Druhy bambusu, které známe dnes, se vyvinuly z prehistorických trav před třiceti až čtyřiceti miliony let, dlouho po vyhynutí dinosaurů. Poté se stal hlavním zdrojem potravy pro býložravá zvířata.
Bambus se v historii používal nejen díky pevnosti materiálu, ale i pro dostupnost. V průběhu historie se dřevo stávalo stále vzácnějším, protože strom roste desítky let. Druhy bambusu, které se výškou a šířkou rovnají stromu, potřebují k potřebnému růstu pouhých šedesát dní.
Zatímco na východní polokouli byl bambus po staletí často používán k bydlení, v západní části světa se stává populárním až nyní. Pro nás jsou ale zajímavé jeho stvoly či mladé výhonky. Z nich se totiž vyrábějí bambusová vlákna, která jsou dutá a mají 4 x větší savost než vlákna bavlněná. Díky tomu „dýchají“ a dokonce nepřijímají nepříjemné pachy. Už několik let jsou ručníky a osušky z tohoto materiálu velmi oblíbené také u nás.
„Zažíváme renesanci bambusu,“ tvrdí Michal Kempa z českého eshopu goldea.cz. „Před 2000 lety se v Asii používal k výrobě papíru. V Evropě jsou jeho vlákna pro průmyslové textilní zpracování známá teprve od konce 20. století. Bambus se často kombinuje s bavlnou. Naše ručníky jsou vyrobeny v ideálním poměru: 70% bambusovým vláken a 30% bavlny. Právě proto mají vysokou savost, často hedvábný lesk, rychle schnou a jsou příjemné na omak,“ objasňuje Kempa.
Nejdůležitější je, že ručníky z bambusových vláken dobře a rychle schnou, což oceníte na koupališti i na pláži. A samozřejmě tuto vlastnost uvítají všichni, kteří mají koupelnu s horším odvětráváním.
Bambus má také přirozené antibakteriální vlastnosti a odolává i plísním, takže se hodí pro alergiky a kojence. Někdy je část froté sestříhaná a obvyklé smyčky chybí. Takovému froté se říká velur. Krásně se leskne a je velmi příjemný na dotek, protože nám připomíná samet.
Většina výrobců radí před použitím ručník dvakrát vyprat s podobně barevným prádlem a nechat uschnout. Tím se z látky uvolní volná vlákna a zbylá se zatáhnou, což je důležité kvůli životnosti.
Prát byste je měli při teplotě 40 až max 60 °C. Pro praní používejte raději gely, prášek se nemusí dobře vypláchnout. Pokud máte doma někoho s citlivou pokožkou, zvolte dvojí máchání. Aviváž ručníkům neprospívá. Vlákna slepí k sobě a ručník obvykle ztratí všechny své dobré vlastnosti.
A jak je sušit? Ideální je sušička prádla, protože horký vzduch vlákno nejen usuší, ale i načechrá. Téměř stejného efektu dosáhnete, když ručníky sušíte venku na šňůře. Pozor ale na slunce. Na něm vlákna tvrdnou.
Pokud máte bambusovou utěrku, můžete ji prát na 40 °C sušit v bubnové sušičce na normální teplotu. Žehlete ji do 200°C, ale nebělte.
Velký výběr ručníků a osušek najdete na goldea.cz.
Bambusové ručníky tu nejdete ve dvou rozměrech, a to 30x50 cm (malý) za 149 Kč a 50x100 cm (běžný) za 349 Kč. Bambusové osušky 70x140 cm koupíte za 599 Kč.
Bambusové kuchyňské utěrky o rozměru 50x70 cm jsou vyrobeny ze 70% bambusu a 30% bavlny a stojí 98 Kč.
Zdroje informací: bamboogrove.com a goldea.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
V posledních letech dochází k výrazným změnám v oblasti úklidu domácností. Moderní technologie…
Koberec? Překážka? Chytrá myčka se prostě vyhne se a vytírá dál!
Knihu receptů na nejrůznější slané a sladké knedlíky sestavil Petr Kosiner, šéfkuchař společnosti…
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Vysávat bychom měli minimálně jednou týdně, ale i přesto se do koberce zašlape prach a nečistoty.…
Starat se o bílé ložní prádlo není žádná věda – stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel,…
Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i…
Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…