Na vozík ho v jeho 17 letech připoutala autonehoda. Přesto to nevzdal a představy o plnohodnotném životě nejen naplnil, ale dalece přesáhnul. Kromě vrcholového sportu Jiří také zároveň pracuje – v nemocnici a v rehabilitačních ústavech pomáhá ochrnutým lidem, a dokonce školí ostatní, aby věděli, jak s handicapovanými lidmi zacházet.
Aktivní je ale i ve svém volném čase. Když se zrovna nevěnuje rodině a dětem, přímo ukázkově zvládá i péči o rodinný dům. Právě na to, až bude zase konečně doma, se na každém turnaji těší ze všeho nejvíce. Často totiž bývá pryč i několik týdnů, a o to více si to pak doma s rodinou užívá. „Teď jsem se zrovna dal do renovace nábytku. Je to pro mě únik od denních starostí, člověk u toho neskutečně vypne. Totiž u stolního tenisu je důležité mít hlavu stoprocentně čistou,“ popisuje Jiří.
Jeho dalším oblíbeným způsobem odpočinku je rybaření, které mají v rodině, a tak na ryby chodil už jako malý kluk. „Děda i táta chodili na ryby, já, když jsem chtěl za školu, tak jsem šel na ryby,“ směje se Jiří a popisuje, co se mu právě na rybaření tolik líbí: „Máš tu naprostý klid a jediná tvoje starost je, jestli tam dáš žížalu nebo kukuřici. Je to také o spojení s přírodou. Člověk sedí u vody, pozoruje kachny, občas se kolem něj prosmýkne užovka.“
Rád chodí zkoušet štěstí na Jizeru u Mladé Boleslavi. „Je to hodně o tom, kam se člověk dostane. Je spousta krásných míst, ale občas je těžké je na vozíku objevovat,“ přiznává Jirka. S dopravou mu proto pomáhá prostorný vůz Toyota Proace City. Na takovou výpravu s sebou totiž nadšený sportovec a rybář potřebuje dva vozíky – svůj klasický a ještě sportovní, proto potřebuje v autě dostatek prostoru i snadný přístup.
„Myslím, že sportovat s handicapem není nic výjimečného, ani obtížného. Spíš bych při výběru sportu přemýšlel o tom, jaká disciplína je vhodná pro toho konkrétního člověka,“ říká Jiří k tomu, že na většinu lidí působí jako hrdina.
„U stolního tenisu je 10 kategorií handicapu, s tím, že 1 až 5 jsou vozíčkáři, 6 až 10 jsou ,choďáci’. Pak je ještě jedna kategorie, jedenáctka, a to jsou sportovci s mentálním postižením. 1 je nejvíce postižený hráč, 10 nejméně. Já hraji v kategorii TP 2,“ popisuje systém svého sportu Jiří Suchánek. Zajímavá je i jeho motivace:
„Proč to vlastně dělám? Nejvíce mě na tom baví parta. Jsou to většinou fajn lidi, kteří hrají fér. Sportovci obecně bývají lidi do nepohody.“
Zdroj fotografií a videa: Toyota ČR
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Z médií i sociálních sítí denně nasáváme inspiraci, jak se starat o pokožku. Kdy ale s péčí začít,…
Mít svůj záměr nebo vizi, kam chci směřovat svůj život. Ať již v pracovní nebo osobní rovině. Někdo…
Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…
Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…
V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…
Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…
Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…
Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…