Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ethan Hawke (50): Nevěří na monogamii
Inspirace / Osudy

Ethan Hawke (50): Nevěří na monogamii

datum: 26. 8. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Tento zahraniční host, který na 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech převezme Cenu prezidenta festivalu, je nejen skvělým hercem a režisérem, je také výtečným spisovatelem. Není divu. Literární talent zřejmě podědil po svém prastrýci Tennessee Williamsovi.

Jaké další zajímavosti v sobě ukrývá život tohoto charismatického muže?

Jeho rodiče Leslie a James se seznámili na střední škole v Texasu. Vzali se, když bylo Leslie sedmnáct. O rok později, 6. listopadu 1970 se mladému páru narodil syn Ethan Green Hawke. Po rozvodu rodičů v roce 1974 zůstal v péči matky, se kterou se pak často stěhovali. Když bylo chlapci deset, zakotvili v New Jersey, kde se Leslie podruhé vdala.

Neustál první neúpěch

Na střední internátní škole The Hun School of Princeton bylo jeho prvnotní ambicí stát se spisovatelem. Pak ale začal navštěvovat kurz herectví. Na divadelních prknech debutoval ve třinácti letech v historickém dramatu G. B. Shawa Svatá Jana.

Herectvím naprosto uchvácený Ethan se posléze přihlásil na konkurz na hlavní filmovou roli ve sci-fi Badatelé (1985). Jelikož film nedostal nejpříznivější hodnocení a setkal se s malým komerčním úspěchem, dal si zklamaný Hawke s hraním pauzu a šel na prestižní univerzitu Carnegie-Mellon studovat obor herectví. Na škole se ale dlouho neohřál. Když mu byla nabídnuta role po boku herce Robina Williamse v oscarovém filmu Společnost mrtvých básníků (1989), dal studiu sbohem.

„Úspěch filmu byl tak monumentální, že jsem začal dostávat nabídky na role v tolika zajímavých filmech, že mi připadalo hloupé se snažit někde jinde.“

Oscar se mu stále vyhýbá

Podle filmografie, kde většina filmů, na kterých se herecky podílel, dosahuje nadprůměrného hodnocení, je zjevné, že si Ethan uměl mezi nabídkami dobře vybrat. První hlavní roli získal ve filmu Bílý tesák (1991).

Když mu bylo dvacet tři let, zazářil v thrilleru Přežít, kde jako hráč rugbyového týmu musel po havárii letadla v Andách bojovat o holý život. V roce 1995 si zahrál v romantickém drama Před úsvitem. To bylo mezi diváky tak úspěšné, že k němu později přibylo pokračování Před soumrakem (2004) a Před půlnocí (2013).

Jednotlivé díly pomyslné trilogie byly v minulosti nominovány na spoustu prestižních cen včetně Oscara. Ethan Hawke tak několikrát aspiroval na výhru v sekci nejlepší scénář. Vítězství si odnesl jen jednou, a to od Los Angeles Film Critics Association.

„Nikdy jsem se nechtěl stát filmovou hvězdou – v tom jsem měl vždy jasno.“

Do dnešních dnů patří mezi jeho nejúspěšnější filmy Training day (2002), Chlapectví (2015) a Zoufalství a naděje (2017).

Seriálové tvorbě se herec až do roku 2020 víceméně vyhýbal. Udělat výjimku ho přesvědčil až scénář k sedmidílné historické minisérii The Good Lord Bird, kde ztvárnil fanatického bojovníka proti otroctví Johna Browna.

Zaslepen žárlivostí

Se svou budoucí manželkou, herečkou Umou Thurman, se Hawke seznámil v roce 1996 při natáčení filmu Gattaca. Vzali se těsně před narozením jejich dcery Mayi Ray roku 1998. Druhý potomek, syn Levon Green, se jim narodil o čtyři roky později. V roce 2003 pár oznámil, že se rozchází. Jednou z příčin krachu tohoto hollywoodského manželství byla Ethanova (a možná i Umina) nevěra.

„Doslechl jsem se, že si začala románek s Quentinem Tarantinem, a neměl jsem dostatek hrdosti na to, abych to jen tak přešel. Podvedl jsem ji proto taky,“ obhajoval svou aférku s kanadskou modelkou Jen Perzow žárlivý herec. Podle něj se ale ve vztahu s Umou objevily trhliny dávno předtím, než jí byl nevěrný.

Skandální odhalení

Po rozvodu se Ethan propadl do hlubokých depresí. Úsměv na rtech mu znovu vykouzlila až producentka Ryan Shawhughes, se kterou se roku 2008 oženil. Když se na veřejnost dostalo, že ještě dřív, než šla Ryan studovat vysokou školu, přivydělávala si jako chůva jeho a Uminých dětí, byl z toho pořádný skandál. Spekulace, že by spolu měli ještě něco v době, kdy byl ve vztahu s Thurman, Hawke rezolutně odmítá. „Moje první manželství se rozpadlo kvůli mnoha tlakům, z nichž žádný nebyl ani vzdáleně spojen s Ryan,“ řekl Ethan, který se svou druhou ženou vychovává dcery – Clementine Jane (13) a Indianu (10).

„Je to největší potěšení mého života. Je to jediná role, ve které, pokud selžu, budu svůj život považovat za neúspěšný,“ řekl o otcovství.

Nevěří v monogamii

Ačkoliv je Ethan už třináct let štastně ženatý, na to, že se svou ženou Ryan stráví zbytek svého života, nesází.

„Ani ona, ani já nevíme, jak náš vtah bude v budoucnu vypadat. Sexuální věrnost nemůže být jediná věc, na které postavíte svůj vztah,“ nechal se slyšet herec, který svými výroky na téma monogamie vzbudil mezi lidmi značný povyk.

„Vyvádět, že se váš svět zhroutil kvůli tomu, že váš milenec byl nevěrný, je trochu jako šílet kvůli tomu, že vaše vlasy šedivějí,“ dodal herec, který také zastává názor, že nevěrný člověk nemusí být automaticky považován za toho špatného. Co tím chtěl Ethan říci? Obhajuje tím snad svoje přešlapy? 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 5. 2023 0:05

Malíř a sochař Amedeo Modigliani zemřel v pouhých pětatřiceti letech. Za svůj život uspořádal jen…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 4. 2023 0:05

Ačkoli se jí říkalo „La Divina“ (božská), její život byl bohužel zcela pozemský. Byla osamělá a…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 4. 2023 0:05

Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…

Robert F. Kennedy Jr.: Vstoupí do Bílého domu další z rodiny Kennedyů?

Robert F. Kennedy Jr.: Vstoupí do Bílého domu další z rodiny Kennedyů?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2023 0:05

Syn bývalého generálního prokurátora USA Roberta F. Kennedyho a synovec bývalého prezidenta Johna F…

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2023 0:05

Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2023 0:05

Kniha Roalda Dahla z roku 1964, které se po celém světě prodalo nejméně 20 milionů výtisků v 55…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-