Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

datum: 6. 9. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Rusovlasá herečka je nejvíce obsazovaná do rolí problémových žen. Jsou to ženy, které ztratily samy sebe a které se snaží potlačit své emoce. Často nakonec před kamerou propukají v tichý pláč. Slzy, které vidíte stékat po její tváři, nejsou umělé, jsou důkazem toho, že si Julianne Moore na citlivou bytost nehraje, ona jí je.

Rodným jménem Julie Anne Smith se narodila 3. prosince 1960 ve vojenském zařízení Fort Bragg v Severní Karolíně. Její otec, plukovník Peter Moore Smith, sloužil armádě Spojených států, bojoval ve válce ve Vietnamu a později zastával post vojenského soudce. Jeho žena Anne, se kterou měl ještě další dvě děti, byla psycholožkou a sociální pracovnicí.

Maturovala v Německu

Kvůli zaměstnání svého otce se Julianne jako dítě často stěhovala. Domovem jí byl například Texas, Alabama, Aljaška, New York i Frankfurt v Německu. Se změnami bydliště také souviselo střídání škol, během dětství a dospívání jich postupně navštěvovala hned devět. Proto si také obtížně hledala mezi svými spolužáky nové přátele. Navíc byla dost nesmělá, a tak raději trávila volný čas se svou rodinou. 

O filmové nebo divadelní kariéře pilná a svědomitá středoškolačka nikdy neuvažovala. Prvotním plánem bylo stát se lékařkou. Protože ale byla Julianne také vášnivou čtenářkou, postupně ji to začalo přitahovat ke školnímu dramatickému kroužku, s nímž nazkoušela několik divadelních her. Na radu svého učitele angličtiny, který v ní spatřil herecký talent, se po maturitě přihlásila na Bostonskou univerzitu. V roce 1983 zde absolvovala s titulem bakalářka umění.

Kariéru odstartovala v telenovele

Po změně jména z Julie Anne Smith na Julianne Moore se vydala do New Yorku hrát divadlo. Zlom přišel roku 1985, kdy nastoupila do již běžící telenovely As the World Turns. Za svůj výkon si odnesla cenu Emmy.

Její filmový debut přišel s hororem Příběhy z temnot: Film (1990). V dalších letech se objevovala v menších rolích. Větší ohlas vzbudila romantická komedie Dva v tom (1995), kde si zahrála vedle miláčka dívek a dam Hugha Granta. O dva roky později, když se objevila ve velkofilmu Ztracený svět: Jurský park, se etablovala jako přední holywoodská herečka.

Diváci nepřicházejí za mnou, přijdou se podívat sami na sebe. Pokud jim tedy dokážu poskytnout zážitek, s kterým se ztotožní, dělám svou práci dobře.

Na přelomu milénia získala Moore nominaci na Oscara za filmy Hříšné noci (1997), Hranice lásky (1999), Daleko do nebe (2002) a Hodiny (2002). Zlatou sošku, ale i Zlatý glóbus, si odnesla až roku 2015 za drama Pořád jsem to já, v němž ztvárnila profesorku lingvistiky s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou. Aby se Julianne do role co nejlépe vžila, strávila čtyři měsíce sledováním dokumentů o této nemoci a docházela do Alzheimer centra.

Roku 2019 navštívila Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, kde z rukou Jiřího Bartošky převzala Křišťálový glóbus za umělecký přínos světovému filmu.

Mateřství versus kariéra

Prvním manželem této sto šedesát centimetrů vysoké rusovlásky byl herec Gould Rubin. Vzali se po dvouleté známosti roku 1986, rozvod přišel roku 1995. „Vdávala jsem se příliš brzy. Nemyslím si, že jsem se cítila šťastná,“ okomentovala rozchod, kterým se trápila natolik, že začala docházet na terapie.

Další vztah navázala herečka s režisérem Bartem Freundlichem, který jí učaroval na společném natáčení snímku Otisků prstů v roce 1996. Ještě než se z nich roku 2003 stali manželé, přivedli na svět syna Caleba (24) a dceru Liv (19).

„Chci být se svým manželem a dětmi, jak jen to jde. Některé celebrity berou své děti všude s sebou, odtrhnou je od školy a přátel… Kvůli svým vlastním zkušenostem z dětství se snažím pracovat v New Yorku nebo v létě, kdy se mnou na natáčení může celá rodina,“ řekla na téma skloubení kariéry a rodinného života Julianne, která během školního roku tráví víc času v roli maminky než herečky.

Na plastiku? Nikdy!

I přes šest křížků na krku zůstává Julianne Moore velice přitažlivou ženou. Kdybyste jí ovšem chtěli zalichotit a řekli byste jí, že stárne s grácií, nebo že na svůj věk vypadá moc dobře, příliš by vám nepoděkovala. Podobné komentáře jí totiž přijdou sexistické.

„Všichni stárneme. Není to pozitivní ani negativní záležitost, je to, jak to je. Je to součástí lidského života,“ myslí si Julianne.

Jasný názor má i na plastické operace. „Nikdy bych nepodstoupila plastickou operaci. Někdy zacházíme až příliš daleko. Vím, že je to všechno produkt průmyslu slavných, ale je to něco, co se mi hrozně hnusí. Chci, aby moje dcera poznala realitu, nikoliv to, co je nedosažitelné a falešné,“ dodala herečka, o níž lze bezpochyby tvrdit, že stojí nohama pevně na zemi.

Další zajímavosti o Julianne Moore

⇒ Je levačka.

⇒ Plavat se naučila teprve ve svých 26 letech, řídit auto až o rok později.

⇒ Na počátku své kariéry si přivydělávala jako servírka.

⇒ Je ambasadorkou neziskové organizace na ochranu dětí Save The Children.

⇒ Není věřící.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 6. 2022 0:05

Královna Viktorie byla královnou Spojeného království Velké Británie a Irska od roku 1837 do roku…

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 6. 2022 0:05

Se svou první a poslední manželkou z padesáti let trvání jejich svazku strávil jen prvních dvacet.…

Steve Jobs: Pan „Nakouslé jablko“

Steve Jobs: Pan „Nakouslé jablko“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 6. 2022 0:05

Americký vynálezce, designér a podnikatel, spoluzakladatel, generální ředitel a předseda…

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2022 0:05

„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 6. 2022 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

5 slavných mořeplavců, jejichž objevy změnily svět (1)

5 slavných mořeplavců, jejichž objevy změnily svět (1)

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2022 0:05

Když se Evropané poprvé vydali na plavbu přes Atlantický oceán, hledali nové cesty do Číny a na…

10 věcí, které možná nevíte o britské královně

10 věcí, které možná nevíte o britské královně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 6. 2022 0:05

Britská královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucím panovníkem v britské historii. V červnu 2022…

Donna Karan (73): Každé ženě stačí jen 7 jednoduchých kousků oblečení!

Donna Karan (73): Každé ženě stačí jen 7 jednoduchých kousků oblečení!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2022 0:05

Zatímco většina módních návrhářů prezentuje luxusní kolekce, Donna Karan vsadila na to, co…

Tip šéfredaktorky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

29. 6. 2022 10:00 autor -red-