílý nápis HOLLYWOOD. 

Legenda jménem M.A.S.H.

Na začátku byla kniha M.A.S.H: A Novel About Three Army Doctors spisovatele Richarda Hookera. V roce 1970 byl podle ní natočen film M*A*S*H a o dva roky později se začal v televizi vysílat stejnojmenný seriál. Právě v něm, ve 245 ze 256 epizod, ztvárnila Loretta nezapomenutelnou postavu zdravotní sestry, majora Margaret J. Houlihan. Díky „šťabajzně“, v originále jí lékaři přezdívali „hot lips“, si herečka z předávání cen Emmy postupně odnesla dvě sošky za nejlepší výkon ve vedlejší roli v komediálním seriálu.

„Ona je hlavní sestra, on je hlavní blbec,“ říkával plukovník Potter o Margaretině románku s majorem Frankem Burnsem, kvůli kterému byla v táboře často terčem posměchu. Na druhou stranu byla ve svém oboru profesionálkou a tak trochu idolem skutečných zdravotních sester. Právě ony Lorettě Swit psaly, jak jsou vděčné, že ze své postavy neudělala karikaturu. Naopak, zdravotní sestra byla v jejím podání člověkem pečujícím a často se ocitajícím na hranici svých psychických a fyzických možností.

Seriálové přátelství

Ze seriálu M.A.S.H. si Loretta odnesla jak spoustu silných zážitků, tak několik velmi dobrých přátel. Nejvíce si porozumněla s Mikem Farrellem, který ztvárnil postavu kapitána B. J. Hunnicatta. „Je jako můj starší bratr a pravděpodobně jednou z nejlepších lidských bytostí, které jsem v životě potkala,“ svěřila se herečka, která vždycky cítila, že s Mikem může probírat velmi osobní věci.

Druhým blízkým člověkem se pro Swit stal představitel drsného plk. Shermana T. Pottera, Harry Morgan. „Harry byl úžasný. Byl pro nás něco jako otec,“ řekla herečka, která s každým odchodem svého seriálového kolegy velmi truchlí. Nikdo se jí nediví, M.A.S.H. je pro ni něco jako druhá rodina.

Dala přednost kariéře?

V 70. letech randila se zpěvákem Billem Hudsonem, budoucím manželem herečky Goldie Hawn.

Do svazku manželského vstoupila pouze jednou. Jejím manželem se v roce 1983 stal herec Dennis Holahan (mohli jste ho vidět v seriálu M.A.S.H. v roli švédského diplomata Pera Johannsena). Manželství trvalo do roku 1995, kdy se rozvedli. Ze vztahu nevzešel žádný potomek, partneři se však starali o Dennisovy dospívající děti z předešlého vztahu. Vlastní zkušenosti z mateřstvím herečka nemá.

Ačkoliv po odvysílání legendy jménem M.A.S.H. znal herečku snad celý svět, nabídky k sňatku nepřicházely. Těžko říct, jestli byla Loretta natolik zavalena novými scénáři, že dala přednost kariéře před rodinným životem. Žádný muž po jejím boku se ale od 80. let neobjevil.

Co se ale objevilo, byly spekulace o jejích plastických operacích. Kdysi přirozeně krásná blondýnka se v průběhu posledních 20 let stala chodící antireklamou na plastické operace. Botox rtů a výplně vrásek jí bohužel mladistvý vzhled nevrátily.

Aktivistka za práva zvířat

Mezi aktivisty za práva zvířat není Loretta Swit žádným nováčkem. Od 90. let, kdy upozadila svou hereckou kariéru, je zanícenou mluvčí americké neziskové organizace Humane Society of the United States, která cílí na zlepšení životních podmínek zvířat. Z tohoto důvodu se z Loretty nejdříve stala vegetariánka a posléze přísná veganka.

„Zvířata jsou moji přátelé, ne jídlo!“ říká herečka, která byla za svou vytrvalou pomoc zvířatům a jejich ochraně mnohokrát oceněna.

Mimo jiné spolupracovala s Robertem Redfordem na kampani, v níž upozorňovali na živočišné druhy, kterým hrozilo vyhynutí.

Co o Lorettě asi (ne)víte

⇒ Měří 168 centimetrů.

⇒ Od roku 1989 má svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

⇒ Navrhla vlastní řadu šperků, kterou prodávala po klenotnických show po celých Spojených státech.

⇒ Napsala knihu o háčkování.

⇒ Praktikuje jógu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 5. 2021 0:05

Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Jackie Chan (67): 11 kotrmelců v životě kung-fu legendy

Jackie Chan (67): 11 kotrmelců v životě kung-fu legendy

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 5. 5. 2021 0:05

Dávno předtím, než ovládly kinematografii počítačové efekty, které dnes pomáhají hercům provádět…

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 5. 2021 0:05

„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…

Orlando Bloom (44): Ze sukničkáře vzorným tátou

Orlando Bloom (44): Ze sukničkáře vzorným tátou

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 3. 5. 2021 0:05

Po natočení série filmů Pán prstenů a Piráti z Karibiku šla jeho popularita prudce nahoru. Orlando…

Charlie Sheen (55): Hollywoodský průšvihář

Charlie Sheen (55): Hollywoodský průšvihář

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 29. 4. 2021 0:05

Nesporný talent utopil v alkoholu. Jeho drogové a opilecké excesy mu zajistily úplně jinou…

Ken Follett (71): Muž, který rád vypráví příběhy

Ken Follett (71): Muž, který rád vypráví příběhy

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 4. 2021 0:05

Možná jeho fantazii podpořila skutečnost, že nábožensky založení rodiče nedovolili dětem chodit do…

Věra Ferbasová (†62): Filmová naivka s těžkým osudem

Věra Ferbasová (†62): Filmová naivka s těžkým osudem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 4. 2021 0:05

Když se řekne Věra Ferbasová, milovníci filmů pro pamětníky si určitě vybaví krásnou naivní…

Alan Rickman (†69): Padesát let žil na psí knížku

Alan Rickman (†69): Padesát let žil na psí knížku

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 4. 2021 0:05

Alan Rickman zůstane v paměti filmových diváků, a zejména fanoušků Harryho Pottera, jako muž mnoha…

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (43): Když vám kočka vybere manžela

21. 3. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky M. napsala Alžběta Morávková