Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Keira Knightley (36): Závist žen ji dohnala až k soudu
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Keira Knightley (36): Závist žen ji dohnala až k soudu

datum: 22. 7. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Této krásné britské herečce dívky i ženy závidí leccos. Popularitu, peníze i možnost líbat se s filmovými idoly Orlandem Bloomem nebo Johnny Deppem. To, co je ale absolutně nenechává chladné, je Keiřina štíhlá postava, kvůli níž na ni byla v minulosti dokonce podána žaloba. O co šlo? Co talentovanou herečku dohnalo až k samotnému soudu?

O své budoucí profesi měla malá Keira jasnou představu už ve třech letech, kdy požádala rodiče, aby jí sehnali agenta. Toto přání jí splnili, až když jí bylo šest let.

Jméno Keira byl omyl

Londýnská rodačka Keira Christina Knightley se narodila rodičům Sharman Macdonald a Willu Knightleymu 26. března 1985. Už odmala vyrůstala v příjemné tvůrčí atmosféře.

Zatímco její otec Will byl herec, jeho žena Sharman se kromě herectví také věnovala scenáristice a psaní divadelních her.

Inspiraci k pojmenování své dcery netradičním křestním jménem Keira našla Sharman u sovětské krasobruslařky Kiry Ivanovové, která roku 1984 vyhrála bronzovou olympijskou medaili. Když šla novopečená maminka zapsat jméno své dcery do matriky, místo Kira napsala do kolonky Keira. V překladu z latiny to znamená „malá temná“.

Dyslexii nejdřív maskovala

Když Keira Knightley nastoupila do první třídy, učitelé na ni neustále pěli chválu. Ačkoliv měla prospěch nejlepší ze třídy, její slabou stránkou bylo čtení.

Až po půl roce rodiče a učitelé zjistili, že dívka neumí číst. Veškeré vědomosti, které jim přednášela, se naučila nazpaměť, měla totiž výbornou audiovizuální paměť.

Teprve, když dostala knihu, kterou neznala, vyšla najevo pravda. Keira je dyslektička! I když je dnes herečka stále pomalým čtenářem a neumí číst nahlas, s největšími problémy se čtením se vypořádala do jedenácti let.

„Tři roky poté, co mi mi diagnostikovali dyslexii, se mnou rodiče uzavřeli dohodu. Bylo mi dovoleno věnovat se herectví pod podmínkou, že budu neustále trénovat čtení a mít dobré známky ve škole.“

Talent ji žene z role do role

Jako malé děvče se Knightley nejprve začala objevovat v reklamách a malých televizních roličkách. V sedmi letech byla obsazena do epizody Royal Celebration seriálu Screen One. Poté se mihla v řadě televizních filmů jako například v romantickém drama Vesnická aféra (1995). Do podvědomí diváků vstoupila čtrnáctiletá Keira především díky ztvárnění služebné královny Amidaly ve Hvězdných válkách: Epizodě I.

„Herectví ode mě vyžaduje, abych byla velmi pozorná. To znamená být schopna prosedět hodiny v kavárnách a pozorovat lidi.“

Hlavní role začaly mladé Britce padat do klína až po premiéře romantické komedie Blafuj jako Beckham (2002). Rok nato už četla scénář k Pirátům z Karibiku: Prokletí černé perly. Fenomenální úspěch filmu ji vystřelil mezi hollywoodské hvězdy, což znamenalo, že přestala mít nouzi o komerčně úspěšné tituly. Mezi ty divácky nejúspěšnější patří Pokání, Láska nebeská, Anna Karenina, Pýcha a předsudek nebo Kód Enigmy. Za poslední dva zmíněné byla nominována na Oscara.

Falešné obvinění

Stejně jako mnoho celebrit má i Knightley negativní zkušenosti s bulvárem. V článku britského bulvárního deníku Daily Mail byla obviněna z toho, že nepřímo ponoukala mladé dívky k tomu, aby se staly anorektičkami. Jedna prý kvůli ní dokonce i zemřela.

Nic takového se neprokázalo. Keira v roce 2007 deník úspěšně žalovala za urážku na cti a získala odškodné 90 tisíc korun, které posléze věnovala charitativní organizaci zabývající se poruchami příjmu potravy.

