Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 rolí nestárnoucího sympaťáka Matta Damona (50)
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

9 rolí nestárnoucího sympaťáka Matta Damona (50)

datum: 18. 3. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
Za věčně chlapeckým úsměvem Matta Damona se neskrývá jen voják Ryan, Will Hunting, Jason Bourne nebo pan Ripley. Aktivně se zapojuje i do politiky, podporuje kampaně proti AIDS nebo se angažuje v charitativních organizacích.

Ve skutečném životě je stejně citlivý a seriózní jako většina jeho postav. Sám o sobě říká, že je vlastně nudný člověk, který se snaží neztrácet smysl pro realitu.

„Žiju skromně, pracuji, měním plenky a neupozorňuji na každou svou cestu do supermarketu,“ říkal v době, kdy jeho dcerky byly ještě malé. „Přiznávám ale, že rád utrácím za dobré jídlo a víno.“

  1. Syn Když přišel 8. října 1970 na svět, doma už čekal o dva roky starší bratr Kyle. Dětská psycholožka Nancy Carlsson-Paige a realitní makléř Kent Damon se rozvedli, když Mattovi byli pouhé dva roky. Oba chlapci pak s matkou bydleli na předměstí Bostonu v domě, kde kromě nich žilo dalších pět rodin. Na teenagerské období nerad vzpomíná, protože matka prý vychovávala děti vědecky „podle knih“, takže dlouho hledal sám sebe.
  2. Kamarád O dva bloky dál bydlel jeho spolužák Ben Affleck, s kterým se brzy začal přátelit. A vydrželo jim to dodnes. Brzy zjistili, že mají stejné zájmy – divadlo a film. Nadšeně se účastnili různých středoškolských divadelních vystoupení. Jejich společným velkým úspěchem byl pak film Dobrý Will Hunting (1997), ke kterému napsali scénář, a kde si oba zahráli. Mezi Mattovy blízké přátele se mohou řadit také Bratt Pitt a Julia Roberts.
  3. Student Po střední škole nastoupil na Harvard a jako hlavní obor si vybral angličtinu. Strávil tam čtyři roky, ale univerzitu nikdy nedokončil. V té době už měl za sebou první filmové role a rozhodl se věnovat herectví naplno.
  4. Herec Rodiče z jeho rozhodnutí stát se hercem nadšeni nebyli. Konkurs v New Yorku mu dovolili pod podmínkou, že si sám zaplatí cestu. To mu bylo šestnáct. Sebral tedy veškeré své úspory, asi 200 dolarů, a vydal se za svým snem. Podařilo se mu získat kontrakt na natáčení reklamy. O dva roky později se objevil v romantické komedii Mystic Pizza, kde ztvárnil postavu Steamera.
  5. Partner Pro bulvární média je vlastně „nudný“. Nějakou dobu tvořil pár se spolužačkou z Harvardu Skylar Satenstein, chodil s herečkou Minnie Driver. Nejdéle se po jeho boku objevovala Winona Ryder. Rozešli se po více než dvou letech, ale zůstali přáteli. Spekulovalo se o Mattově románku s Penelope Cruz, ale to se nikdy nepotvrdilo.
  6. Manžel V průběhu natáčení filmu Stuck on You se seznámil s o šest let mladší Argentinkou Lucianou Bozan Barroso, která pracovala jako barmanka v nočním klubu. Od té doby jsou spolu. Bývalá letuška Luciana pochází z obyčejné argentinské rodiny, která má částečně italské kořeny. V době seznámení ještě byla vdaná, ale s manželem Arbellem Barrosem, se kterým má dceru Alexii, už nežila. S Mattem se vzali na soukromém civilním obřadu v New Yorku v prosinci 2005. Společně mají tři dcery a žijí v Los Angeles. Herec svou rodinu nikdy neopouští na víc než dva týdny, a to ani když natáčí.
  7. Táta Co dva roky, to dcera, mohlo by se říct! V roce 2006 se narodila Isabella, roku 2008 Gia a o dva roky později pár přivítal na svět ještě Stellu. „Nechceme využívat chůvy, jsme nervózní, když se po domě pohybují cizí lidé,“ řekl krátce po narození nejmladší z nich a přiznal se, že nemá problém se o děti postarat nebo jim vyměnit plenku.
  8. Otčím „Nemohl bych pro dceru chtít lepšího otčíma, než je Matt,“ nechal se slyšet Arbello Barroso. „Chová se k Alexii, jako by byla jeho vlastní.“ Dnes dvaadvacetiletá Alexia byla vlastně hlavním důvodem, proč se Matt zamiloval do její matky Luciany. Když ji tu noc, co se seznámili, pozval na drink, odmítla s tím, že má doma čtyřletou dceru, a proto nikam nechodí. Matt ocenil, že mateřství je pro tuto mladou ženu naprostou prioritou.
  9. Aktivista Matt Damon je zakladatelem nevládní organizace H2O Afrika Foundation, jejímž úkolem je zvýšit povědomí o důležitosti a významu pitné vody na tomto kontinentu. Je mluvčím neziskové organizace Feeding America, která podporuje vznik potravinových bank a distribuci jídla potřebným. Angažuje se v boji proti AIDS. Dlouhodobě podporuje Demokratickou stranu, přátelí se například s bývalým prezidentským párem Billem a Hilary Clintonovými.

„Mám štěstí. A přál bych si, aby to tak bylo pořád. Chci jen dělat to, co mám rád, pít dobré víno, jíst dobré jídlo a být užitečný své rodině.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2023 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 1. 2023 0:05

Byla nejmladší první dámou v americké historii, první nevěstou, která se provdala za úřadujícího…

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 1. 2023 0:05

Nejprve si vybudoval pověst vynikajícího malíře-portrétisty. Ve čtyřiceti letech se Samuel Morse…

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 1. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Kate Moss (48): Modelingová průšvihářka

Kate Moss (48): Modelingová průšvihářka

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 12. 2022 0:05

Se svou neuvěřitelně štíhlou (podle některých anorektickou) postavou vzbudila ve světě modelingu…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 12. 2022 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Anne Hathawayová (40): Čtyři roky žila s podvodníkem

Anne Hathawayová (40): Čtyři roky žila s podvodníkem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 12. 2022 0:05

Mia Thermopolisová z Deníku princezny nebo Andy ze snímku Ďábel nosí Pradu – tak si asi nejvíce…

Ava Gardner (†67): Osudoví muži naivní venkovanky, která se narodila na Štědrý den

Ava Gardner (†67): Osudoví muži naivní venkovanky, která se narodila na Štědrý den

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 12. 2022 0:05

Přitahovala pozornost mužů, byla slavná a bohatá. Ohromující kráska „s tváří anděla a tělem bohyně“…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová