Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 tipů, jak mít doma stále uklizeno
freepik.com
Domácnost

6 tipů, jak mít doma stále uklizeno

datum: 19. 10. 2021 15:00 autor: -gul-
„Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje!“ praví staré známé pořekadlo. Pokud se naučíte systematicky udržovat svou domácnost čistou, nemusíte pak trávit úklidem polovinu víkendu.

Stačí pár minut každý den – a v sobotu potom můžete za odměnu jet na výlet nebo lenošit s knihou v ruce. A navíc se nemusíte bát nečekaných návštěv!

  1. Uklízí celá rodina Ve dvou se to lépe táhne, natož ve třech či čtyřech! Do úklidu by se měla zapojit celá rodina, už malé děti mohou pomoci s různými typy domácích prací: například hledat stejné ponožky ve vypraném prádle, uklízet rozházené hračky, otřít hadříkem stůl. U starších ratolestí pak můžete zavést pravidelný rozpis, kdy každý člen rodiny má na starosti konkrétní úklidovou položku. Chcete-li jít v plánování ještě dál, lze jednotlivé dny vyhradit různým činnostem a ty přiřadit členům rodiny. Plánovat úklid můžete i prostřednictvím mobilních aplikací (např. Vedení domácnosti), aby každý přesně věděl, kdy má co na starosti. Teenageři už se nemohou vymlouvat, že „nevěděli“ nebo „zapomněli“ – vždyť to mají v mobilu, do kterého každou chvíli hledí!
  2. Bez šňůry zatočíte s prachem raz dva Chce to jen na sklonku dne vysát pár drobků na kuchyňské lince, smítko prachu povalující se na zemi v obýváku anebo kamínky z bot v předsíni. Jenže komu by se chtělo kvůli těm pár drobným úkonům vytahovat velký těžký vysavač, připojovat jej do elektřiny, zápasit se šňůrou a nakonec zase vše uklízet zpět do kumbálu.Ideální jsou proto tyčové vysavače, které jsou stále po ruce, navíc bez šňůry dosáhnout kamkoliv! Není tedy problém likvidovat nepořádek každý den a udržovat tím dům stále čistý. Vývoj tyčových vysavačů jde stále kupředu, takže dnes se jedná o naprosto plnohodnotný vysavač s vysokým výkonem a dlouhou výdrží. Například nejnovější kousek ze stáje značky Dyson generuje až 125 tisíc otáček za minutu a vytváří sací výkon až 230 air wattů, což je o úctyhodných 24 % více než u jeho předchůdce. 
  3. Čisto ve všech koutech Tyčový vysavač není určený jen na podlahy, ale můžete s ním zbavit prachu nábytek, odstranit z gauče drobky ze sušenek či chlupy vašeho domácího mazlíčka, vyčistit žaluzie nebo zlikvidovat pavučiny u stropu, vysát roztoče z matrací. Důležité je ovšem použití správných nástavců, které umožní úklid různých povrchů. Vysavač Dyson V15 Detect proto nabízí vedle podlahového nástavce s laserem také hubici s kónickým kartáčem, která vysaje dlouhé vlasy a zvířecí chlupy, aniž by zůstaly namotané na kartáčové tyči. Štěrbinová hubice s LED přisvícením si zase poradí s úklidem v úzkých prostorách, kde je nedostatek světla. A jemný mini kartáč na prach šetrně vyčistí nábytek či klávesnici. Každý den zapojte do akce jeden nástavec – trvá to jen chvilku a budete mít čisto všude.
  4. Nekřečkujte Křeček je známý tím, že si vytváří zásoby ve svých podzemních úkrytech. Věděli jste, že někteří si do svých komůrek nanosí v lících až dvacet kilo zrní? Vy však nemusíte „křečkovat“ a hromadit věci! Čím více si toho totiž do svého domu nanosíte, tím hůře se vám bude pořádek udržovat. To, co už nepoužíváte, s klidným srdcem pošlete dál – třeba prodejem na „blešáku“ nebo garážovém výprodeji. A u pořizování nových věcí zase přemýšlejte, jestli daný předmět opravdu potřebujete. Pokud vám různé drobnosti a dekorace v interiéru přinášejí pocit útulnosti, můžete je dát do skleněných vitrín, kde se na ně tolik nepráší, tudíž si ušetříte spoustu času likvidací prachu.
  5. Mističky, krabice či němý sluha Každá věc v domácnosti by měla mít své místo – pokoje pak nebudou připomínat postapokalyptický prostor po výbuchu munice. Existuje řada drobností, které člověk položí na stůl a zapomene na ně – dokud se nezačne stůl prohýbat pod zátěží tohoto „harampádí“. Zkuste jednoduchý trik: Pořiďte si hezkou mísu, kam budete takové maličkosti (jako hodinky, rtěnka, časopis, propiska, brýle, balíček žvýkaček atd.) odkládat. Jednou za týden tyto věci protřiďte a dejte na své místo. V dětském pokoji zase pomohou udržet pořádek krabice s víkem, kam každý večer dítko nanosí rozházené hračky – zabere mu to pět minut a povede ho to ke správným návykům. Na rozházené oblečení zase skvěle poslouží němý sluha. Už žádné svetry na opěradle jídelní židle!
  6. Úklid jako rituál, zábava i terapie Rituály přinášejí člověku do života řád a pocit jistoty, který v rozbouřeném moři života potřebujeme jako kotvu. I z úklidu se dá takový rituál vytvořit – a navíc může být i příjemný! Spojte si uklízení s něčím pozitivním, například si při něm pusťte oblíbenou hudbu, anebo audioknihu či podcast. Anebo ho vždy zakončete něčím milým, třeba si za odměnu s rodinou či partnerem posedíte nad kávou, něco si zahrajete, podíváte se na jeden díl oblíbeného sitcomu... Zkrátka si k úklidu vytvoříte jakoukoliv příjemnou asociaci, se kterou ho budete mít spojený, takže se na něj ve výsledku budete těšit. Malé děti zase mohou brát úklid jako součást hry, můžete si k němu vymyslet pohádku, pustit si „uklízecí písničku“. Ostatně, i psychologové tvrdí, že úklid může být určitou terapií, při níž člověk třídí nejen věci, ale i myšlenky. A uklizené prostředí může naopak pozitivně ovlivňovat psychiku, zatímco nepořádek nevědomky přináší chaos do života. Jen se samozřejmě nic nemá přehánět.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, jak připravit dům na příchod zimy

