Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 důvodů, proč znovu začlenit dřevo do našeho domova
IDWItalia.com
Domácnost / Bydlení

6 důvodů, proč znovu začlenit dřevo do našeho domova

datum: 7. 11. 2018 10:12 autor: Kateřina Kersey Kratochvílová, designérka IDWItalia.com
Najdeme jej v kuchyni, obývacím pokoji i v ložnici. Zaštítí nás při odpočinku jako stylové trámoví a obložení, srovná s námi krok na podlaze, potěší naše oči i dlaně coby dekorace. Krásně voní, má příjemný povrch, oku lahodící zabarvení, je odolné, pružné i věrné – a právě proto je s námi stále a všude.

Řeč je o dřevu. Bylo s člověkem dříve než železo, bronz, beton či plast. Pod tlakem moderních technologií jsme na něj neprávem trochu zapomněli. Ovšem možnosti, jak jej znovu začlenit do našich domácností a staveb a vůbec do moderního života, jsou nekonečné.

Začněme s jeho využitím „od lesa“ – v architektuře. Už J. W. Goethe napsal: „Vraťme se ke starému, bude to pokrok“. Sice neměl na mysli konkrétně dřevo, ale musíme mu dát za pravdu. Totiž domy postavené v posledních desetiletích spotřebovávají značné procento neobnovitelných zdrojů, produkují až 40% odpadu, stejnou míru atmosférického znečištění a absorbují 45% z celkové vyprodukované energie. Z těchto negativních statistik vychází dřevo jako stálá a kladná veličina a jako skvělá alternativa, která i dnes nabízí velmi účelná řešení.

Dřevo je evergreen – vždy kráčelo ruku v ruce s lidskou evolucí a ukázalo se být spolehlivým partnerem v mnoha zátěžových situacích. Abychom si dokázali představit veškeré možnosti jeho využití, stačí si připomenout, jakými vlastnostmi disponuje v přírodě: představuje pevnost, odolnost a trvanlivost. Tyto atributy z něj činí nepostradatelný materiál pro konstrukce. Navíc je výborným izolantem. Dokáže zabránit úniku tepla v zimě a zároveň udržet příjemnou pokojovou teplotu v létě. To jej posouvá na přední příčky v žebříčku energeticky úsporných materiálů.

Za zmínku stojí jeho ideální použití v seismicky nestálých oblastech – dřevo vyniká svou pružností a savostí. Stačí se podívat do Japonska, typickou zónu častého výskytu zemětřesení. Zde se od nepaměti stavěly dřevěné chrámy a domy, které bez újmy překonaly dlouhá staletí – včetně silných otřesů. Další výhodou dřeva jsou rychlé stavební konstrukce, které zaberou až o 60 % méně času než stavba z jiných materiálů. Ovšem dřevo je ideálním a luxusním materiálem i v interiéru.

Jaké výhody tedy přináší dřevo do vašeho domova? Shrňme si je v následujících bodech:

  1. Ekologičnost a nízké stavební náklady. Výhodou je jeho recyklovatelnost, kterou moderní nábytkáři využívají k financování opětovného zalesňování. Dřevo je materiálem šetrným k našemu zdraví. Např. na rozdíl od dřevotřísky, která obsahuje nejrůznější chemické sloučeniny, včetně formaldehydu. Díky dřevu docílíte i značných energetických úspor.
  2. Možnost volit nábytek na míru. Dřevo nabízí neomezené možnosti pro ty, kteří chtějí využít každý centimetr svého domu či bytu. Dřevo promění každý interiér v chloubu, nabídne estetičnost každému koutu.
  3. Variabilita a kontrast. Pokud se pro dřevo ve své domácnosti rozhodnete, nikde není psáno, že z něj musí být veškeré komponenty. Právě naopak, kombinace dřeva s jinými materiály tvoří výjimečnost a originalitu, která rozhodně stojí za pokus!
  4. Útulnost a teplo domova. Dřevo dokáže vytvořit jedinečný pocit útulnosti, pohody a tepla. Jiné materiály mu v tomto směru nemohou konkurovat.
  5. Fenomen dřevěných podlah. Masivní dřevěné podlahy se staly elementem, který dodává prostoru punc kvality a věčnosti, jedinečnou atmosféru a glanc. Sjednotí každý interiér, všechny možné styly v něm i barevné škály. Nejenže každý prostor zútulní, ale mají také velmi dlouhou životnost, kterou lze prodloužit např. přebroušením, lakováním či jinými dostupnými metodami. Dřevěné podlahy vynikají tepelnou a zvukovou izolací, jsou odolné, pevné a tvárné.
  6. Vysoká anti-seismická odolnost. Při výběru konstrukčních materiálů vybíráme pro stavbu takové, které pomohou předejít závažným rizikům především v seismických zónách. Dřevo představuje pro takové situace optimální řešení.

 

 

 

 


Další články z rubriky

6 rad, jak si srovnat knížky v domácí knihovně

6 rad, jak si srovnat knížky v domácí knihovně

Autor: redakce ve spolupráci s Dominikem Gazdošem, spoluzakladatelem knižního second handu Knihobot, Datum: 25. 9. 2021 11:00

Podle abecedy, podle autorů či barev? Naplněná knihovna udělá radost každému milovníkovi příběhů.…

5 rad, jak ořezávat dřeviny

5 rad, jak ořezávat dřeviny

Autor: -ava-, Datum: 16. 9. 2021 15:00

Správná úprava a údržba stromů i dřevin je tvrdým oříškem pro mnohé zahrádkáře. Má vliv na to, jak…

Na co nezapomenout při projektu domu?

Na co nezapomenout při projektu domu?

Autor: -gul-, Datum: 16. 9. 2021 10:00

Stavba domu je velmi komplexní záležitost a existuje řada věcí, které je třeba dopředu důkladně…

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

Autor: -vls-, Datum: 6. 9. 2021 15:00

Připravte je na zimu, na jaře se vám udělají znovu radost!

Prodlužte si léto na terase

Prodlužte si léto na terase

Autor: -an-, Datum: 4. 9. 2021 11:00

Léto se s námi sice loučí, ale babí léto a podzim nabízí mnoho možností využití terasy či balkónu.…

Skalka je stále „in“

Skalka je stále „in“

Autor: -vls-, Datum: 4. 8. 2021 15:00

Vybudování skalky je atraktivním řešením pro svahovité zahrady. Skalka totiž vytvoří…

8 rad pro začínající akvaristy

8 rad pro začínající akvaristy

Autor: -vls-, Datum: 14. 7. 2021 10:00

Pomocí akvária lze v obývacím pokoji vytvořit malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami.…

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Autor: -vls-, Datum: 12. 7. 2021 10:00

Známe je snad všichni, malé domečky na stromech. Ptačí budky u nás mají dlouhou tradici, což není…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková