Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Alan Alda (83): Manželku sbalil na rumový dort
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Alan Alda (83): Manželku sbalil na rumový dort

datum: 3. 10. 2019 0:06 autor: Jana Vavřinová
Představitel lékaře, provokatéra a lovce žen Hawkeyho Pierce ze seriálu M.A.S.H. je ve skutečnosti už přes šedesát let pozorným manželem, který má do lehkovážného proplouvání životem hodně daleko. Co ho ale se seriálovou postavou rozhodně spojuje, je drsnější smysl pro humor.
  1. Táta mu vymyslel příjmení Nejvtipnější americký vojenský lékař se narodil 28. ledna 1936 jako Alphonso Joseph D’Abruzzo. K příjmení Alda přišel budoucí herec díky vynalézavosti svého otce, kterému přišlo zdlouhavé se představovat Alphonso Giuseppe Giovanni Robert D’Abruzzo. Spojením prvních dvou písmen Alphonso a D'Abruzzo vzniklo Alda. Alan je pak odvozenina od jména Alphonso. Ve škole mu ale stejně všichni říkali Al.
  2. Jako dvouletý kouřil dýmku Jelikož byl Alanův otec Robert kabaretním umělcem a zpěvákem v burleskní show, byli Aldovi neustále na cestách. Před jedním představením v Torontu, to byly Alanovi právě dva roky, dostal Robert hodně zvláštní nápad. Aby na sebe strhnul pozornost novinářů a potenciálního publika, vyfotil svého synka v obleku, jak drží dýmku, a snímek poslal do novin. Titulek u fotografie pak zněl (ve volném překladu): „Dvouleté dítě kouří dýmku. Jednou své matce zlomil nos.“ Zda se po zveřejnění obrázku Alana s dýmkou prodalo víc vstupenek, si už nechal Robert raději pro sebe.
  3. Preparoval zvířata Když bylo Alanovi jedenáct let, narazil v časopise na inzerát nabízející dálkový kurz vycpávání zvířat. V první zásilce se nacházel podrobný návod na vycpání ptáka. Shodou okolností našel Alda o pár dní později mrtvou sovu. Přinesl ji domů a začal se řídit instrukcemi. Provedl řez, a ze zvířete se vyhrnuly vnitřnosti, což chlapce poněkud znepokojilo. „Mrtvá sova ležela na kuchyňském stole asi týden. Začala smrdět...“ prozradil Alan, kterého maminka přemlouvala, aby s preparací přestal. „Já jí řekl, že hodlám čekat na další lekci.“ A tak přišly další zásilky, ve které měl vycpat pumu či losa. Nakonec i budoucí herec uznal, že dokončení kurzu je nad jeho síly a možnosti.
  4. V Koreji i ve skutečnosti Před svým působením ve fiktivní jednotce M.A.S.H. 4077, sloužil Alda po šest měsíců v Koreji, kde měl na starosti obsluhu v jídelním stanu. „Přišly nabídky, že bych se mohl stát důstojníkem. Nebyl jsem tomu ale úplně nakloněný,“ prozradil herec, který je stejně jako jeho postava v seriálu, velký pacifista. Navíc by se prý armádě nedokázal oddat tělem ani duší.
  5. Láska prochází žaludkem Alan Alda patří mezi ty štastlivce, kteří zažili lásku na první pohled. Když byl na jaře 1956 pozván na komorní koncert kvarteta (ve kterém hrála jeho budoucí žena Arlene), netušil, jak moc osudový večer to pro něj bude. Nesmělý Alan tehdy s mladou klarinetistkou neprohodill ani slovíčko, dokonce ani nevěděl, jak se jmenuje. Oboustranná jiskra přeskočila až o pár dní později na společenské večeři, kam bylo kromě něj a Arlene pozváno dalších deset umělců. Nervózní Alda celou dobu přemýšlel, jak svou vyvolenou okouzlit a rozesmát. Nakonec k němu nápad přišel naproti sám. Když na závěr večera spadl z lednice rumový dort a hosté uslyšeli jeho plácnutí o podlahu, popadl Alda vidličku a vydal se do kuchyně. „Klarinetistka se chopila vidličky se mnou jako jediná. Usadili jsme se na zemi a vyjídali ten rumový dort z lina s chutí a nádechem flirtu,“ zavzpomínal herec na okamžik, který ho utvrdil v tom, že ona je ta pravá. Zkrátka žena do nepohody. Od jejich svatby letos uplynulo 64 let. Vychovali tři dcery, od kterých se dočkali osmi vnoučat.
  6. Bral antidepresiva S přibývajícím věkem si začal Alan uvědomovat, jak moc je úzkostný. Nikdy se necítil dobře v místnosti přeplněné lidmi, nerad zvedal telefon, protože se bál, že by si s někým musel povídat. Z té představy se mu dělalo zle. Po čtyřiceti letech manželství se jeho ženě Arlene přestalo líbit, jak Alan chřadne. „Víš co? Už se nesměješ. Všechno ti přijde negativní,“ sdělila mu své obavy o jeho duševní zdraví. Alda tedy zašel za svým kamarádem lékařem, který mu předepsal antidepresivum zvané Zoloft.
  7. Je součástí světového rekordu První vysílání legendárního seriálu M.A.S.H. probíhalo ve Spojených státech mezi lety 1972 až 1983. Za tu dobu si Alda odnesl celou řadu ocenění. Obdržel tři ceny Emmy za mužský herecký výkon v komediálním seriálu, k tomu cenu za režii a scénář vybraných epizod. Daleko více než těchto lesklých „těžítek“ si představitel Hawkeyho Pierce cení přízně publika. Vždyť závěrečnou epizodu, na které se podílel i po autorské stránce, shlédlo v premiérovém čase více než 121 milionů diváků. Dosud nebyl tento rekord překonán!
  8. Boj s Parkinsonovou chorobou O své nemoci promluvil Alda poprvé v roce 2018, tedy tři roky poté, co mu ji lékaři diagnostikovali. Co ho přimělo se jít nechat vyšetřit? „Jednou jsem měl sen, že na mě někdo útočí a já jsem na něj hodil pytel brambor. Ve skutečnosti jsem však házel polštář na svou ženu,“ řekl herec, který si na základě článku v novinách pojednávajícím o podobných typech snů v souvislosti s „Parkinsonem“ uvědomil, že by to mohl být i jeho případ. Po pár měsících si ještě všiml, že se mu začal škubat palec na ruce. To už věděl, že jde do tuhého. Navzdory osudu ale považuje boj s nemocí za velkou výzvu: „Můj život se nezměnil.“

