Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Alan Alda (83): Manželku sbalil na rumový dort
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Alan Alda (83): Manželku sbalil na rumový dort

datum: 3. 10. 2019 0:06 autor: Jana Vavřinová
Představitel lékaře, provokatéra a lovce žen Hawkeyho Pierce ze seriálu M.A.S.H. je ve skutečnosti už přes šedesát let pozorným manželem, který má do lehkovážného proplouvání životem hodně daleko. Co ho ale se seriálovou postavou rozhodně spojuje, je drsnější smysl pro humor.
  1. Táta mu vymyslel příjmení Nejvtipnější americký vojenský lékař se narodil 28. ledna 1936 jako Alphonso Joseph D’Abruzzo. K příjmení Alda přišel budoucí herec díky vynalézavosti svého otce, kterému přišlo zdlouhavé se představovat Alphonso Giuseppe Giovanni Robert D’Abruzzo. Spojením prvních dvou písmen Alphonso a D'Abruzzo vzniklo Alda. Alan je pak odvozenina od jména Alphonso. Ve škole mu ale stejně všichni říkali Al.
  2. Jako dvouletý kouřil dýmku Jelikož byl Alanův otec Robert kabaretním umělcem a zpěvákem v burleskní show, byli Aldovi neustále na cestách. Před jedním představením v Torontu, to byly Alanovi právě dva roky, dostal Robert hodně zvláštní nápad. Aby na sebe strhnul pozornost novinářů a potenciálního publika, vyfotil svého synka v obleku, jak drží dýmku, a snímek poslal do novin. Titulek u fotografie pak zněl (ve volném překladu): „Dvouleté dítě kouří dýmku. Jednou své matce zlomil nos.“ Zda se po zveřejnění obrázku Alana s dýmkou prodalo víc vstupenek, si už nechal Robert raději pro sebe.
  3. Preparoval zvířata Když bylo Alanovi jedenáct let, narazil v časopise na inzerát nabízející dálkový kurz vycpávání zvířat. V první zásilce se nacházel podrobný návod na vycpání ptáka. Shodou okolností našel Alda o pár dní později mrtvou sovu. Přinesl ji domů a začal se řídit instrukcemi. Provedl řez, a ze zvířete se vyhrnuly vnitřnosti, což chlapce poněkud znepokojilo. „Mrtvá sova ležela na kuchyňském stole asi týden. Začala smrdět...“ prozradil Alan, kterého maminka přemlouvala, aby s preparací přestal. „Já jí řekl, že hodlám čekat na další lekci.“ A tak přišly další zásilky, ve které měl vycpat pumu či losa. Nakonec i budoucí herec uznal, že dokončení kurzu je nad jeho síly a možnosti.
  4. V Koreji i ve skutečnosti Před svým působením ve fiktivní jednotce M.A.S.H. 4077, sloužil Alda po šest měsíců v Koreji, kde měl na starosti obsluhu v jídelním stanu. „Přišly nabídky, že bych se mohl stát důstojníkem. Nebyl jsem tomu ale úplně nakloněný,“ prozradil herec, který je stejně jako jeho postava v seriálu, velký pacifista. Navíc by se prý armádě nedokázal oddat tělem ani duší.
  5. Láska prochází žaludkem Alan Alda patří mezi ty štastlivce, kteří zažili lásku na první pohled. Když byl na jaře 1956 pozván na komorní koncert kvarteta (ve kterém hrála jeho budoucí žena Arlene), netušil, jak moc osudový večer to pro něj bude. Nesmělý Alan tehdy s mladou klarinetistkou neprohodill ani slovíčko, dokonce ani nevěděl, jak se jmenuje. Oboustranná jiskra přeskočila až o pár dní později na společenské večeři, kam bylo kromě něj a Arlene pozváno dalších deset umělců. Nervózní Alda celou dobu přemýšlel, jak svou vyvolenou okouzlit a rozesmát. Nakonec k němu nápad přišel naproti sám. Když na závěr večera spadl z lednice rumový dort a hosté uslyšeli jeho plácnutí o podlahu, popadl Alda vidličku a vydal se do kuchyně. „Klarinetistka se chopila vidličky se mnou jako jediná. Usadili jsme se na zemi a vyjídali ten rumový dort z lina s chutí a nádechem flirtu,“ zavzpomínal herec na okamžik, který ho utvrdil v tom, že ona je ta pravá. Zkrátka žena do nepohody. Od jejich svatby letos uplynulo 64 let. Vychovali tři dcery, od kterých se dočkali osmi vnoučat.
  6. Bral antidepresiva S přibývajícím věkem si začal Alan uvědomovat, jak moc je úzkostný. Nikdy se necítil dobře v místnosti přeplněné lidmi, nerad zvedal telefon, protože se bál, že by si s někým musel povídat. Z té představy se mu dělalo zle. Po čtyřiceti letech manželství se jeho ženě Arlene přestalo líbit, jak Alan chřadne. „Víš co? Už se nesměješ. Všechno ti přijde negativní,“ sdělila mu své obavy o jeho duševní zdraví. Alda tedy zašel za svým kamarádem lékařem, který mu předepsal antidepresivum zvané Zoloft.
  7. Je součástí světového rekordu První vysílání legendárního seriálu M.A.S.H. probíhalo ve Spojených státech mezi lety 1972 až 1983. Za tu dobu si Alda odnesl celou řadu ocenění. Obdržel tři ceny Emmy za mužský herecký výkon v komediálním seriálu, k tomu cenu za režii a scénář vybraných epizod. Daleko více než těchto lesklých „těžítek“ si představitel Hawkeyho Pierce cení přízně publika. Vždyť závěrečnou epizodu, na které se podílel i po autorské stránce, shlédlo v premiérovém čase více než 121 milionů diváků. Dosud nebyl tento rekord překonán!
  8. Boj s Parkinsonovou chorobou O své nemoci promluvil Alda poprvé v roce 2018, tedy tři roky poté, co mu ji lékaři diagnostikovali. Co ho přimělo se jít nechat vyšetřit? „Jednou jsem měl sen, že na mě někdo útočí a já jsem na něj hodil pytel brambor. Ve skutečnosti jsem však házel polštář na svou ženu,“ řekl herec, který si na základě článku v novinách pojednávajícím o podobných typech snů v souvislosti s „Parkinsonem“ uvědomil, že by to mohl být i jeho případ. Po pár měsících si ještě všiml, že se mu začal škubat palec na ruce. To už věděl, že jde do tuhého. Navzdory osudu ale považuje boj s nemocí za velkou výzvu: „Můj život se nezměnil.“

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Benjamin Franklin (†84): Opravdu vyzkoušel funkční hromosvod?

Benjamin Franklin (†84): Opravdu vyzkoušel funkční hromosvod?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 7. 2023 0:05

Benjamin Franklin vzal 10. června 1752 za bouřky ven papírového draka, připevnil ho ke kovové tyči…

10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem

10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 7. 2023 0:05

Francis Scott Fitzgerald, jeden z nejvýraznějších představitelů tvz. Ztracené generace a autor…

Příběh lékařky, která ve vzdělávání syna dokázala takřka nemožné

Příběh lékařky, která ve vzdělávání syna dokázala takřka nemožné

Autor: podle příběhu Jany M. napsala Alžběta Morávková, Datum: 22. 7. 2023 0:05

Rodiče, i když toho máte někdy dost, nevzdávejte to se svými dětmi a věnujte se jim hlavně v…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2023 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 6. 2023 0:05

Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-