Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dian Fossey (†53): Zabila ji láska ke gorilám
Flickr
Inspirace / Osudy

Dian Fossey (†53): Zabila ji láska ke gorilám

datum: 12. 8. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Aby získala legendární vědkyně přízeň goril, o nichž prováděla letitý výzkum, předstírala, že je jednou z nich. Nejednou si tak připadala jako blázen, třeba když se jako ony rytmicky tloukla do hrudi nebo před nimi žvýkala stonek celeru a tvářila se, jako by to bylo to nejchutnější jídlo na světě.

Díky důvěře, kterou si tak od nich postupně získala, a také díky vytrvalému boji s pytláky, se Dian Fossey podařilo ochránit gorily horské před vyhynutím. Samu sebe už nezachránila.

O zvířata se zajímala od dětství

Dian Fossey se narodila 16. ledna 1932 ve slunném San Francisku. Její rodiče se rozvedli, když jí bylo šest. Od té doby vyrůstala s matkou Kathryn a jejím novým manželem.

Podle školních záznamů byla Dian vynikající studentkou a už od útlého věku se nesmírně zajímala o zvířata. Jejím prvním domácím „mazlíčkem“ byla zlatá akvarijní rybka. Hned v první třídě se začala dívka učit jezdit na koni a na střední škole se stala členkou jezdeckého týmu.

Vzepřela se nevlastnímu otci

Na popud svého přísného nevlastního otce, bohatého podnikatele Richarda Price, se zapsala na podnikatelský kurz na College of Marin. Po prvních dvou semestrech jela na prázdniny do Montany, kde pracovala na ranči a starala se o zvířata.

Právě tam se rozhodla, že změní obor i školu a podala si přihlášku na přípravný veterinární kurz na Kalifornské univerzitě v Davisu. Nejenže jí škola nešla podle jejích představ (zápasila s fyzikou a chemií), tak ji i rodiče kvůli jejímu rozhodnutí přestali finančně podporovat, a musela si začít vydělávat na živobytí.

Proto znovu změnila své studijní zaměření a přestoupila na San Jose State College, aby studovala ergoterapii. V roce 1954 získala bakalářský titul. Jako stážistka pak prováděla ergoterapeutické vyšetření u pacientů s tuberkulózou a posléze na oddělení pediatrie.

Cesta do Afriky

Když bylo Dian třicet jedna let, vybrala své celoživotní úspory (asi 8 000 dolarů), vzala si půjčku v bance a naplánovala si sedmitýdenní cestu do Keni, Tanzanie, Konga a Zimbabwe.

Během svého putování africkou divočinou a národními parky se seznámila s britským paleoantropologem Louisem Leakeyem. Pod jeho záštitou již probíhal dlouhodobý výzkum šimpanzů, který vedla známá primatoložka Jane Goodall. 

Podobný výzkum, ale s gorilami horskými v Demokratické republice Kongo nabídl Leakey o tři roky později i Dian. Přijala ho. Kvůli konfliktům v zemi ale přesídlila do sousední Rwandy, kde si roku 1967 zřídila malou výzkumnou stanici v oblasti Karisoke.

Osmnáct let mezi gorilami

Nakonec v sopečných horách zvaných Virunga, které byly jedním z posledních míst, kde ohrožené gorily horské žily, strávila téměř jako poustevnice osmnáct let. Díky trpělivé snaze se Fossey postupně povedlo, že si gorily na její přítomnost přivykly.

Z bezprostřední blízkosti tak mohla čerpat poznatky o jejich návycích, komunikaci a sociální struktuře v jejich společenství. Právě toto pozorování se stalo základem její disertační práce s názvem Chování horské gorily.

„Můžu se k nim přiblížit na několik stop. Někteří mladí dospělí se dostali ještě blíž, vzali si řemínek mého fotoaparátu a prozkoumali sponu na batohu. Jeden si dokonce hrál s tkaničkami od mých bot,“ napsala Fossey pro National Geographic.

Po získání diplomu ze zoologie na University of Cambridge v Anglii roku 1974 se Dian vrátila do Rwandy.

Tažení proti pytlákům

Společně s dobrovolníky z řad studentů se kromě provádění širšího výzkumu primátů zabývala aktivním bojem proti pytlákům. Jelikož s nimi nebyla rozumná řeč, začala Fossey lovce zvířat zastrašovat a vydírat.

Když nějakého chytla při činu, byla se svou skupinkou asistentů schopna zadržet jeho dobytek jako výkupné, spálit mu lovecký tábor nebo údajně i vzít jeho dítě jako rukojmí.

„Aby vyděsila pytláky, zakrývala si tvář maskou a předstírala, že praktikuje černou magii,“ prozradila editorka Dianiných knih.

Před manželstvím dala přednost opicím

Když žila v 60. letech v Louisville, chodila s Franzem Forresterem. Během své první návštěvy Afriky se zamilovala do jeho bratra Alexie. Po několika letech se pár zasnoubil. K svatbě ale nikdy nedošlo, protože si Dian uvědomila, že není připravena stát se ženou v domácnosti a zanechat svůj výzkum goril. Snoubenci se poté rozešli.

V roce 1969 se seznámila s fotografem časopisu National Geographic Bobem Campbellem, který jel do Rwandy fotografovat gorily. Jejich románek ztroskotal o rok později. Bob byl totiž ženatý a slib, že se s manželkou rozvede, nesplnil. Nějaký čas po rozchodu Dian zjistila, že je těhotná. Bohužel ale dítě nedonosila. Jestli měl být otcem právě Cambell, není jisté.

Její smrt zůstává tajemstvím

Vedle svého převratného výzkumu goril horských je Fossey snad ještě více známá svou tragickou smrtí. 26. prosince 1985 byla ve své chýši ve rwandském výzkumném táboře nalezena mrtvá.

Příčinou smrti byla rána mačetou do hlavy. Za jejího vraha byl rwandským soudem považován její asistent Wayn McGuire, který její bezvládné tělo v tratolišti krve nalezl. Trest smrti, ke kterému byl odsouzený, si neodpykal. Před usvědčením uprchl ze země. Totožnost skutečného vraha zůstává dodnes neznámá.

Vědkyně byla pohřbena v nedalekých horách vedle hrobu svého oblíbeného gorilího samce Digit, kterého o deset let dřívě brutálně zabili pytláci.

„Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti,“ zní jeden z posledních Dianiných zápisků v jejím deníku.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 9. 2021 0:05

Říká se, že být krásná, inteligentní a úspěšná, je vražedná kombinace. V případě Simony Monyové,…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 9. 2021 0:05

Ačkoliv jí svět filmu ležel u nohou, krása a sláva jí nikdy nestouply do hlavy. Ba naopak, Claudia…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2021 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 9. 2021 0:05

Rusovlasá herečka je nejvíce obsazovaná do rolí problémových žen. Jsou to ženy, které ztratily samy…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-