
Christopher Walken (77): Aby ušetřil, zůstal bezdětný
Christopher se narodil jako Ronald Walken v Astorii ve státě New York 31. března 1943 a byl prostředním synem Paula a Rosalie.
První peníze si vydělal už jako batole
Oba jeho rodiče byli imigranti. Otec Paul, který byl majitelem pekárny, pocházel z města Gelsenkirchen v Severním Porýní-Vestfálsku. Jeho žena Rosalie přicestovala do Ameriky z irského Glasgow.
Byla to právě Christopherova matka, která se vždy chtěla stát herečkou a do svých tří dětí projektovala své nenaplněné sny a touhy. Není tedy divu, že skoro veškerý svůj volný čas trávila hledáním hereckých příležitostí pro své temperamentní a umělecky nadané ratolesti.
Vůbec první peníze si Christopher vydělal už jako čtrnáctiměsíční batole, když nahý pózoval pro kalendář s roztomilými koťátky. V sedmi letech na svou zkušenost s focením navázal tím, že dělal modela v reklamních katalozích a časopisech.
O své budoucnosti rozhodl už v deseti letech
V 50. letech, kterým se též přezdívalo zlatý věk televize, se mladý Walken nezastavil. Díky mámě, která ho přihlašovala jako komparz do nejrůznějších televizních show a seriálů, si chlapec rychle přivykl na světla kamer. Jednou z jeho prvních rolí byl mladý vypravěč v třicetiminutovém dramatu The Wonderful John Acton z roku 1953.
Tehdy si desetiletý Christopher uvědomil, že se jeho budoucnost bude točit kolem šoubyznysu, a začal studovat prestižní střední školu Professional Children's School pro nadané mladé herce a tanečníky. Zde se věnoval tanci. Po absolvování se přihlásil na Hofstra University, odkud brzy odešel, aby se konečně mohl živit tím, co ho nejvíce baví.
Nejdříve byl tanečníkem v muzikálech a nočních klubech. Postupem času začal více inklinovat k divadelnímu herectví. Ve druhé polovině 60. letech se například blýsknul jako Romeo v Romeo a Julii, a poprvé se postavil na prkna slavného divadla Broadway.
„V šoubyznysu jsem od dětství. Můj mozek je na to tak nastavený. Když se mnou lidé mluví o věcech, jakými jsou daň z příjmu, nemovitosti, instalatérství, tak nemám tušení, o čem je řeč. Jediné, co znám, je herectví.“
Krotitel lvů i obdivovatel Elvise
Než se mladí herci dostanou ke své vysněné roli, přivydělávají si často, kde se dá. Někdo myje nádobí, prodává noviny, doručuje pizzu nebo dělá sevírku. Walkenova brigáda ale podobně nudná rozhodně nebyla. Pracoval totiž jako krotitel lvů v cirkuse.
Prvním idolem Christophera Walkena nebyla herečka Jane Fonda, jak to bylo u spousty jeho patnáctiletých spolužáků, byl jím Elvis Presley. Právě jeho plakáty si vylepoval ve svém pokojíčku. „Ten chlap vypadal jako řecký bůh. Miloval jsem na něm všechno,“ prozradil herec, který neobdivoval jen Elvisův hlas, ale i účes zvaný pompadour, který si pak po desítky let před zrcadlem pracně modeloval.
Svou fascinaci zpěvákem završil Walken sepsáním divadelní hry Him, která byla poprvé představena na newyorském Shakespearovském festivalu roku 1995. Většina kritiků bohužel hru dobře nepřijala.
Proslavil se až po třicítce
Když nebudeme počítat drobnější role v méně známých snímcích, opravdový svět filmu ho objevil až v roce 1977, když dostal od režiséra Woodyho Allena roli mentálně postiženého bratra hlavní představitelky Diane Keaton ve filmu Annie Hallová.
Dva roky po úspěchu této romantické komedie obdržel Walken Oscara v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli za film Lovci jelenů. Se zlatou soškou v ruce už měl bránu do Hollywoodu zcela otevřenou. Přesto je neuvěřitelné, že od roku 1977 do současnosti natáčí téměř každý rok nový film, někdy i víc než to.
