Došlo vám místo v knihovně? Dejte knihám nový život!
Průměrný Čech má doma mezi 200 až 300 knihami, což rozhodně není zanedbatelné množství svazků. Každý rok nám navíc knihy přibývají, a pokud máte děti, roste množství literatury s každými narozeninami a Vánoci přímo raketovým tempem. Mnohé z knih však po jednom přečtení končí v polici nebo banánové krabici ve sklepě, kde na ně padá prach. Jak si knihovnu vytřídit a najít systém, díky němuž se vám už nebude zbytečně plnit?
1. Kvalitní knihy prodejte, u některých titulů se smiřte s tím, že je nikdo nebude chtít ani zadarmo.
Důvod, proč lidé knihy z knihoven nevyřazují a často je raději utopí „ve druhé řadě“ nebo v mrtvé knihovně ve sklepě či na půdě je jednoduchý. U knih je nám odmalička vštěpováno, že se nevyhazují. Přitom již samotným umístěním do sklepa nebo na půdu jejich životní cyklus končí. Sami si odpovězte, kdy jste titul z banánovky zařadili zpátky do knihovny.
2. Zakažte si rozšiřovat knihovnu o balast. Knihy, co vás nebaví číst, rovnou pošlete dál.
Nejprve si uvědomte, že ani při nejlepší vůli nemůžete mít doma všechny knihy, které byste chtěli. Zvlášť pokud čtete hodně a často. Spočítejte, kolik knih se vám do knihovny vejde, a toto množství nepřekračujte. Knihovny jsou od toho, aby obsahovaly kvalitní knihy, které mají pro jejich majitele přidanou hodnotu a nesmí být pouhým odkladištěm.
3. Stáří nemusí být výhoda.
Stáří knihy není hlavním kritériem pro to, aby zůstala v knihovně. Nedržte je jen kvůli tomu, že vám je předali vaši rodiče. Zbytečně zabírají místo kvalitním novinkám. To samé platí i na druhé straně. Ani pár let starému titul nemusíte věnovat cenné místo, pokud se k němu nechcete vracet. Klasickým příkladem jsou třeba aktuální bestsellery, které mnoho lidí koupilo jako dárek impulsivně jen na základě reklamy.
4. Sentiment nemá při třídění knih místo
Mezi knihy, často zabírající místo, patří také vaše odborná literatura například z dob vašich studií. Zde je možná na místě odhodit sentiment a přiznat si, že knihy leží dlouho netknuté, a navíc výrazně informačně zastaraly. Připravte se však na to, že pravděpodobně právě tyto tituly už nemají dalšího využití a do prodeje se ve většině případů právě kvůli neaktuálnosti obsahu nehodí.
5. Předrevoluční literatury má každý plno, zájem je o tituly z posledních 15 let.
„Platí, že ze socialistické beletrie je pro prodej zajímavá jedna kniha ze sta,“ říká Pavel Pekař z online antikvariátu Knihobot.cz. „Před revolucí byla omezená knižní nabídka, takže skladbu titulů z této doby má většina domácností v knihovnách podobnou. Z knih před rokem 1990 proto bývají nejlépe prodejné úzce zaměřené odborné knihy, pokud informačně nezastaraly, nejsou ideologicky zatížené.“
Naopak z posledních 30 let se dá prodat téměř cokoli. Za nejvyšší průměrnou cenu se daří prodávat knihy zhruba 15 let staré – většinou proto, že jsou čtenáři stále žádané, ale z pultů obchodů již zmizely. A pokud máte novou knihu, která vás nezaujala, vyplatí se jí nabídnout do prodeje ihned po přečtení, dokud je v dobrém stavu a žádaná.
Tip redakce
Nejjednodušší a pro duši každého čtenáře nejsmířlivější je tedy vyřazené knihy darovat nebo prodat, aby našly nového majitele, a tím i smysl. A nemusíte kvůli tomu trávit hodiny focením a vytvářením inzerátů na bazarových serverech. Tohle všechno za vás zařídí například služba Knihobot.cz, která se snaží dostat knihy z domácností zpět do oběhu ke čtenářům.
Zda má smysl knihy zařadit do prodeje dokáže odhadnout na dálku na základě fotografií vaší knihovny a pokud má prodej titulů smysl, pošle pro ně kurýra a následně je nabídne na prodej.Z každého prodaného titulu dostanete celých 60 % jeho částky mínus 29 korun, takže kromě toho, že uděláte ekologickou věc, dává smysl i ekonomicky.
A rozhodně neplatí, že se touto cestou prodávají jen historické skvosty. Největší ohlas mají právě knížky asi 30 let staré. Pro prodej se však nehodí vše. Některých titulů je prostě v českých knihovnách tolik, že už je nikdo nechce ani zadarmo. S takovými případy klidně oběhněte okolní knihobudky či zkuste servery typu Nevyhazuj.To nebo komunitní facebookové skupiny. Zde nabídněte celou banánovou krabici jako jednu položku, ať nemáte práci s focením a nabízením jednotlivých kusů.
Na úvodní fotce je Dominik Gazdoš z Knihobot.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Plánujete stavbu nebo rekonstrukci? Jsou tu nové šance na úspory a chytrá řešení
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 8. 2024 0:05Rok 2024 přináší nové možnosti pro všechny, kteří uvažují o stavbě či rekonstrukci. Na stavebním…
5 vychytávek pro dokonalou předsíň
Autor: -ava-, Datum: 30. 7. 2024 14:00Předsíň o vás hodně napoví. Je místem přivítání i rozloučení. Je tím prvním, co vidí každá vaše…
Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?
Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…
6 rad, jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na silvestrovské oslavy
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 12. 2023 0:05Plánujete strávit konec roku ve víru velkoměsta nebo raději v klidu na chalupě na horách? Ať už…
Sladěný interiér přispívá k harmonii domova
Autor: -ava-, Datum: 14. 12. 2023 10:38Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…
5 otázek a odpovědí pro pořízení mini bydlení tiny house
Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 10. 2023 10:00Útulné bydlení s minimálními náklady, které postavíte bez zdlouhavého papírování. Zájemců o…
Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…
Jen si tak trochu pohovět
Autor: redakce ve spolupráci s Vojtěchem Čápem, XXXLutz, Datum: 25. 9. 2023 10:00Pohovky jsou tím nejpohodlnějším kouskem nábytku, který nás doma čeká. Zároveň jsou poměrně…