Jste-li zastáncem ekologického čištění bez použití chemických prostředků, můžete zvolit čištění sodou. Tento způsob je šetrnější, ale vyžaduje více času. Čím zanesenější a mastnější trouba je, tím delší dobu budete muset nechat sodu působit.
Na čistění trouby sodou si připravte půl hrnku sody a teplou vodu. Sodu dobře rozmíchejte. Vznikne vám poměrně hustá pasta, kterou nanesete na znečištěná místa v troubě.
Aby byl účinek co nejlepší, nechte pastu působit několik hodin. Ideálně alespoň přes noc. Na sodu můžete také rozprašovačem nastříkat ocet (klasický nebo vinný). Zvýšíte tím účinek jedlé sody. Ocet s ní začne reagovat a vytvoří pěnu. Pak už stačí jen vlhký hadřík. Soda do sebe vtáhne všechny nečistoty a mastnotu, kterou pak setřete.
Sůl a ocet máte většinou vždy doma po ruce a můžete je také využít při čištění trouby. Smíchejte sůl s octem, vzniklou pastu nanesete na povrch trouby, nechte působit a pak hadrem setřete.
Při čištění trouby pouze octem, otřete celý vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Pak rozhřejte troubu na vyšší teplotu – klidně na 150 °C. Ocet v teplé troubě snadno rozpustí mastnotu a nečistoty. Pak jen nechte troubu vychladnout a setřete hadříkem.
Další běžnou věc, kterou můžete na čištění trouby použít, je kypřicí prášek. Je ideální hlavně na čištění skleněných dvířek trouby. Smíchejte jeden balíček s teplou vodou. Vzniklou pastu naneste na dvířka a nechte minimálně 30 minut působit. Pak setřete.
Některé trouby jsou vybavené samočistící funkcí a podle způsobu rozlišujeme na katalytické čištění, pyrolýzu nebo čistění párou. Někdy se jedná o samostatný program, v jiných případech pak spouštíte troubu dle daného způsobu.
Trouba s katalytickým čištěním je vybavena speciálním porézním povrchem, který dokáže v průběhu pečení vtáhnout mastnotu přímo do sebe a zároveň ji pak odstraňovat. Stačí vyprázdnit troubu, spustit program čištění nebo nastavit na pečení 250 °C po dobu 60 minut.
Obdobně je na tom i trouba s pyrolytickým čištěním. Zde se však vnitřní prostor trouby musí zahřát na extrémně vysokou teplotu, cca 500 °C, která nečistoty spálí na popel. Ač se jedná o nejjednodušší způsob čištění, je také energeticky nejnáročnější a zároveň musíte ještě samostatně vyčistit plechy a rošty.
Proto se stále více prosazují trouby s funkcí parního čištění, které sice vyžadují více součinnosti při otírání vnitřního prostoru, zároveň však můžete nechat plechy i rošty uvnitř, a tím si ušetřit další práci.
Pokud je trouba hodně zanesená, pomůžete se tím, že před čištěním nalijete půl litru vody na plech a zapnete troubu na 30 minut. Vzniklá pára uvolní hrubé nečistoty a pak můžete pokračovat výše uvedenými způsoby. Také si dejte pozor a při čištění vnitřku trouby se vždy vyhněte ventilátoru, aby se přípravky nedostaly k ložiskům a nedošlo tak k jejich brzkému opotřebení.
Zdroje informací: goodhousekeeping.com a electroworld.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Vejce nejsou žádnou obyčejnou potravinou. V mnoha kulturách představují nový život, plodnost a…
Káva může být dobrý sluha i špatný pán. Dokáže vás nabudit a zlepšit vám náladu, stejně jako vás…
S přicházejícím jarem se příroda zazelená. To je dobrá zpráva také pro všechny, kdo mají rádi…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…
Světlé interiérové doplňky jsou stejně jako světlé oblečení symbolem elegance a čistoty. Časté…
Stále více lidí se nespokojí jenom s televizním vysíláním v reálném čase, zvykli si na digitální TV…
Na nová střešní okna nyní dosáhnete snadněji díky změnám v programu Nová zelená úsporám. Dva…
18. února je mezinárodní den baterií. Tento den byl vybrán v návaznosti na narození Alessandro…