Před nákupem je proto rozumné získat co nejvíce informací a pozorně číst energetický štítek. „Z něho například vyčtete, kolik pračka průměrně spotřebuje elektrické energie na 100 standardních pracích cyklů, jakou má kapacitu, jak dlouho trvá vyprat jednu plnou várku při standardním programu, kolik průměrně potřebuje vody na jeden standardní cyklus, jak účinně odstřeďuje a jak hlučná je při odstřeďování,“ říká Jana Neuszerová, odbornice značky Gorenje.
Pro průměrnou domácnost se ideální kapacita obvykle pohybuje od 6 do 8 kg. I když mnoho lidí tíhne k volbě větší pračky, nemusí to být nutně nejlepší nápad.
Kapacita 6 nebo 7 kg je zpravidla naprosto postačující, tím spíš, že stále častěji pereme menší dávky a využíváme programy s kratšími cykly praní při nižších teplotách.
Pokud máte větší domácnosti, vyplatí se poohlédnout se po kapacitě bubnu 9 kg, případně i více. Ve velkých pračkách vyperete i objemné textilie, jakými jsou třeba lůžkoviny, přehozy nebo pelíšky pro domácí mazlíčky.
Pračky s předním plněním jsou nejoblíbenější a nejprodávanější. Na trhu najdete modely vedle typicky hlubokých i úzké, tzv. slim modely.
Do menší prostor jsou vhodné také pračky s vrchním plněním. Zachovávají si podobné kapacity bubnu, ale jejich vnější rozměry výrazně menší, než u standardních předem plněných praček.
Také vkládání a vyjímání prádla je jednodušší. Proto představují skvělou volbu pro starší lidi a pro kohokoli, kdo považuje přední plnění za nepraktické.
Jsou to zdánlivé maličkosti, ale přesto vám právě ty zjednoduší každodenní práce v domácnosti.
Patří k nim osvětlení bubnu, automatické dávkování pracího prostředku nebo možnost zastavit prací cyklus a přidat zapomenutý kus prádla. Skvělá je i funkce pro super rychlé praní velmi málo znečištěného prádla, jako jsou třeba dámské halenky.
Úzká parní pračka Gorenje WNPI62SB s předním plněním se i při hloubce pouhých 43 cm dokonale postará až o 6 kg prádla, takže se hodí i pro středně velké domácnosti s menší koupelnou.
Velmi důležitá je i hlučnost pračky. Průměrná hladina hluku pračky se měří v decibelech během odstřeďování. Čím více decibelů, tím je pračka hlasitější – velmi rychle tuto informaci vidíte na energetickém štítku, kde je uvedená i třída hlučnosti.
Není radno ani podcenit čistotu pračky a bubnu. Při častém praní na nízké teploty se uvnitř pračky mohou šířit bakterie a další nežádoucí mikroorganismy, které jsou zdrojem nepříjemných pachů v pračce a následně i ve vypraném prádle. Pračku jednou za měsíc vyčistěte speciálním prostředkem nebo zcela ekologicky asi 2 dl octa.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Vejce nejsou žádnou obyčejnou potravinou. V mnoha kulturách představují nový život, plodnost a…
Káva může být dobrý sluha i špatný pán. Dokáže vás nabudit a zlepšit vám náladu, stejně jako vás…
S přicházejícím jarem se příroda zazelená. To je dobrá zpráva také pro všechny, kdo mají rádi…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…
Světlé interiérové doplňky jsou stejně jako světlé oblečení symbolem elegance a čistoty. Časté…
Stále více lidí se nespokojí jenom s televizním vysíláním v reálném čase, zvykli si na digitální TV…
Na nová střešní okna nyní dosáhnete snadněji díky změnám v programu Nová zelená úsporám. Dva…
18. února je mezinárodní den baterií. Tento den byl vybrán v návaznosti na narození Alessandro…