Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Linda Gray (81): Pro kariéru obětovala manželství
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Linda Gray (81): Pro kariéru obětovala manželství

datum: 7. 12. 2021 0:05 autor: Jana Hradilová
Když se lidé podívají na její fotografii, přijde jim žena na ní povědomá. Jméno, které si s ní v prvních vteřinách spojují, ale nebývá její občanské, nýbrž to seriálové – Sue Ellen.

Jaký byl a je život herečky, která se stala obětí jedné seriálové role? Za co všechno vděčí Dallasu?

S rodiči si nerozuměla

Linda Ann Gray se narodila 12. září 1940 v Santa Monice v Kalifornii rodičům Marjorie a Lesliemu, který vlastnil hodinářství.

Zatímco oba její rodiče byli domácími typy uznávajícími tradiční hodnoty, Linda ale měla už odmala velké ambice. Proto si také víc jak s matkou rozuměla s babičkou, která byla velmi zvídavá a zcestovalá.

Vážná nemoc

Linda byla od narození velice temperamentní. To se ale změnilo v roce 1945, kdy jí bylo pět let a byla jí diagnostikována dětská obrna. Jediné, co černovlasá dívenka dokázala pocítit, byly doteky a tlaky na nohou.

Ošetřující lékaři rodičům podle zvyklostí 40. let navrhli, aby byla Linda umístěna do železných plic (a to i přesto, že plíce virem zasaženy nebyly). Manželé Grayovi tuto možnost razantně odmítli a vyhledali alternativní léčbu. Marjorie pak měsíce proseděla u Lindiny postýlky a střídavě zvedala a pouštěla její pravou a levou nohu.

Po několika měsících lékaři konečně shledali, že je vyléčená. Štastná Marjorie pak dala Lindě jako dárek k uzdravení taneční kurz.

Matka alkoholička

Dceřina dětská obrna ovlivnila život Marjorie víc, než si myslela. Do té doby její matka pila jen ve společnosti, během Lindina léčení ale začala alkoholu naplno podléhat. „Celé roky jsem se myslela, že to je moje vina,“ otevřela svou třináctou komnatu herečka, kterou paradoxně proslavila role alkoholičky.

Když se Lindě dostal poprvé do rukou scénář seriálu Dallas, přinesla ho ukázat své matce. „S úctou jsem jí ho podala a poprosila ji, aby mi řekla, co si o něm myslí,“ svěřila se Linda, která právě na přání maminky roli Sue Ellen přijala.

„Chtěla, abych to vzala, protože si myslela, že to může pomoci lidem, kteří mají stejný problém.“ 

Dělala reklamu na cigarety

Snad jen milovanou babičku nepřekvapilo, když se Linda po předčasném ukončení střední školy dala na modeling. A úspěch se dostavil téměř okamžitě.

Zakázky se jen hrnuly a Linda nevěděla, co dřív. Nafotila například katalog plavek, předváděla svatební šaty na akci pro nevěsty, byla tváří kolových nápojů, přípravků na vlasy a nejrůznější kosmetiky. Ve svých dvaceti letech už pevně stála na vlastních nohou.

„Vzpomínám si, jak jsem rodičům říkala, že se chci stát herečkou. Myslela jsem, že si udivením vykroutí hlavy,“ řekla Linda Gray po letech s úsměvem na rtech.

Přesně její houževnatost a touha stát se herečkou ji brzy z přehlídkových mol zavedly před kameru. Objevila se v řadě televizních reklam – na cigarety, silonky, antiperspirant. 

Rychle před oltář

Svou první lásku poznala coby osmnáctiletá modelka. Onen muž se jmenoval Ed Thrasher, byl o osm let starší a živil se jako fotograf.

„Byla jsem toho roku jediná jednadvacetiletá panna, která se vdávala,“ narážela Linda na skutečnost, že byla vychována v přísné katolické víře, kde je  pohlavní styk před svatbou obrovským hříchem! Proto tak rychle spěchali před oltář...

Když se jim velice brzy po svatbě postupně narodily dvě děti, syn Jeff a dcera Kehly, nebylo to pro nikoho žádné překvapení.

Rodina versus kariéra

Přestože Linda pokračovala v modelingu a natáčení reklam i během doby, co se starala o své dvě děti, postupem let jí to přestávalo stačit. Chtěla víc. Chtěla se stát opravdovou filmovou star.

