Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Alan Alda (83): Manželku sbalil na rumový dort
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Alan Alda (83): Manželku sbalil na rumový dort

datum: 3. 10. 2019 0:06 autor: Jana Vavřinová
Představitel lékaře, provokatéra a lovce žen Hawkeyho Pierce ze seriálu M.A.S.H. je ve skutečnosti už přes šedesát let pozorným manželem, který má do lehkovážného proplouvání životem hodně daleko. Co ho ale se seriálovou postavou rozhodně spojuje, je drsnější smysl pro humor.
  1. Táta mu vymyslel příjmení Nejvtipnější americký vojenský lékař se narodil 28. ledna 1936 jako Alphonso Joseph D’Abruzzo. K příjmení Alda přišel budoucí herec díky vynalézavosti svého otce, kterému přišlo zdlouhavé se představovat Alphonso Giuseppe Giovanni Robert D’Abruzzo. Spojením prvních dvou písmen Alphonso a D'Abruzzo vzniklo Alda. Alan je pak odvozenina od jména Alphonso. Ve škole mu ale stejně všichni říkali Al.
  2. Jako dvouletý kouřil dýmku Jelikož byl Alanův otec Robert kabaretním umělcem a zpěvákem v burleskní show, byli Aldovi neustále na cestách. Před jedním představením v Torontu, to byly Alanovi právě dva roky, dostal Robert hodně zvláštní nápad. Aby na sebe strhnul pozornost novinářů a potenciálního publika, vyfotil svého synka v obleku, jak drží dýmku, a snímek poslal do novin. Titulek u fotografie pak zněl (ve volném překladu): „Dvouleté dítě kouří dýmku. Jednou své matce zlomil nos.“ Zda se po zveřejnění obrázku Alana s dýmkou prodalo víc vstupenek, si už nechal Robert raději pro sebe.
  3. Preparoval zvířata Když bylo Alanovi jedenáct let, narazil v časopise na inzerát nabízející dálkový kurz vycpávání zvířat. V první zásilce se nacházel podrobný návod na vycpání ptáka. Shodou okolností našel Alda o pár dní později mrtvou sovu. Přinesl ji domů a začal se řídit instrukcemi. Provedl řez, a ze zvířete se vyhrnuly vnitřnosti, což chlapce poněkud znepokojilo. „Mrtvá sova ležela na kuchyňském stole asi týden. Začala smrdět...“ prozradil Alan, kterého maminka přemlouvala, aby s preparací přestal. „Já jí řekl, že hodlám čekat na další lekci.“ A tak přišly další zásilky, ve které měl vycpat pumu či losa. Nakonec i budoucí herec uznal, že dokončení kurzu je nad jeho síly a možnosti.
  4. V Koreji i ve skutečnosti Před svým působením ve fiktivní jednotce M.A.S.H. 4077, sloužil Alda po šest měsíců v Koreji, kde měl na starosti obsluhu v jídelním stanu. „Přišly nabídky, že bych se mohl stát důstojníkem. Nebyl jsem tomu ale úplně nakloněný,“ prozradil herec, který je stejně jako jeho postava v seriálu, velký pacifista. Navíc by se prý armádě nedokázal oddat tělem ani duší.
  5. Láska prochází žaludkem Alan Alda patří mezi ty štastlivce, kteří zažili lásku na první pohled. Když byl na jaře 1956 pozván na komorní koncert kvarteta (ve kterém hrála jeho budoucí žena Arlene), netušil, jak moc osudový večer to pro něj bude. Nesmělý Alan tehdy s mladou klarinetistkou neprohodill ani slovíčko, dokonce ani nevěděl, jak se jmenuje. Oboustranná jiskra přeskočila až o pár dní později na společenské večeři, kam bylo kromě něj a Arlene pozváno dalších deset umělců. Nervózní Alda celou dobu přemýšlel, jak svou vyvolenou okouzlit a rozesmát. Nakonec k němu nápad přišel naproti sám. Když na závěr večera spadl z lednice rumový dort a hosté uslyšeli jeho plácnutí o podlahu, popadl Alda vidličku a vydal se do kuchyně. „Klarinetistka se chopila vidličky se mnou jako jediná. Usadili jsme se na zemi a vyjídali ten rumový dort z lina s chutí a nádechem flirtu,“ zavzpomínal herec na okamžik, který ho utvrdil v tom, že ona je ta pravá. Zkrátka žena do nepohody. Od jejich svatby letos uplynulo 64 let. Vychovali tři dcery, od kterých se dočkali osmi vnoučat.
  6. Bral antidepresiva S přibývajícím věkem si začal Alan uvědomovat, jak moc je úzkostný. Nikdy se necítil dobře v místnosti přeplněné lidmi, nerad zvedal telefon, protože se bál, že by si s někým musel povídat. Z té představy se mu dělalo zle. Po čtyřiceti letech manželství se jeho ženě Arlene přestalo líbit, jak Alan chřadne. „Víš co? Už se nesměješ. Všechno ti přijde negativní,“ sdělila mu své obavy o jeho duševní zdraví. Alda tedy zašel za svým kamarádem lékařem, který mu předepsal antidepresivum zvané Zoloft.
  7. Je součástí světového rekordu První vysílání legendárního seriálu M.A.S.H. probíhalo ve Spojených státech mezi lety 1972 až 1983. Za tu dobu si Alda odnesl celou řadu ocenění. Obdržel tři ceny Emmy za mužský herecký výkon v komediálním seriálu, k tomu cenu za režii a scénář vybraných epizod. Daleko více než těchto lesklých „těžítek“ si představitel Hawkeyho Pierce cení přízně publika. Vždyť závěrečnou epizodu, na které se podílel i po autorské stránce, shlédlo v premiérovém čase více než 121 milionů diváků. Dosud nebyl tento rekord překonán!
  8. Boj s Parkinsonovou chorobou O své nemoci promluvil Alda poprvé v roce 2018, tedy tři roky poté, co mu ji lékaři diagnostikovali. Co ho přimělo se jít nechat vyšetřit? „Jednou jsem měl sen, že na mě někdo útočí a já jsem na něj hodil pytel brambor. Ve skutečnosti jsem však házel polštář na svou ženu,“ řekl herec, který si na základě článku v novinách pojednávajícím o podobných typech snů v souvislosti s „Parkinsonem“ uvědomil, že by to mohl být i jeho případ. Po pár měsících si ještě všiml, že se mu začal škubat palec na ruce. To už věděl, že jde do tuhého. Navzdory osudu ale považuje boj s nemocí za velkou výzvu: „Můj život se nezměnil.“

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2021 0:05

Jeho vstup na svět nebyl jednoduchý. Sedmnáctiletá June čekala dítě s milencem Furcillo Rosem. Dítě…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2021 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 21. 9. 2021 0:05

„Panovnice Alžběta II. truchlí! Zákeřným nemocem dnes podlehl člen královské rodiny...“ hlásají…

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 9. 2021 0:05

Říká se, že být krásná, inteligentní a úspěšná, je vražedná kombinace. V případě Simony Monyové,…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 9. 2021 0:05

Ačkoliv jí svět filmu ležel u nohou, krása a sláva jí nikdy nestouply do hlavy. Ba naopak, Claudia…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková