Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jackie Chan (67): 11 kotrmelců v životě kung-fu legendy
Flickr
Inspirace / Osudy

Jackie Chan (67): 11 kotrmelců v životě kung-fu legendy

datum: 5. 5. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Dávno předtím, než ovládly kinematografii počítačové efekty, které dnes pomáhají hercům provádět kaskadérské kousky takřka bez rizika zranění nebo ztráty života, dosáhla hongkongská superhvězda, Jackie Chan, mezinárodního uznání. Nad maximálním úsilím a odvahou, se kterými se vrhal střemhlav do každé bojové scény, zůstává dodnes mnoha lidem rozum stát.

Jak to všechno začalo? A kdy se u Jackieho projevil herecký talent? Nahlédněte s námi do osudu člověka, který vypadá, že zdědil filmové DNA od Bruce Leeho a Charlieho Chaplina.

 1. Jeho máma pašovala drogy Budoucí herec (o porodní váze 5,4 kg) se narodil 7. ledna 1954 v Hongkongu. Rodiče ještě před jeho narozením utekli z komunistické Číny, pak pracovali pro francouzské velvyslanectví v Honkongu. Když mu bylo pouhých sedm let, rodiče ho opustili a usadili se v Austrálii, kde otec pracoval pro americké velvyslanectví. O osud svých rodičů se začal Chan zajímat až v dospělém věku. Zjistil, že jeho otec, Fang Daolang, byl zapojen do nedovolené trestné činnosti a mohl být špionem. I jeho matka měla u policie svou složku. Dominovala v ní zpráva o zatčení kvůli pašování opia. Chab se za nimi vypravil až v roce 1976.
 2. Škola byla jeden velký dril Od odchodu rodičů navštěvoval Chan internátní školu China Drama Academy, kde ho zaujaly předměty jako bojové umění nebo akrobacie. Studium bylo nesmírně fyzicky i psychicky náročné. Výuka v některých dnech probíhala i 19 hodin! Vysoká obtížnost učiva si kladla za cíl udělat ze studentů absolutní profesionály. V době, kdy Chan složil všechny zkoušky a dostal diplom, už věděl, že nechce být součástí tradiční Pekingské opery, ale že zkusí štěstí u filmu.
 3. Hrál ve filmu pro dospělé Prakticky všechny násilné a bojové scény v Chanových filmech jsou sehráné v komediálním duchu. Existuje opravdu jen hrstka těch, které nebyly kvůli většímu množství krve zpřístupněny mladšímu publiku. Nejsou to ale jen akční snímky, ve kterých se Jackie objevil. V jeho životopise se u roku 1975 krčí název All in the family. Jedná se o komedii, která v sobě nese časté erotické scény, kde se mladý Hongkonžan objevuje téměř celý nahý. „Před 31 lety jsem dělal cokoliv, abych si vydělal na živobytí,“ řekl Jackie v roce 2006 o svých důvodech pro natočení filmu, o kterém na rovinu tvrdí, že bylo lehkým pornem. „Dokonce i Marlon Brando býval ve svých filmech svlečen. Porno film byl v té době konzervativnější než současné filmy.“
 4. Na kuželkách s Brucem Lee V první polovině 70. let dostal Chan dvě příležitosti zahrát si ve filmech svého idolu, mistra bojových umění, Bruce Lee. Po poslední klapce se jejich cesty na několik měsíců rozdělily. K dalšímu, bohužel poslednímu setkání těchto dvou akčních hrdinů došlo 10. července 1973. Proč se toto datum Chanovy nesmazatelně vrylo do paměti? Při cestě do bowlingového klubu potkal náhodou na ulici Bruce, zavolal na něj a zeptal se ho, jestli by se k němu nepřipojil. Kdo vyhrál si už ale Jackie nepamatuje, ví jen, že 20. července téhož roku si v novinách přečetl o Leeho smrti (osudný se mu stal otok mozku). „Byl jsem v naprostém šoku,“ dodal Chan.
 5. Kaskadér za něj řídí auto Přestože je Chan ochoten a stále schopen vykonávat všechny scénářem předepsané kaskadérské kousky sám, neznamená to, že kaskadéra tu a tam nevyužije. V roce 2013 herec prozradil, že se v některých scénách, kde se po něm chce, aby se procházel nebo řídil, nechává zastupovat – to aby mohl odpočívat a připravovat se na další akční scénu.
 6. Nemanželská dcera a syn za mřížemi Možná, že Jackie Chan není prvoplánovým krasavcem, lamačem dívčích srdcí ale rozhodně. Když se jedna jeho fanynka dozvěděla, že se oženil, spáchala sebevraždu. Bylo to kvůli Chanově manželce Joan Lin, kterou si vzal v roce 1982 a se kterou má syna jménem Jaycee. Ten rodičům přidělal mnoho vrásek na čele v létě roku 2014, kdy byl zatčen a následně odsouzen na 6 měsíců odnětí svobody za držení a ukrývání drog. V době zadržení měl u sebe 100 gramů marihuany a byl mu proveden test na drogy s pozitivním výsledkem. Jaycee ale není jediným Chanovým potomkem, herec má ještě nemanželskou dceru Ettu (narozena r. 1999). Když se to provalilo, byl to samozřejmě skandál. Nicméně Jackieho manželství krizi ustálo. „Dopustil jsem se pouze chyby, kterou už udělalo mnoho lidí na světě,“ okomentoval suše.
 7. Šla po něm mafie Chan se stal v Hongkongu celebritou. Jeho popularita a bohatství vzbudily zájem u čínské mafie, která začala herce všemožně obtěžovat. Vydírání a výhružky trvaly několik let. „Šikanovali mě. Začali na mě střílet, jakmile jsem vystoupil z letadla,“ řekl Chan, který se z těchto důvodů skrýval ve Spojených státech. Ani tam ale neměl na růžích ustláno. Kamkoliv šel, nosil s sebou pro jistotu zbraň. K dosud poslednímu vyhrocenému incidentu došlo v čínském hlavním městě. Konkrétně v restauraci, kam za Chanem přišlo dvacet členů zločineckého gangu s noži v ruce. „Řekl jsem jim, že zašli příliš daleko. Později jsem je konfrontoval se dvěma zbraněmi a šesti granáty,“ zavzpomínal hrdina akčních filmů, aniž by to dál rozváděl. Od té doby ho z podsvětí nikdo nekontaktoval.
 8. Plyšoví kamarádi Od roku 2010, kdy si na londýnském workshopu Build-a-Bear (v překladu vytvoř medvěda), vyrobil dvě malé plyšové pandy, už Jackie nikdy necestuje sám. Společnost mu dělají Chan La a Chan Zy, pandy, které se postupem let staly jeho talismanem i maskotem a setkaly se s Arnoldem Schwarzeneggerem, Sylvestrem Stallonem nebo Billem Clintonem. V roce 2017 dokonce Chana doprovodily i na předávání Oscarů.
 9. Ekologie na prvním místě Coby nadšený propagátor čisté (nízkoemisní) dopravy, se stal Jackie Chan roku 2006 obchodním zástupcem firmy Segway pro celou Asii. Distribuční práva pro vozítko herec zajistil jak pro Čínu, tak pro Macao, Jižní Koreu, Malajsii, Filipíny, Singapur nebo Vietnam. Ačkoliv se jeden takový Segway prodává za 80 tisíc korun, příliš peněz prý z jeho prodeje nemá. „Nespoléhám na to,“ odpověděl Jackie na otázku, jestli by se tímto podnikáním uživil.
 10. Má díru v hlavě Vzhledem k jeho dlouhé kariéře kaskadéra, je tak trochu s podivem, že je Chan stále mezi živými. V přímém ohrožení života byl naštěstí jen jednou, a to v roce 1986, když natáčel akční komedii Božská relikvie. Vážné zranění si Chan způsobil v pro něj naprosto „jednoduché“ scéně, ve které měl skočit ze skály na větev stromu. Při skoku ale netrefil větev a hlavou narazil na kámen. Při operaci mu chirurgové raněné místo zpevnili kovovou destičkou. Od úrazu má herec na pravé straně hlavy prohlubeň, do které z žertu vybízí přátele, aby strčili prst. Také začal hůř slyšet na pravé ucho.
 11. Dvakrát se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů Jak to tak u herců bývá, časem se jim hraní začne zajídat a zatouží se posadit do režisérské židle. Ani Jackie Chan není výjimkou. Za svůj film Čínský zvěrokruh z roku 2012 si vysloužil hned dva zápisy do Guinnessovy knihy rekordů. První je za dosud nejvyšší počet kaskadérských kousků vytvořených jedním člověkem za celou kariéru. Druhý je za zásluhy, které u výše zmíněného filmu měl. Chan totiž v Čínském zvěrokruhu nejen hrál a dělal kaskadéra, on ho i produkoval, režíroval, nazpíval k němu titulní píseň, natáčel ho, dělal pomocné práce, uměleckého ředitele, osvětlovače nebo koordinátora cateringu. Jackie Chan je vskutku renesanční člověk!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Charles Dickens (†58): Nekonvenční život autora knihy Kronika Pickwickova klubu

Charles Dickens (†58): Nekonvenční život autora knihy Kronika Pickwickova klubu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 12. 2022 0:05

Charles Dickens, významný spisovatel viktoriánského období Spojeného království, chtěl umístit…

Mary Higgins Clarková (†92): Královna napětí se narodila na Štědrý den

Mary Higgins Clarková (†92): Královna napětí se narodila na Štědrý den

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 12. 2022 0:05

Její příběh je ve znamení amerického snu. Všechny knihy, které napsala, měly úspěch a Mary Higgins…

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 11. 2022 0:05

Zbožnost mu byla cizí a od katolické církve zběhl k protestantům. Pořádal hostiny, kde se stoly…

9 zajímavostí o filmu Sám doma

9 zajímavostí o filmu Sám doma

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 11. 2022 0:05

Vynalézavý Kevin, který si umí poradit v každé situaci, baví děti i jejich rodiče už více než tři…

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 11. 2022 0:05

Nikdy nedokončil univerzitní vzdělání a z přírodopisu propadl. Johann Gregor Mendel, který popsal…

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 11. 2022 0:05

Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 11. 2022 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2022 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-