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2023 0:05

Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2023 0:05

Kniha Roalda Dahla z roku 1964, které se po celém světě prodalo nejméně 20 milionů výtisků v 55…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 3. 2023 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Marie Skłodowska-Curie (†66): Žena, která rozbila atom

Marie Skłodowska-Curie (†66): Žena, která rozbila atom

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 3. 2023 0:05

V chudé rodině přitom nebyly peníze na studium a dívkám v carském Rusku, kam tehdy patřila i polská…

Nikola Tesla (†86): Podivín, který předpověděl internet

Nikola Tesla (†86): Podivín, který předpověděl internet

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2023 0:05

Geniální vědec a vynálezce Nikola Tesla bývá často srovnávám s Leonardem da Vinci. Položil základy…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2023 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Jonas Salk (†80): Skromný vynálezce vakcíny proti dětské obrně

Jonas Salk (†80): Skromný vynálezce vakcíny proti dětské obrně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 2. 2023 0:05

V roce 1955 dokončil vývoj první úspěšné vakcíny proti dětské obrně. Jonas Salk svůj vynález nikdy…

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 2. 2023 0:05

Kdo je žena s věčným úsměvem na rtech, která před pár dny oznámila, že bude kandidovat na…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 2 x 3 vstupenky na film Sestry v sedle

27. 3. 2023 10:00 autor -red-