Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti
Freepik, valuavitaly
Domácnost

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

datum: 20. 10. 2023 12:00 autor: -ket-
Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe, ovšem je důležité si uvědomit, že nejde pouze o finanční stránku. Vodou bychom měli šetřit především proto, aby jí byl dostatek v české krajině. Tipů, jak uspořit nebo s ní při běžných činnostech neplýtvat, není nikdy dost.

1. Pákové baterie jsou úspornější

Vodou lze šetřit i díky kuchyňským a koupelnovým bateriím. Na ty starší můžete nainstalovat perlátory, které provzdušní a zredukují průtok vody. Sami nepoznáte rozdíl, ale vody spotřebujete méně. Totéž platí pro úsporné sprchové hlavice. Pokud baterie měníte, sáhněte po těch pákových. Oproti klasickým kohoutkovým výrazně zkracují dobu potřebnou k požadované teplotě vody, a jsou tak o 30–40 % úspornější. Stále populárnější jsou rovněž bezdotykové systémy s čidly, které zaznamenají ruce v blízkosti baterie.


8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

2. Myčce stačí zlomek vody

Prvním doporučením je použít myčku místo ručního mytí nádobí. Průměrný rozdíl mezi spotřebou vody v myčce a ručním mytím je totiž až 80 litrů na jeden cyklus. A jak následně „ulevit“ samotné myčce? Pijte například vodu nebo čaj celý den z jedné skleničky. Myčku pusťte, až je zcela plná, a vyberte ekologický program. Nádobí nepředmývejte, zbytky jídla stačí seškrábnout do koše.

„Podle výzkumu společnosti IPSOS z roku 2021 více než polovina Čechů, kteří používají myčku, nádobí předmývá pod tekoucí vodou. To je zcela zbytečné, kvalitní kapsle do myčky si poradí i s těmi nejodolnějšími nečistotami. Myčka navíc zvládne nádobí při vysokých teplotách také spolehlivě vydezinfikovat. Při ručním mytí však nikoli, jelikož voda nedosáhne teploty 60 stupňů,“ říká Lukáš Klimek za značku Finish.

3. S párou ušetříte jak vodu, tak energii

Co se týká praní, začněme otázkou, zda musí všechno jednou použité prádlo rovnou do pračky. Oděvy z přírodních materiálů odborníci radí nechat jen vyvětrat a obléct vícekrát. Vlna má navíc třeba díky obsahu lanolinu samočisticí schopnost. Při praní pak podobně jako u myčky dbejte na to, aby byla pračka plná. Automatická detekce zatížení nebo funkce sníženého zatížení mohou rovněž pomoci šetřit. Pokud vybíráte nový spotřebič, kromě energetické náročnosti sledujte i spotřebu vody a porovnejte jednotlivé modely. Rozdíly mohou být značné. Věděli jste, že pračka s funkcí parního praní šetří až 30 % běžně spotřebované energie i vody?

„Plýtvání vodou nemá dopad jen na naše peněženky, ale neopatrným a nehospodárným zacházením s tímto cenným zdrojem si ukrajujeme pomalu a jistě z našich zásob vody v přírodě. Tento dopad možná nepocítí současná produktivní generace, ovšem naše děti už to ovlivnit může. Jako velmi důležitý vnímám projekt Voda pro českou krajinu, díky kterému můžeme přírodě vracet to, co jí bereme,“ říká Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody.

4. Dvojité splachování ano, ale musíte ho správně používat

Systém tzv. dvojitého splachování je s rostoucím počtem rekonstruovaných koupelen stále populárnější. Britská nevládní organizace Waterwise, která se zaměřuje na šetření vodou, však odhaduje, že zhruba z 5–8 % toalet pravidelně odtéká voda mimo spláchnutí, přičemž většina z nich má právě dvojité splachování. Zkuste svou toaletu zkontrolovat, zda funguje, jak má.

