Špatná hygiena Pokud připravujete jakékoli jídlo, měli byste si vždy předtím umýt ruce vodou a mýdlem. To platí zejména při grilování, protože často manipulujete se syrovým masem, které může obsahovat mimo jiné nebezpečné bakterie E. coli, salmonelu a listerii. Pouhé opláchnutí nepomůže! Abyste správně zabránili vzniku škodlivých zárodků, ruce si důkladně myjte alespoň 20 sekund.
Nevyčištěný gril Mnoho lidí si s čištěním grilu před jeho zapálením příliš hlavu neláme, nicméně studie zjistila, že venkovní grily obsahují o 124 % více mikrobů než povrch záchodového prkénka, a to 1,7 milionu mikrobů na 100 cm². Proto je nutné před přípravou pokrmů gril důkladně vyčistit. Jednou z možností u menších grilů je vyjmout všechny stojany a vložit je do myčky nádobí. Pokud to není možné, skvělou volbou je jedlá soda. Jednoduše ji vetřete na gril, nechte ji působit a po 10 minutách vydrhněte gril teplou vodou.
Používání stejných nádob na syrové i vařené jídlo Další častou chybou při grilování je používání stejných talířů pro syrové i vařené maso. Totéž platí pro kuchyňské náčiní. Připravte si nádoby, talíře a kuchyňské náčiní odděleně na vaření a servírování, abyste předešli riziku kontaminace.
Nesprávné skladování masa před vařením Ponechání masa mimo lednici, zejména v horkém počasí, může vést k nebezpečnému množení bakterií. Dbejte na to, abyste maso z lednice vyndali až těsně před přípravou.
Nezakrývání příloh Přílohy jsou součástí každého grilování, a to od zeleninové či bramborového salátu až po dipy. Ty se však často položí na stůl a nechají se tam mnoho hodin, někdy i v horku. Tak se množí bakterie a láká hmyz. Jídlo dávejte do nechte venku jen malé množství, které budete průběžně doplňovat.
Rozmrazování masa v mikrovlnné troubě I když může být lákavé použít k rozmrazování masa mikrovlnnou troubu, není to z hlediska bezpečnosti potravin nejbezpečnější varianta. Pokud máte čas, je mnohem lepší rozmrazovat maso cca den předem postupně v lednici. Při použití mikrovlnné trouby je často maso na povrchu rozmrazené, zatímco uprostřed stále zmrzlé. Nedoporučuje se také nechávat potraviny rozmrazovat na pracovní desce, protože se mohou příliš zahřát, a to může vést k nebezpečnému množení bakterií.
Nepoužívání teploměru Některé potraviny, jako je maso, ryby a vejce, je třeba tepelně upravit na určitou teplotu, aby se zlikvidovaly škodlivé bakterie a paraziti. I když můžete do masa a ryb říznout, abyste zjistili, zda jsou „hotové“, lepší alternativou je použití kuchyňského teploměru. Vždy si zjistěte, jak horké by měly být konkrétní pokrmy před servírováním, a zkontrolujte je teploměrem.
Přeplnění grilu Pokud chcete, aby se maso rovnoměrně propeklo, je důležité prostor grilu nepřeplnit. V opačném případě se doba přípravy výrazně zpomalí, ale mohlo by dojít i k nedostatečnému propečení masa. I když se tomu možná nechce věřit, příprava velkého množství potravin v několika dávkách bude mnohem rychlejší – a bezpečnější – než přeplněný gril.
Používání starého prkénka na krájení Mnoho prkének na krájení se používáním opotřebuje, ale pokud se vaše prkénko na krájení začalo obtížně čistit kvůli rýhám, zářezům nebo prasklinám, je čas ho vyhodit. Pokud používáte dřevěné prkénko na krájení, pravidelně ho mažte olejem, aby bylo odolné vůči vodě a nevznikaly na něm praskliny. V případě plastových prkének na krájení se ujistěte, že je myjete při vysoké teplotě, abyste odstranili veškeré škodlivé bakterie.
Nepředehřátí grilu Jakmile jste připraveni začít grilovat, je důležité nevynechat fázi předehřívání. Pokud pokrm vložíte dříve, než je gril důkladně rozehřátý, může to vést k tomu, že maso bude uvnitř syrové a zvenku přepečené. Nejen to, ale předehřátí grilu vám pomůže odstranit z grilu všechny škodlivé bakterie ještě před začátkem grilování. Plynové grily je třeba nechat 10–15 minut rozehřát, zatímco u grilů na dřevěné uhlí a jednorázových grilů byste měli počkat, až uhlí zešedne a plameny vyhasnou.
Opakované použití marinády Marinády jsou skvělým způsobem, jak dodat jídlu více chuti, ale pokud je používáte na syrové maso, pak se ujistěte, že je znovu nepoužíváte na nic jiného. Nanášení marinády na syrovou zeleninu nebo její použití jako omáčky může být nebezpečné. V marinádě mohou zůstat bakterie ze syrového masa. Pokud chcete marinádu použít jak na syrové maso, tak na jiné potraviny, připravte si předem oddělené dávky, aby nedošlo ke kontaminaci. Pokud opravdu nechcete plýtvat zbytky marinády, můžete ji použít znovu – ale pouze v případě, že ji nejprve převaříte, abyste zničili všechny bakterie.
Nepoužívání oleje Při přípravě pokrmů na grilu se nezřídka stává, že se jídlo přilepí na grilovací mřížky. I když to může vypadat jen jako nepříjemnost, může to být i nebezpečné. Syrové maso, ryby a další ingredience, které se přilepí na gril, se později mohou stát líhní nebezpečných bakterií. Olejování grilu tomu zabrání a umožní vám bezpečnější a snadnější grilování. Při výběru oleje dbejte na to, abyste vybrali olej s vysokým bodem zakouření, jako jsou slunečnicový, avokádový nebo řepkový olej. Vyhněte se olejům s nižším kouřovým bodem, to je například olivový olej.