Dodnes Gray vzpomíná na jednu noc, kdy svému muži Edovi řekla, že se nudí a že chce zkusit herectví. Místo slov podpory jí odpověděl, že ať se o to pokusí, až budou děti na vysoké škole. Třicetiletá Linda byla z jeho reakce v šoku, čekat se jí ale nechtělo.

„Přemýšlela jsem o své matce a o tom, jak se vzdala všeho pro své děti. Další den jsem se zapsala do hereckého kurzu. Věděla jsem, že kdybych nešla svému snu naproti, byla bych jako tělo bez duše.“

Osudový seriál

Linda svou hereckou kariéru zahájila malými televizními rolemi. Scénář k osudové postavě Sue Ellen v seriálu Dallas získala v roce 1978.

Lidé se mě ptají, proč Sue Ellen s ‚Džejárem‘ zůstávala, když se k ní tak špatně choval,“ nechala se slyšet Gray, která bohatou, ale nešťastnou alkoholičku hrála 13 let. „Ve své době to byl jeden z nejkontroverznějších milostných vztahů,“ dodala herečka, jež vždy věřila, že se Sue Ellen s Džejárem opravdu milovali.


Larry Hagman (†81): 8 obrazů z utajeného soukromí slavného „Džejára“

V dalších letech se Linda objevila v seriálu Melrose Place, v pokračování seriálu Beverly Hills 90210: Nová generace a v nové řadě Dallasu, kde se na place znovu sešla se svými nejlepšími přáteli, s Patrickem Duffym (Bobby Ewing) a Larry Hagmanem (J.R. Ewing alias „Džejár“).


Patrick Duffy (72): Ve stínu nemilosrdného osudu

Vydělávala víc než manžel

Čím víc práce Linda měla, tím víc byl její manžel Ed protivný. „Lépe vydělávající žena může být trnem v oku mužskému egu,“ řekla herečka svém věčně nespokojeném manželovi, kterého nakonec v roce 1983 po 21 letech manželství požádala o rozvod.

Rozchod nebyl nijak hysterický, oba zůstali přáteli. V roce 2006 Ed Thrasher zemřel. Linda už se znovu nevdala, v současné době je bez partnera.  

Botox už nikdy více

Těžko uvěřit, že představitelce věčně opilé Sue Ellen ze seriálu Dallas už je přes 80! Jak to jen dělá, že vypadá tak skvěle?

„Nemám žádné tajemství krásy. Jím zdravě a cvičím 20 minut denně, šest dní v týdnu. Je to první věc, co ráno udělám,“ svěřila se stále velice aktivní herečka, kterou zatím trend plastických operací minul.

Jediné, co vyzkoušela, byl botox. „Jen jednou jsem si nechala píchnout botox, jedno obočí se mi zvedlo a druhé ne, vůbec se mi to nelíbilo,“ přiznala Linda, která si prý kolikrát ráno při pohledu do zrcadla řekne „panebože“.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

Barbra Streisand (77) : Co na té Barbře vlastně je?

Barbra Streisand (77) : Co na té Barbře vlastně je?

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 25. 12. 2019 0:05

Nikdy nebyla krasavice, móda jí nic neříká, nerada se podřizuje tvrdé disciplíně, většinou je prý…

Larry Hagman (†81): 8 obrazů z utajeného soukromí slavného „Džejára“

Larry Hagman (†81): 8 obrazů z utajeného soukromí slavného „Džejára“

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 11. 5. 2021 0:05

Do celosvětového podvědomí se dostal díky seriálu Dallas, kde ztvárnil postavu lstivého „Džejára“.…

Patrick Duffy (72): Ve stínu nemilosrdného osudu

Patrick Duffy (72): Ve stínu nemilosrdného osudu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 4. 2021 0:05

Za sympatickou tváří s širokým úsměvem se skrývá bolest ze dvou obrovských tragédií. Násilná smrt…

Sandra Bullock (56): Slečna drsňák

Sandra Bullock (56): Slečna drsňák

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 10. 2020 0:05

Je nejen krásná, ale také chytrá. Bohužel však dlouho neměla štěstí na správného muže. Štěstí v…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-