Do paměti diváků se nejvíce zapsal účinkováním ve filmech Chyť mě, když to dokážeš, Ospalá díra, Pulp Fiction: Historky z podsvětí či v bondovce Vyhlídka na vraždu, kde si zahrál úhlavního nepřítele Jamese Bonda. Ostatně to jsou právě role záporáků, které si lidé v souvislosti s jeho jménem nejčastěji vybavují.
Běžné jméno vyměnil za jiné běžné
V uměleckém světě je zcela běžné používat pseudonym. K tomu, aby si ho vytvořil i Walken, ho přiměl majitel kabaretu, ve kterém vystupoval jako tanečník. Změna z rodného jména Ronald (byl pojmenován podle herce Ronalda Colmana) na Christophera přišla roku 1964. Pod projekty, kterých se účastnil předtím, je podepsaný buď jako Ronnie nebo Ronald Walken.
„Teď bych si přál, abych si vybral kratší jméno, protože když vidím své jméno v novinách, je dlouhé jako nákladní vlak,“ směje se herec, který si vlastně vyměnil zcela běžné křestní jméno za jiné velmi běžné.
Štastní i bez dětí?
I když je na plátnech kin většinou za padoucha, ve svém osobním životě žádné drama nevyvolává. Se svou manželkou Georgianne, vyhledávanou castingovou agentkou, se seznámil v 60. letech na svém turné s muzikálem West Side Story. „Když jsem ho potkala, věděla jsem, že to má budoucnost. Nikdy v životě jsem nikoho takového nepoznala,“ říká Georgianne, která zároveň přiznává, že se vdala za muže, který je kvůli své profesi neustále někým jiným.
Prý jí Christopher nikdy neříká, na jakou roli se připravuje, a tak žije dlouhé týdny v příjemné nejistotě, do které filmové postavy se její manžel nakonec převtělí. Jak vnímá svůj soukromý život a sám sebe Walken?
„Mimo obrazovku jsem obyčejný, předvídatelný a velmi konzervativní. Mám dva domy, kombi, kočky, stejnou manželku a rád šetřím peníze,“ řekl herec v roce 1997.
O čem na veřejnosti moc nemluví, je důvod, proč i přes svůj harmonický a na Hollywood netypicky pevný vztah, nemají s manželkou děti. Jak v jednom interview naznačil, zřejmě za tím stojí jeho povolání, které je hodně o štěstí.
Představa, že by byl nezaměstnaný a musel obracet každý dolar, aby uživil svou rodinu, je pro něj nesnesitelná. Na druhou stranu přiznal, že kdyby byl nucen volit mezi dětmi a hereckou kariérou, vybral by si rodinu. Nekteří lidé jeho rozhodnutí nemít děti nerozumí, ale jestli jsou Walkenovi takto šťastní, nemají důvod něčeho litovat.
Další zajímavosti z Christopherova života
⇒ Má fóbii z rychlé jízdy autem, návštěvy zoo a nesnáší zbraně.
⇒ Neumí moc dobře plavat.
⇒ K jídlu má nejraději dušeného mořského vlka s pórkem. Nepije tvrdý alkohol, ale miluje víno.
⇒ Nepoužívá počítač ani mobilní telefon.
⇒ Byl jedním z favoritů na roli Jacka Sparrowa ve filmu Piráti z Karibiku. Nakonec ji získal Johnny Depp.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 5. 2023 0:05Malíř a sochař Amedeo Modigliani zemřel v pouhých pětatřiceti letech. Za svůj život uspořádal jen…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 4. 2023 0:05Ačkoli se jí říkalo „La Divina“ (božská), její život byl bohužel zcela pozemský. Byla osamělá a…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 4. 2023 0:05Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…

Robert F. Kennedy Jr.: Vstoupí do Bílého domu další z rodiny Kennedyů?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2023 0:05Syn bývalého generálního prokurátora USA Roberta F. Kennedyho a synovec bývalého prezidenta Johna F…

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2023 0:05Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2023 0:05Kniha Roalda Dahla z roku 1964, které se po celém světě prodalo nejméně 20 milionů výtisků v 55…
Komentáře