Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Keira Knightley (36): Závist žen ji dohnala až k soudu
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Keira Knightley (36): Závist žen ji dohnala až k soudu

datum: 22. 7. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Této krásné britské herečce dívky i ženy závidí leccos. Popularitu, peníze i možnost líbat se s filmovými idoly Orlandem Bloomem nebo Johnny Deppem. To, co je ale absolutně nenechává chladné, je Keiřina štíhlá postava, kvůli níž na ni byla v minulosti dokonce podána žaloba. O co šlo? Co talentovanou herečku dohnalo až k samotnému soudu?

O své budoucí profesi měla malá Keira jasnou představu už ve třech letech, kdy požádala rodiče, aby jí sehnali agenta. Toto přání jí splnili, až když jí bylo šest let.

Jméno Keira byl omyl

Londýnská rodačka Keira Christina Knightley se narodila rodičům Sharman Macdonald a Willu Knightleymu 26. března 1985. Už odmala vyrůstala v příjemné tvůrčí atmosféře.

Zatímco její otec Will byl herec, jeho žena Sharman se kromě herectví také věnovala scenáristice a psaní divadelních her.

Inspiraci k pojmenování své dcery netradičním křestním jménem Keira našla Sharman u sovětské krasobruslařky Kiry Ivanovové, která roku 1984 vyhrála bronzovou olympijskou medaili. Když šla novopečená maminka zapsat jméno své dcery do matriky, místo Kira napsala do kolonky Keira. V překladu z latiny to znamená „malá temná“.

Dyslexii nejdřív maskovala

Když Keira Knightley nastoupila do první třídy, učitelé na ni neustále pěli chválu. Ačkoliv měla prospěch nejlepší ze třídy, její slabou stránkou bylo čtení.

Až po půl roce rodiče a učitelé zjistili, že dívka neumí číst. Veškeré vědomosti, které jim přednášela, se naučila nazpaměť, měla totiž výbornou audiovizuální paměť.

Teprve, když dostala knihu, kterou neznala, vyšla najevo pravda. Keira je dyslektička! I když je dnes herečka stále pomalým čtenářem a neumí číst nahlas, s největšími problémy se čtením se vypořádala do jedenácti let.

„Tři roky poté, co mi mi diagnostikovali dyslexii, se mnou rodiče uzavřeli dohodu. Bylo mi dovoleno věnovat se herectví pod podmínkou, že budu neustále trénovat čtení a mít dobré známky ve škole.“

Talent ji žene z role do role

Jako malé děvče se Knightley nejprve začala objevovat v reklamách a malých televizních roličkách. V sedmi letech byla obsazena do epizody Royal Celebration seriálu Screen One. Poté se mihla v řadě televizních filmů jako například v romantickém drama Vesnická aféra (1995). Do podvědomí diváků vstoupila čtrnáctiletá Keira především díky ztvárnění služebné královny Amidaly ve Hvězdných válkách: Epizodě I.

„Herectví ode mě vyžaduje, abych byla velmi pozorná. To znamená být schopna prosedět hodiny v kavárnách a pozorovat lidi.“

Hlavní role začaly mladé Britce padat do klína až po premiéře romantické komedie Blafuj jako Beckham (2002). Rok nato už četla scénář k Pirátům z Karibiku: Prokletí černé perly. Fenomenální úspěch filmu ji vystřelil mezi hollywoodské hvězdy, což znamenalo, že přestala mít nouzi o komerčně úspěšné tituly. Mezi ty divácky nejúspěšnější patří Pokání, Láska nebeská, Anna Karenina, Pýcha a předsudek nebo Kód Enigmy. Za poslední dva zmíněné byla nominována na Oscara.

Falešné obvinění

Stejně jako mnoho celebrit má i Knightley negativní zkušenosti s bulvárem. V článku britského bulvárního deníku Daily Mail byla obviněna z toho, že nepřímo ponoukala mladé dívky k tomu, aby se staly anorektičkami. Jedna prý kvůli ní dokonce i zemřela.

Nic takového se neprokázalo. Keira v roce 2007 deník úspěšně žalovala za urážku na cti a získala odškodné 90 tisíc korun, které posléze věnovala charitativní organizaci zabývající se poruchami příjmu potravy.

„Mám spoustu zkušeností s anorexií. Trpěla jí moje babička a prababička… Nemyslím si, že je to něco, co bychom měli brát na lehkou váhu,“ okomentovala Keira kauzu.

Soukromí si hlídá

Na rozdíl od mnoha svých hollywoodských vrstevnic nemá Knightley záhodlouhý seznam expřítelů a exmanželů. Svůj soukromý život si herečka pokud možno hlídá, proto se informace o jejích milostných vzplanutích dostaly na veřejnost jen zřídka.

Ví se, že se při natáčení Princezny zlodějů (2001) seznámila s hercem Delem Synnottem, s nímž randila dva roky. S hvězdou Padesáti odstínu šedi, Jamie Dornanem, se scházela od roku 2003, kdy spolu natáčeli reklamní kampaň pro anglického klenotníka Aspreyho.

„Když chodíte s někým, jako je Keira, cítíte velký tlak,“ řekl po rozchodu v roce 2005 Dornan, který mimo jiné neunesl, že jeho partnerka vydělává víc než on.

Než našla toho pravého, žila do roku 2010 s hercem Rupertem Friendem, mezi nimiž přeskočila jiskra během natáčení Pýchy a předsudku (2005).

Kdo získal její srdce?

S britským hudebníkem Jamesem Rightonem se dala dohromady v únoru 2011. O tři roky později se z nich v jihofrancouzském městěčku Mazan stali manželé. V roce 2015 se jim narodila dcera Edie, o čtyři a půl roku později další holčička pojmenovaná Delilah. Čtyřčlenná rodina bydlí v Londýně.

„Připouštím, že deprivace spánku, hormonální změny a posun ve vztahu s mým partnerem jsou věci, které ve mně denně vyvolávají pocit, že selhávám,“ řekla o svém mateřství a nejistotách herečka.

Na základě svých zkušeností došla Keira k přesvědčení, že by se měla ženám‒matkám za jejich „fyzický a emocionální maraton“ prokazovat větší úcta.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 9. 2021 0:05

„Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. Máma říkala, že člověk musí odložit minulost a…

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 9. 2021 0:05

Chudoba, závislost na heroinu, rozpad tří manželství nebo těhotná patnáctiletá dcera. Tomu všemu…

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2021 0:05

Jeho vstup na svět nebyl jednoduchý. Sedmnáctiletá June čekala dítě s milencem Furcillo Rosem. Dítě…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2021 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 21. 9. 2021 0:05

„Panovnice Alžběta II. truchlí! Zákeřným nemocem dnes podlehl člen královské rodiny...“ hlásají…

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 9. 2021 0:05

Říká se, že být krásná, inteligentní a úspěšná, je vražedná kombinace. V případě Simony Monyové,…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková