Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 tipů, jak v zimě ušetřit na energiích
Hornbach
Domácnost / Bydlení

9 tipů, jak v zimě ušetřit na energiích

datum: 10. 12. 2021 15:00 autor: -red-
Nástup chladného počasí a krátké doby denního světla nám každoročně zvýší spotřebu energií. Jak ale zbytečně nepřicházet o příliš velké sumy, a přitom žít komfortně?

S příchodem chladu a slabého světla zvenku doháníme komfort potřebný k pohodlnému bydlení pomocí topení, světel a dalších přístrojů, které při nesprávném hospodaření mohou v peněženkách udělat slušný průvan.

Když se ale na tuto sezónu připravíte opravdu chytře a poctivě, nemusíte se obávat o stav na účtu na konci sezóny a ani nadcházející sezón. Investice do úprav se totiž násobí v delším horizontu.

  1. Nevytápějte ulici Až 50 – 60% únik tepla vám může způsobit kombinace špatné fasády, profukujícího podkroví a netěsnících oken i dveří. „Tady je nejčastější kámen úrazu českých domácností. Zatímco vnějšími stěnami může z domu unikat 30 – 40 % tepla, správně těsnící okna a dveře vám mohou uspořit až 30 % nákladů na energie,“ vysvětluje Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach. Zateplit se sice dá i zevnitř, ale zmenší se tím obytný prostor, proto převažuje zateplení fasády zvenku. Nesprávná nebo žádná izolace podkroví a k tomu nevyhovující stav střešní krytiny vás můžou na energiích přijít rovněž na slušnou částku. Jestli chcete ušetřit, a ve zmíněných oblastech má vaše bydlení nedostatky, věnujte jim pozornost.
  2. Kvalitní izolace fasády Správně instalovaný tepelně izolační systém zabrání přehřívaní interiéru v létě, a udrží v něm teplo v zimě. Tepelně izolační materiály se od sebe liší různými vlastnostmi, a každý má jiné přednosti. Výběr toho správného raději ponechte v rukou zkušeného projektanta. Důležitým parametrem při snaze o úspory energií je tloušťka termoizolačního materiálu. Minimální tloušťka tepelně izolační vrstvy, která odpovídá současným požadavkům, bývá přibližně 15 cm v závislosti na materiálu.
  3. Zateplení fasády lze provést dvěma základními způsoby – kontaktním nebo provětrávaným. Provětrávaná fasáda dovolí domu lépe dýchat a více izoluje zvuk. Kontaktní zateplení je jednodušší na provedení a časově i finančně výhodnější. Izolant, minerální vata nebo polystyren, se napevno přichytí přímo na stávající fasádu. Díky nižší ceně a snazší opracovatelnosti se v současnosti častěji používá fasádní polystyren než minerální vata. Výhodou minerální vaty je větší protipožární odolnost, grafitový polystyren má zase lepší tepelné vlastnosti.
  4. Správná izolace střechy Střecha budovy musí být patřičně zateplena, aby poskytovala náležitou ochranu. Tloušťku tepelné izolace a hydroizolace ovlivňuje trámová konstrukce střechy. Izolace se většinou klade ve dvou vrstvách. Aby se vlhkost, která pronikne pod střešní krytinu, nedostala dále do budovy, dává se pod krytinu vodotěsná fólie. Nad touto pojistnou hydroizolací se ponechává větrací mezera, která musí mít přívod u okapu a odvod u hřebene. Tím se odvádí vlhkost a dochází k výměně vzduchu. Větrací mezera je považována za zásadní konstrukční detail, který ovlivňuje životnost celé střešní konstrukce. Ve střešní krytině je řešena větracími taškami a v hřebenech větracími pásy.
  5. Zateplení podkroví Podkrovní prostory se bez precizního zateplení budou v létě přehřívat a v zimě budou naopak příliš studené. Požadavky na tepelné ztráty se každým rokem zpřísňují, proto musíte tepelnou izolaci důkladně naplánovat. Důležitá je nejen správná tloušťka tepelné izolace, ale také její kombinace s vhodnou podstřešní folií. Jen tak bude střešní plášť fungovat celoročně tak, jak má.
  6. Utěsnění oken a dveří U profukujících plastových oken, balkonových dveří a vstupních dveří v záruce pomůže servisní technik. Zkontroluje rámy a seřídí okna i dveře tak, aby všechny části včetně kování a těsnění přesně doléhaly. Dokáže to ale i nadšený kutil s imbusovým klíčem a návodem na obsluhu od výrobce oken. Pokud seřízení nepomůže, je nutné vyměnit kování a těsnění. Okna by se měla seřizovat před každoročně. Složitější je to u starých dřevěných oken a dveří, které se více opotřebují a jsou tak náchylnější na tepelné ztráty. Jejich izolační vlastnosti lze vylepšit nalepením pěnového nebo pryžového těsnění na vnitřní hranu křídla. Na zdvojená okna se těsnění umisťuje mezi dva sešroubované rámy, aby se dosáhlo maximálního efektu. Vyzkoušet můžete například hydroizolační pásku Akkit. Ochranu před průvanem zpoza dveří pomůže zajistit vyšší práh nebo těsnící lišty s odolným kartáčem.
  7. Efektivní topení Odvzdušněné a správně nastavené radiátory jsou pro kvalitní vytápění interiéru nezbytností. Velkou službu zde může prokázat i velice jednoduché řešení, jakým je izolační fólie umístěná na zdi za radiátorem. Zároveň je potřeba zkontrolovat kotel, komín a případně i bojler. Bojler lze někdy při nákupu nového výhodně vyměnit způsobem „starý za nový“.
  8. Vnímání pocitového chladu Pocit chladu od nohou dokáže ovlivnit naše celkové vnímání teploty v místnosti, důsledkem čeho bývá často zbytečné přetápění interiéru. Vyšší spotřeba energií tak může být i z důvodu studené podlahy. Řešení se nabízí hned několik. V první řadě je potřeba správné izolace a pečlivé volby podlahové krytiny. Další možností je podlahové topení. Pokud ale chcete opravdu rychle a jednoduše zlepšit situaci, pořiďte si koberec. Můžete si tak pohrát i se vzhledem a celkovým designem místnosti. Jednoduchou a dobře fungující vychytávkou je termoizolační malířská barva na vnitřní omítky. Eliminuje tepelné mosty, snižuje náklady na topení, a zároveň zabraňuje tvorbě plísní.
  9. Chytré a úsporné osvětlení Od podzimu do jara, kdy jsou dny kratší a světla za okny je méně i během dne, investujeme do energie v osvětlení interiéru značnou částku. Je proto rozumné využívat co nejúspornější žárovky, zářivky či svítící pásky.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

