Dypsis, „zlatá“ palma. (zdroj: Hornbach)
Zamiokulkas, také původem z Madagaskaru, je nenáročná voskově lesklá zelená rostlina, která dorůstá až do výše jednoho metru. „Nemá rád přímé slunce, a proto se skvěle hodí do chodeb, předsíní nebo rohů kanceláří. Dobře snáší jak mírné sucho, tak menší přelití, nedostatek světla i suchý vzduch,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Zamiokulkas není náročný na složení a kvalitu půdy. Výborně zvlhčuje vzduch a pohlcuje benzen.
Lopatkovec je okouzlující a zároveň nenáročnou rostlinou pocházející z Kolumbie. Dorůstá do výšky 30 až 60 centimetrů a kvete krásnými bílými voskovými květy. Prospívá mu polostín a dostatek vláhy i vlhkosti ve vzduchu. Nesnáší přímé slunce a průvan. Teplota v místnosti, kde se nachází, by neměla klesnout pod 15°C. Vzduch dokáže zbavit alkoholu, znečišťujících látek, formaldehydu, benzenu a trichloretylenu.
Lopatkovec. (zdroj: Hornbach)
Ledviník je kapradina, která se hojně pěstuje po celé Evropě. Může být umístěn v lehkém polostínu s vlhkým vzduchem a teplotou v místnosti nad 15°C. „Je to ideální rostlina do prostor s vysokou vlhkostí jako koupelny nebo kuchyně,“ uvádí David Benda. Ledviník je velmi užitečný díky své skvělé schopnosti zbavit ovzduší cigaretového kouře, xylenu a formaldehydu.
Ledviník. (zdroj: Hornbach)
Dracéna či dračinec je nenáročná, a přitom atraktivní rostlina, která vydrží jak ve stínu, tak i na přímém slunci. Optimální je světlé místo bez přímého slunce. Dorůstá až do výšky dvou metrů. „Celoročně ji vyhovuje běžná pokojová teplota. Přes zimu je dobré zálivku trochu omezit,“ upozorňuje David Benda z Hornbachu. Dracéna patří mezi rostliny schopné snižovat obsah trichloretylenu, formaldehydu a benzenu ve vzduchu.
Pokojové rostliny přihnojujte jen během období růstu. V období klidu zůstane hnojení bez účinku, protože rostlina hnojivo zpravidla nepřijme. Nové nebo čerstvě přesazené rostliny nepotřebují určitý čas žádné hnojivo, stačí speciální substráty pro hnojení pokojových rostlin s vyváženým poměrem minerálů.
Rádi experimentujete a obklopujete se designovými kousky? Pak se vám bude líbit netradiční pěstování pokojových rostlin v podobě zelené stěny neboli vertikální zahrady. Jsou ideálním zpestřením interiéru. Pokud nejste domácí kutil a zahradník v jednom, nechte si raději stěnu nainstalovat od odborníků. Jak to bude probíhat? Na perforovanou nosnou desku z voděodolného materiálu se rozmístí závěsné kontejnery. Do každého patří jedna speciálně hydroponicky pěstovaná rostlina. Pokud bude v budoucnu potřeba některou rostlinu vyměnit, jednoduše se vyjme, aniž by se jakkoliv narušila struktura zelené stěny a kořenového systému.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Březen je ideálním měsícem pro předpěstování bylinek doma. Pokud sníte o čerstvé bazalce do…
Rok 2024 přináší nové možnosti pro všechny, kteří uvažují o stavbě či rekonstrukci. Na stavebním…
Předsíň o vás hodně napoví. Je místem přivítání i rozloučení. Je tím prvním, co vidí každá vaše…
Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…
Plánujete strávit konec roku ve víru velkoměsta nebo raději v klidu na chalupě na horách? Ať už…
Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…
Útulné bydlení s minimálními náklady, které postavíte bez zdlouhavého papírování. Zájemců o…
Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…