5 tipů, jak připravit dům na příchod zimy

Autor: -ava-, Datum: 3. 10. 2022 10:00

Podle nejnovějších průzkumů se 68 % majitelů stresuje s údržbou svého domu. Víme, jak váš domov…

Umíte správně upéct kuře?

Umíte správně upéct kuře?

Autor: -red-, Datum: 22. 9. 2022 10:00

Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť. Pečené kuře je na jídelníčku českých domácností…

Přichází doba kaki

Přichází doba kaki

Autor: -ket-, Datum: 21. 9. 2022 10:00

Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

Autor: -mav-, Datum: 17. 9. 2022 11:00

Celodenní práce na počítači se projevuje ve spotřebě elektrické energie. Spousta by se jí ale dala…

Odložená platba – skvělé výhody pro neklidnou dobu, které je třeba užívat s mírou

Odložená platba – skvělé výhody pro neklidnou dobu, které je třeba užívat s mírou

Autor: -an-, Datum: 15. 9. 2022 10:00

Odložená platba je poměrně běžný nástroj, který většina z vás bude znát z online nakupování. Vznikl…

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Autor: -ket-, Datum: 14. 9. 2022 15:00

Během světového dne úklidu, který letos připadá na 17. září, se dobrovolníci pouštějí do…

5 rad, jak správně skladovat potraviny

5 rad, jak správně skladovat potraviny

Autor: -ava-, Datum: 4. 9. 2022 11:30

Vyhazujete až příliš často zkažené nebo prošlé potraviny? Může za tím stát jak špatné plánování…

7 rad, aby vaše pokojovky kvetly

7 rad, aby vaše pokojovky kvetly

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 26. 8. 2022 10:00

Máte rádi pokojovky, ale zatím vám ukazují jen zelené listy? Pokud chcete dosáhnout kvetení, prvním…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-