Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ben Stiller (55): Zbývalo mu pět let života
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Ben Stiller (55): Zbývalo mu pět let života

datum: 1. 7. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Jeho filmové postavy jsou často arogantní, temperamentní, neurotičtí nebo ukřivdění chlapíci, kteří se během boje s nepřízní osudu téměř vždycky dostanou do velmi trapných a nepříjemných situací. Jak to má jejich představitel Ben Stiller ve svém osobním životě? Jak on sám zvládl těžké životní etapy, jakými byly rozchod s manželkou nebo rakovina prostaty? Zůstal mu vždy úsměv na tváři?

Ben Stiller se narodil jako Benjamin Edward Meara Stiller 30. listopadu 1965 v New Yorku hercům a komikům Jerrymu Stillerovi a Anne Meara. Zatímco předci o otcovy strany byli Židé, kteří do USA emigrovali z Polska a Haliče, rodina Anne měla kořeny v katolickém Irsku. Po svatbě s Jerrym konvertovala k judaismu. To může být také odpověď na otázku, proč se doma u Stillerů slavila Chanuka i Vánoce. Ben ve třinácti letech podstoupil židovský obřad bar micva.

Vyrůstal mezi celebritami

Jeho rodiče se nijak zvlášť nesnažili udržet svého syna mimo specifický životní styl Hollywoodu, kde pracovali (vždyť oba mají svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy). Ben tak byl odmalička obklopený hvězdami jak v zákulisí, na večírcích a cestách, tak i na place.

V devíti letech debutoval jako hostující herec v krátkém televizním seriálu své matky zvaný Kate McShane. O své kariéře ve filmovém světě měl jasno už o rok později, kdy dostal dárkem kameru Super 8. „Bylo mi deset, když jsem si poprvé uvědomil, že chci být režisérem. Herectví pro mě nebylo tak důležité, ale brzy převládlo,“ zavzpomínal Stiller, jehož první režisérské počiny se točily kolem tématu chlapeckých šarvátek, kde on byl za oběť, která se pak svým protivníkům pomstila.

U herectví dal přednost praxi před teorií

V 70. letech byl členem newyorského dětského divadelního souboru „NYC First All Children's Theatre“. Po absolvování střední školy v roce 1983 začal jako předskokan vystupovat na kabaretním turné zpěvačky a tanečnice Jadin Wong.

Pak nastoupil jako student filmu na University of California v Los Angeles. Po devíti měsících školy zanechal a přestěhoval se zpět do New Yorku, kde prošel několika hereckými kurzy a konkurzy. Nakonec si našel agenta.

„Kdyby moji rodiče byli instalatéři, kdo ví, co bych dělal?“

Od 90. let jde z role do role

Významější roli nejprve obdržel roku 1987 na divadelní scéně ve hře Dům modrého listí. Pak následovaly filmové roličky v Říši slunce a Divokých koních a roční vystupování v noční televizní show Saturday Night Live. V 90. letech se k jeho spokojenosti začalo jméno Ben Stiller čím dál častěji objevovat v titulcích filmů.

Vrcholem byla komedie Něco na té Mary je, kde se před kamerou objevil s Cameron Diaz. Bezesporu největší popularitu mu roku 2000 přinesla komedie Fotr je lotr, které se v dalších letech dostalo dvou pokračování. Zábavu jistě nezkazil ani v komediích Rabín, kněz a krásná blondýna (2000), Taková zvláštní rodinka (2001), Starsky & Hutch (2004), Riskni to s Polly (2004), Vybíjená (2004) nebo Zoolander (2001). Za poslední zmíněný film inkasoval honorář 2 500 000 dolarů!

V mnoha filmech si zahrál se svou manželkou Christine Taylor a svým otcem Jerrym. Nejčastěji se při filmování potkává se svými hereckými přáteli, mezi které patří Vince Vaughn, Will Ferrell, Owen Wilson, Steve Carell nebo Paul Rudd. Skupinka těchto herců si přezdívá Frat Pack.

Stejně jako herectví Bena naplňuje režie. Na režisérskou židli se posadil například při natáčení komedie Walter Mitty a jeho tajný život (2013) a Tropická bouře (2008).

Žádost o ruku jako vystřižená z filmu

V 90. letech randil Ben Stiller s několika herečkami včetně Jeanne Tripplehorn, Calistou Flockhart nebo Amandou Peet. Roku 1999 se při natáčení nikdy nevysílaného seriálu (Heat Vision and Jack) seznámil s půvabnou herečkou Christine Taylor. O ruku ji požádal po necelém roce randění, právě v době, kdy natáčel dnes již kultovní komedii Fotr je lotr.

„Než jsem to udělal, požádal jsem jejího otce o svolení. Probíhalo to jako ve filmu Fotr je lotr, protože Christinin otec je člověk nahánějící hrůzu. Navíc je majitelem bezpečnostní agentury,“ zavzpomínal Stiller na nervy drásající setkání se svým budoucím tchánem.

Od svatby v roce 2000 do roku 2017 žila dvojice společně se svými dvěma dětmi, dcerou Ellou Olivií (2002) a synem Quinlinem (2005), pokojným rodinným životem. V roce 2017 se manželé rozhodli žít odděleně. Dosud není jasné, jestli jejich manželství spěje k rozvodu, nebo zda se k sobě vrátí. V Hollywoodu se šušká spíš o druhé možnosti.

Sáhl si na dno

Právě ona mu byla oporou v jeho boji s rakovinou prostaty, o které prvně veřejně promluvil roku 2016, tedy až dva roky poté, co se dozvěděl závažnou diagnózu. Podle lékařů mu zbývalo pět let života.

„Zpočátku jsem nevěděl, co bude. Měl jsem strach. Když vám diagnostikují rakovinu, všechno se ve vašem životě zastaví. Nemůžete si naplánovat ani natáčení,“ přiznal herec, u kterého se při preventivní prohlídce ve výsledcích speciálních krevních testů odhalilo toto onemocnění už v agresivní formě.

Po doporučeném chirurgickém odstranění předstojné žlázy se Ben opět pomalu vrátil do práce. Obavy, že nemoc negativně ovlivní jeho sexuální život, se naštěstí nenaplnily.

„Když došlo k první erekci po operaci, všichni jsme slavili,“ zavtipkoval.

Ben na sebe roku 2005 také prozradil, že má bipolární poruchu, která se v jeho rodině dědí.

Srdce na pravém místě

Právě od roku 2016, kdy mu byla diagnostikována rakovina, se herec aktivně zapojuje do organizace UNHCR, která se věnuje pomoci uprchlíkům.

Roku 2018 byl Stiller jmenován Ambasadorem dobré vůle. Navštívil Guatemalu, kde se mohl setkat s uprchlíky ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu.

Další zajímavosti o Benu Stillerovi

⇒ Na střední škole hrál v punkové kapele Capital Punishment na bicí.

⇒ Jeho nejoblíbenější herečkou je Diane Keaton.

⇒ Je velkým fanouškem seriálu Star Trek.

⇒ Byl mezi kandidáty na roli Willy Wonky ve filmu Karlík a továrna na čokoládu. Roli nakonec získal Johnny Depp.

⇒ Nikdy nevyhrál Zlatý glóbus ani Oscara, zato byl osmkrát nominován na oscarovou anticenu Zlatá malina. Dostal ji dvakrát. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2023 0:05

První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 11. 2023 0:05

Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2023 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 10. 2023 0:05

Ačkoli ve filmu i v televizi si ztvárnila řadu rolí, nejvíc se do srdcí diváků zapsala jako Bridget…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-