Lidé si také často pletou tlačítka, z nichž jedno splachuje menším množstvím vody, a pro jistotu stlačí obě najednou. K úspoře vody však bohužel nedojde.


9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit

5. Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku

V závěru přidáváme pár podivuhodných tipů. Pokud nechcete často prát džíny, můžete je zkusit místo toho zmrazit v mrazáku (doopravdy). A jestli se třeba právě rozhodujete, jakého pořídit domácího mazlíčka, tak vězte, že oproti psům jsou ve spotřebě vody úspornější kočky (ano, skutečně právě tohle někdo už porovnával). Na rozdíl od psa kočka vůbec nepotřebuje koupání, celkově je menší a vypije výrazně méně vody díky vysoce výkonným ledvinám.


Tip na mytí nádobí

Kapsle Finish Ultimate Plus All in 1 pro naprostou čistotu a diamantový lesk vždy hned napoprvé. Jedná se o vůbec první kapsli s technologií CYCLESYNC™ s postupným uvolňováním. Pokročilé složení si poradí i s odolnými skvrnami bez nutnosti předmývat a přináší 4 akce v průběhu celého mycího cyklu. Kapsle chrání a pečují o skleněné nádobí a příbory a udržují jejich lesk s každým mytím.

Finish je vázána slibem ochrany vodních zdrojů, a proto je jejím cílem minimalizace ekologické stopy, kterou zanechávají produkty a jejich balení. Každá kapsle je vyrobena z biologicky odbouratelné fólie se 100 % rozpustností ve vodě. Chemická zátěž kapslí je o 15 % nižší v porovnání s tabletami Finish Power All in 1. Celé balení je recyklovatelné.

Tip na praní

Nové prací prostředky Persil s inovovanou technologií Deep Clean nebojují pouze s nečistotami ukrytými hluboko ve vláknech vašeho oblečení, ale také účinně odstraňují nahromaděné usazeniny a nepříjemný zápach z pračky. Jedinečné složení tak poskytuje více než jen čisté prádlo.

Prací gely, disky i prášek značky Persil s vylepšenou recepturou, která obsahuje 92 % biologicky odbouratelných složek, vyperou vaše oblečení nejen extra účinně, ale navíc i v novém udržitelném standardu. Produkt je vyráběn ve 100% recyklovatelném obalu a efektivních výsledků dosáhnete už při nízkých teplotách. Stačí pouhých 20 °C, díky čemuž šetříte energii při každém praní.


Zdroje informací: Český svaz ochránců přírody a finish.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Autor: -ava-, Datum: 26. 10. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tereza Knířová, tisková mluvčí Sodexo Benefity/Pluxee

5 tipů, jak neplýtvat a myslet ekologicky

5 tipů, jak neplýtvat a myslet ekologicky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 10. 2023 0:05

K lepšímu a zdravějšímu životnímu prostředí může přispět každý z nás. Stačí začít malými kroky při…

Tři nejčastější mýty o mléčných výrobcích aneb Pravdy, kterými se radši neřiďte

Tři nejčastější mýty o mléčných výrobcích aneb Pravdy, kterými se radši neřiďte

Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 10. 2023 0:05

Mléko bývá ve společnosti často démonizováno. Nezřídka kdy se dočtete, že jeho konzumace je nejen…

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 10. 2023 0:05

Dříve tento pokrm musela umět uvařit prý každá dcera. Tato příloha, která patří do tradiční kuchyně…

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05

Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 9. 2023 0:05

Historie pěstování rýže sahá tisíce let zpátky. První známky kultivace této plodiny jsou…

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Autor: -mav-, Datum: 24. 9. 2023 16:00

Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…

7 otázek na téma burčák aneb Burčákový manuál

7 otázek na téma burčák aneb Burčákový manuál

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 8. 2023 10:00

Na první vína letošního ročníku si počkáme až do sv. Martina, ale první nápovědu nám mohou dát už…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-