Čerstvé bylinky po celý rok
Široké využití bylinek je důvod, proč patří do života lidí od nepaměti. V kuchyni se uplatní k ochucení jídel nebo jako přísada do salátů, dají se z nich připravit i vynikající čaje. Mnoho bylinek má totiž nenahraditelné léčivé účinky a jsou hojně využívány k domácímu léčení. Můžete je však také pouze usušit a nechat tak provonět váš domov. Jakou bylinu je však vhodné zařadit do plánované zimní zahrádky?
Co pěstovat?
„V zimních bylinkových zahrádkách se nejčastěji objevují bazalka, pažitka, petrželka, oregano, tymián, koriandr, majoránka, máta či meduňka,“ říká Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Možností je samozřejmě mnohem víc, čerstvé bylinky jsou bohatým zdrojem vitaminů a jejich využití se najde nejenom v kuchyni. Před výběrem je ale důležité zjistit, co které rostlině při jejím pěstování vyhovuje. Při výsevu každé bylinky je třeba myslet na místo, kde bude pěstována, ideálně s dostatkem světla.
Zalévat, ale nepřelévat
Bylinky pěstované doma mají větší nároky než ty pěstované na záhonu, vyžadují sice častější zálivku, ale zároveň není dobré je příliš přelívat. Musíte sami vysledovat, kolik vody bylinky potřebují, aby nestály ve vodě, ani nebyly suché. Je ale dobré se řídit pravidlem často, ale méně. Vespod nádoby můžete vytvořit vrstvu z hrubšího písku nebo štěrku. To zajistí dostatek vzduchu pro kořeny a zabrání trvalému podmáčení.
Potřebují výživu
Stejně jako všechny rostliny, i bylinky potřebují výživu. Na jejich pěstování se hodí vhodný a kvalitní substrát s přídavkem rašeliny. Zemina pro doma pěstované bylinky by měla být dobře propustná a bohatší na živiny než při pěstování na záhonech. Bylinky pravidelně sklízejte, nejlépe těsně před jejich použitím. Odstřihávejte vždy celé výhonky, nikoliv samotné listy. Rostliny tak zůstanou déle hezké.
Samozavlažovací nádoby
Bylinky bez zahrádky dnes už zvládne vypěstovat opravdu každý. Při pěstování bylinek doma se zamyslete zejména nad volbou vhodného umístění a nad typem a velikostí pěstební nádoby. Se samozavlažovacími květináči a truhlíky si nemusíte lámat hlavu ani se zaléváním, rostliny tak o sebe pečují samy.
Samozavlažovací systém zaručí, že si každá z rostlin vezme právě tolik vláhy, kolik potřebuje. Stačí je jednoduše zasadit i s pěstebním květináčem, ve kterém jste je zakoupili, a plnicí šachtu dolít vodou a tekutým hnojivem.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník
Autor: -ver-, Datum: 27. 5. 2024 14:48Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře…
Pohodové jaro na zahradě
Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 13:57Chcete si užít jaro i léto na zahradě v pohodě? Máme pro vás několik tipů na užitečné pomocníky.
Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?
Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…
Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?
Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.
Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?
Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…
8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě
Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…
Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…
Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…