„Mám spoustu zkušeností s anorexií. Trpěla jí moje babička a prababička… Nemyslím si, že je to něco, co bychom měli brát na lehkou váhu,“ okomentovala Keira kauzu.

Soukromí si hlídá

Na rozdíl od mnoha svých hollywoodských vrstevnic nemá Knightley záhodlouhý seznam expřítelů a exmanželů. Svůj soukromý život si herečka pokud možno hlídá, proto se informace o jejích milostných vzplanutích dostaly na veřejnost jen zřídka.

Ví se, že se při natáčení Princezny zlodějů (2001) seznámila s hercem Delem Synnottem, s nímž randila dva roky. S hvězdou Padesáti odstínu šedi, Jamie Dornanem, se scházela od roku 2003, kdy spolu natáčeli reklamní kampaň pro anglického klenotníka Aspreyho.

„Když chodíte s někým, jako je Keira, cítíte velký tlak,“ řekl po rozchodu v roce 2005 Dornan, který mimo jiné neunesl, že jeho partnerka vydělává víc než on.

Než našla toho pravého, žila do roku 2010 s hercem Rupertem Friendem, mezi nimiž přeskočila jiskra během natáčení Pýchy a předsudku (2005).

Kdo získal její srdce?

S britským hudebníkem Jamesem Rightonem se dala dohromady v únoru 2011. O tři roky později se z nich v jihofrancouzském městěčku Mazan stali manželé. V roce 2015 se jim narodila dcera Edie, o čtyři a půl roku později další holčička pojmenovaná Delilah. Čtyřčlenná rodina bydlí v Londýně.

„Připouštím, že deprivace spánku, hormonální změny a posun ve vztahu s mým partnerem jsou věci, které ve mně denně vyvolávají pocit, že selhávám,“ řekla o svém mateřství a nejistotách herečka.

Na základě svých zkušeností došla Keira k přesvědčení, že by se měla ženám‒matkám za jejich „fyzický a emocionální maraton“ prokazovat větší úcta.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Diana: Jak lidová princezna změnila svět

Diana: Jak lidová princezna změnila svět

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 5. 2022 0:05

Lady Dianě Spencerové bylo pouhých 20 let, když se provdala za britského následníka trůnu, prince…

Elsie Bowermanová: Neobyčejný život jedné z žen, která přežila Titanic

Elsie Bowermanová: Neobyčejný život jedné z žen, která přežila Titanic

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 5. 2022 0:05

Po nárazu Titaniku do ledovce v noci 14. dubna 1912 přežilo pouze 705 z 2 206 lidí na palubě.…

Marilyn Monroe (†36) a Joe DiMaggio (†84): Manželství jako na horské dráze

Marilyn Monroe (†36) a Joe DiMaggio (†84): Manželství jako na horské dráze

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 5. 2022 0:05

I když byli krátce manželé, mezi hollywoodskou ikonou a superhvězdou baseballových Yankees vzniklo…

Alžběta II. a Margaret Thatcherová: Komplikovaný vztah královny a premiérky

Alžběta II. a Margaret Thatcherová: Komplikovaný vztah královny a premiérky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2022 0:05

Obě ženy se během tří premiérských období, kdy byla u moci Margaret Thatcherová, scházely každý…

Jackie Kennedy: Šíleně smutná nevěsta

Jackie Kennedy: Šíleně smutná nevěsta

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 5. 2022 0:05

Zasnoubení Johna F. Kennedyho s Jacqueline Bouvier bylo oznámeno v červnu 1953. Jejich svatba,…

Katharine Hepburn (†96): Svobodomyslná rebelka

Katharine Hepburn (†96): Svobodomyslná rebelka

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 5. 2022 0:05

I v době největší slávy herečka odmítala poskytovat rozhovory, udělovat autogramy a pózovat pro…

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 5. 2022 0:05

Ačkoli se jí říkalo „La Divina“ (božská), její život byl bohužel zcela pozemský. Byla osamělá a…

Vincent van Gogh (†37): Šílený génius nesl jméno mrtvého bratra

Vincent van Gogh (†37): Šílený génius nesl jméno mrtvého bratra

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 5. 2022 0:05

Jeho dílo, pozoruhodné svou krásou, emocemi a barvami, silně ovlivnilo umění 20. století. Vincent…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o L.O.L. Surprise!

25. 5. 2022 13:13 autor -red-