Autor: -mav-, Datum: 17. 9. 2022 11:00

Celodenní práce na počítači se projevuje ve spotřebě elektrické energie. Spousta by se jí ale dala…

5 rad, jak správně skladovat potraviny

5 rad, jak správně skladovat potraviny

Autor: -ava-, Datum: 4. 9. 2022 11:30

Vyhazujete až příliš často zkažené nebo prošlé potraviny? Může za tím stát jak špatné plánování…

3 věci, na které si dát pozor při pronajímání bytu

3 věci, na které si dát pozor při pronajímání bytu

Autor: -ket-, Datum: 31. 8. 2022 10:00

Láká vás výdělek z krátkodobého pronájmu? Krátkodobé pronájmy mohou být skvělým zdrojem dalších…

Nedostalo vaše dítě hypotéku? 3 tipy, jak mu pomoci s financováním vlastního bydlení

Nedostalo vaše dítě hypotéku? 3 tipy, jak mu pomoci s financováním vlastního bydlení

Autor: -an-, Datum: 9. 8. 2022 10:00

Pořídit si vlastní bydlení se pro mladou generaci ve velkých městech stává nedosažitelným snem.…

Mít doma jen kousek Provence...

Mít doma jen kousek Provence...

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 22. 7. 2022 15:00

Je až neuvěřitelné, jakou dokáže venkovský styl Provence vykouzlit v interiéru pohodu, radost a…

4 rady, jak mít v podkroví světlo i chládek

4 rady, jak mít v podkroví světlo i chládek

Autor: -an-, Datum: 19. 7. 2022 15:00

Podkrovní byty a pokoje mají své kouzlo, ale jejich obyvatelé musí často také řešit různé výzvy,…

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

, Datum: 23. 6. 2022 15:00

Žádná místnost nezůstane nová a krásná navěky a u koupelny to platí dvojnásob. Zašlé spáry,…

Jak prověřit nájemníka?

Jak prověřit nájemníka?

Autor: -jav-, Datum: 2. 6. 2022 15:00

Chystáte se pronajmout byt a nevíte, jak si důkladně „proklepnout“ budoucího nájemníka? Každý přece…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-