Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 důvodů, proč znovu začlenit dřevo do našeho domova
IDWItalia.com
Domácnost / Bydlení

6 důvodů, proč znovu začlenit dřevo do našeho domova

datum: 7. 11. 2018 10:12 autor: Kateřina Kersey Kratochvílová, designérka IDWItalia.com
Najdeme jej v kuchyni, obývacím pokoji i v ložnici. Zaštítí nás při odpočinku jako stylové trámoví a obložení, srovná s námi krok na podlaze, potěší naše oči i dlaně coby dekorace. Krásně voní, má příjemný povrch, oku lahodící zabarvení, je odolné, pružné i věrné – a právě proto je s námi stále a všude.

Řeč je o dřevu. Bylo s člověkem dříve než železo, bronz, beton či plast. Pod tlakem moderních technologií jsme na něj neprávem trochu zapomněli. Ovšem možnosti, jak jej znovu začlenit do našich domácností a staveb a vůbec do moderního života, jsou nekonečné.

Začněme s jeho využitím „od lesa“ – v architektuře. Už J. W. Goethe napsal: „Vraťme se ke starému, bude to pokrok“. Sice neměl na mysli konkrétně dřevo, ale musíme mu dát za pravdu. Totiž domy postavené v posledních desetiletích spotřebovávají značné procento neobnovitelných zdrojů, produkují až 40% odpadu, stejnou míru atmosférického znečištění a absorbují 45% z celkové vyprodukované energie. Z těchto negativních statistik vychází dřevo jako stálá a kladná veličina a jako skvělá alternativa, která i dnes nabízí velmi účelná řešení.

Dřevo je evergreen – vždy kráčelo ruku v ruce s lidskou evolucí a ukázalo se být spolehlivým partnerem v mnoha zátěžových situacích. Abychom si dokázali představit veškeré možnosti jeho využití, stačí si připomenout, jakými vlastnostmi disponuje v přírodě: představuje pevnost, odolnost a trvanlivost. Tyto atributy z něj činí nepostradatelný materiál pro konstrukce. Navíc je výborným izolantem. Dokáže zabránit úniku tepla v zimě a zároveň udržet příjemnou pokojovou teplotu v létě. To jej posouvá na přední příčky v žebříčku energeticky úsporných materiálů.

Za zmínku stojí jeho ideální použití v seismicky nestálých oblastech – dřevo vyniká svou pružností a savostí. Stačí se podívat do Japonska, typickou zónu častého výskytu zemětřesení. Zde se od nepaměti stavěly dřevěné chrámy a domy, které bez újmy překonaly dlouhá staletí – včetně silných otřesů. Další výhodou dřeva jsou rychlé stavební konstrukce, které zaberou až o 60 % méně času než stavba z jiných materiálů. Ovšem dřevo je ideálním a luxusním materiálem i v interiéru.

Jaké výhody tedy přináší dřevo do vašeho domova? Shrňme si je v následujících bodech:

  1. Ekologičnost a nízké stavební náklady. Výhodou je jeho recyklovatelnost, kterou moderní nábytkáři využívají k financování opětovného zalesňování. Dřevo je materiálem šetrným k našemu zdraví. Např. na rozdíl od dřevotřísky, která obsahuje nejrůznější chemické sloučeniny, včetně formaldehydu. Díky dřevu docílíte i značných energetických úspor.
  2. Možnost volit nábytek na míru. Dřevo nabízí neomezené možnosti pro ty, kteří chtějí využít každý centimetr svého domu či bytu. Dřevo promění každý interiér v chloubu, nabídne estetičnost každému koutu.
  3. Variabilita a kontrast. Pokud se pro dřevo ve své domácnosti rozhodnete, nikde není psáno, že z něj musí být veškeré komponenty. Právě naopak, kombinace dřeva s jinými materiály tvoří výjimečnost a originalitu, která rozhodně stojí za pokus!
  4. Útulnost a teplo domova. Dřevo dokáže vytvořit jedinečný pocit útulnosti, pohody a tepla. Jiné materiály mu v tomto směru nemohou konkurovat.
  5. Fenomen dřevěných podlah. Masivní dřevěné podlahy se staly elementem, který dodává prostoru punc kvality a věčnosti, jedinečnou atmosféru a glanc. Sjednotí každý interiér, všechny možné styly v něm i barevné škály. Nejenže každý prostor zútulní, ale mají také velmi dlouhou životnost, kterou lze prodloužit např. přebroušením, lakováním či jinými dostupnými metodami. Dřevěné podlahy vynikají tepelnou a zvukovou izolací, jsou odolné, pevné a tvárné.
  6. Vysoká anti-seismická odolnost. Při výběru konstrukčních materiálů vybíráme pro stavbu takové, které pomohou předejít závažným rizikům především v seismických zónách. Dřevo představuje pro takové situace optimální řešení.

 

 

 

 


Další články z rubriky

Halloweenská dekorace snadno a rychle

Halloweenská dekorace snadno a rychle

Autor: -ket-, Datum: 27. 10. 2020 10:00

Halloween se blíží, a i když se letos budeme muset obejít bez větších akcí a stezek odvahy, děti o…

7 rad, bezpečně zazimovat chatu nebo chalupu

7 rad, bezpečně zazimovat chatu nebo chalupu

Autor: -ket-, Datum: 21. 10. 2020 15:00

Za milovníky chat a chalup Češi platili již dávno před koronavirem, letošní pandemie a omezení s ní…

3 rady, jak vybrat správný zámek

3 rady, jak vybrat správný zámek

Autor: -cjp-, Datum: 2. 10. 2020 15:00

„Šmejdi“ se od prodeje nádobí a dek přesunuli k zabezpečení a seniorům nyní vnucují předražené a…

4 interiérové trendy letošního podzimu a zimy

4 interiérové trendy letošního podzimu a zimy

Autor: -cjp-, Datum: 1. 9. 2020 15:00

Trendům v bydlení letos dominuje rozmanitost. Nechte se inspirovat, abyste byli „in“!

13 kroků k vytvoření malé „zahrádky“ z kaktusů

13 kroků k vytvoření malé „zahrádky“ z kaktusů

Autor: -hal-, Datum: 30. 6. 2020 15:00

Sukulentní terária jsou skleněné nádoby na květiny, které mají mnoho výhod. Rostliny v nich…

4 tipy, jak správně nanášet krycí barvu a glazuru

4 tipy, jak správně nanášet krycí barvu a glazuru

Autor: -hal-, Datum: 22. 6. 2020 15:00

Chystáte se obnovit nátěr na dřevěném nábytku? Víte, jaký se rozdíl mezi krycí barvou a lazurou?

Jak rychle vyčistit pečicí troubu?

Jak rychle vyčistit pečicí troubu?

Autor: -ket-, Datum: 29. 5. 2020 15:00

V obchodě najdeme drahé chemické přípravky, a přitom nám může pomoci obyčejná jedlá soda! Její…

Zahrádka ve městě

Zahrádka ve městě

Autor: -red-, Datum: 20. 5. 2020 10:00

Nejen předzahrádky, ale i vnitrobloky, balkony a terasy ve městě může zdobit zeleň.

Tip šéfredaktorky

11 užitečných rad, jak se v pozdějším věku učit cizí jazyk

15. 10. 2020 15:00 autor -hal-