Pokud má stavba plochu nepřekračující 25 metrů čtverečních a výšku 5 metrů, stavební povolení nepotřebuje. Ale neznamená to, že se jednání s úřady úplně vyhnete.
„Podle současného znění stavebního zákona doporučuji umístění tiny housu řešit žádostí o územní souhlas pro výrobek plnící funkci stavby. Nicméně každý pozemek je specifický a postup jednotlivých stavebních úřadů se může lišit. Je potřeba si ohlídat soulad s územním plánem,“ popisuje specialista na modulární stavby Tomáš Vítek.
Ideální je, pokud domek chcete umístit na pozemek označený jako stavební, případně určený pro rekreaci. Potíže by mohly nastat, pokud byste chtěli tiny house postavit na území CHKO, protože to úřady posuzují přísně.
Je samozřejmě rozdíl, jestli slouží tiny house k trvalému bydlení, nebo jen na občasné přespávání. Měsíční účet za elektřinu a vytápění však bude výrazně nižší než u klasického domu i bytu.
Vzorový dům jedné z předních společností, která realiziaci tiny house zajišťuje, má energetickou náročnost B+ a měsíční náklady na energii vycházejí kolem 300 korun. Nízkou energetickou náročnost zajišťuje masivní izolace z ekologického lnu, venkovní odvětrávaná fasáda z plechových panelů a tříkomorová okna i dveře.
Řada bank v Česku už na vlnu zájmu o tiny housy reagovala a nabízí možnost financovat jejich pořízení pomocí hypotéky.
„Podmínkou je, že stavba bude sloužit k trvalému bydlení a bude mít číslo popisné. Klienti musejí mít stavební povolení nebo ohlášení stavby a smlouvu o dílo,“ říká finanční poradkyně Raiffeisen stavební spořitelny Lucie Skoupá.
Přístup bank bývá různý, v některých případech stačí pro vyřízení hypotéky na tiny house už jen územní souhlas. Stejně tak je to i v případě pojištění.
„Tiny housy si mohou klienti pojistit stejně jednoduše jako jakýkoliv jiný dům. Buď by měl mít číslo popisné či orientační, nebo – pokud přiřazenou konkrétní adresu nemá – stačí číslo katastrálního území a parcelní číslo. Pro nás je zásadní, jak je dům velký, z jakého materiálu je postavený a zda v něm klient bydlí trvale,“ vysvětluje PR manažer pojišťovny Direct Michal Kárný.
Výběr toho správného místa je vlastně úplně nejdůležitější krok na vaší cestě za bydlením v tiny housu. Můžete si zvolit sebelepší typ domu, ale pokud ho postavíte na nehezkém místě, ztrácí veškeré kouzlo.
Je to právě touha po životě uprostřed krásné přírody, která bývá prvotní inspirací pro budoucí majitele malých staveb. Ideální jsou pozemky mimo městskou zástavbu s hezkým výhledem a zároveň dostatkem zeleně. Sousední domy by měly být v dostatečné vzdálenosti, abyste si zachovali soukromí, i když budete trávit čas venku před domem. Pokud věnujete výběru pozemku dostatek času, jistě objevíte vysněné místo pro stavbu vašeho útočiště pro bydlení v souladu s okolní přírodou.
Zdroje informací: Domeczech, pojišťovna Direct, Raiffeisen stavební spořitelna
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Rok 2024 přináší nové možnosti pro všechny, kteří uvažují o stavbě či rekonstrukci. Na stavebním…
Předsíň o vás hodně napoví. Je místem přivítání i rozloučení. Je tím prvním, co vidí každá vaše…
Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…
Plánujete strávit konec roku ve víru velkoměsta nebo raději v klidu na chalupě na horách? Ať už…
Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…
Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…
Pohovky jsou tím nejpohodlnějším kouskem nábytku, který nás doma čeká. Zároveň jsou poměrně…
Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…