Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 rad, jak uklidit po grilovačce
Freepik, cookie_studio
Domácnost

6 rad, jak uklidit po grilovačce

datum: 30. 6. 2022 15:00 autor: redakce ve spolupráci s Alexandrem Řeháčkem, AYETO Eco
Grilovací sezóna je v plném proudu! Steaky, hamburgery a grilovaná zelenina jsou v tomto ročním období základem. Venkovní prostředí a skvělé jídlo je však třeba si vychutnávat bez nepořádku. Je důležité udržovat gril v čistotě, abyste chránili jeho životnost a funkčnost. A víte jak?

Jak vybrat ten nejlepší kus na grilování?

  1. Spalte připečené jídlo Po přípravě vašeho lahodného jídla nechte gril 15 minut zapnutý na nejvyšší výkon. Zbytky jídla se tak promění v popel, který se čistí snadněji než připečené jídlo. Poté gril vypněte a nechte jej vychladnout. Když je mírně teplý, ale ne příliš horký, odpojte plyn, pokud třeba, a začněte s krokem číslo 2. V popelu se může hromadit vlhkost a bakterie, proto je důležité pokračovat v následujících krocích, abyste gril zcela vyčistili.
  2. První jsou rošty rošty Chcete zabránit tomu, aby se na roštech hromadily zbytky jídla, tuk, bakterie a nečistoty – rošty jsou to, co se dotýká vašeho jídla při každém použití grilu! Grilovací rošty čistěte ocelovým kartáčem. Nejlepší kartáč na gril má pevné štětiny a drátěnku. Pokud ho ještě nemáte, je čas do něj investovat! Mezitím můžete vyzkoušet zmačkaný kus alobalu, ale dávejte pozor, abyste se nespálili. Pokud jste měli náročnější den, můžete rošty postříkat čisticím prostředkem, abyste proces drhnutí usnadnili. Nezapomeňte rošty vyjmout a vydrhnout také dno! Někteří lidé tvrdí, že není dobré čistit rošty grilu hned po grilování, jelikož nánosy jídla mohou zabraňovat korozi. To však není dobrý nápad, protože by mohlo dojít k množení bakterií nebo k dlouhodobému poškození roštu. Rošty můžete také před vařením naolejovat, abyste zabránili přichycení jídla.
  3. Na řadu přicházejí chrániče hořáků Chrániče hořáků chrání hořáky před mastnotou a nečistotami – a jejich úkolem je se ušpinit! Příliš znečištěný chránič však může zabránit hořákům v jejich práci a dokonce může do jídla vnést bakterie. Proto je třeba je často čistit! „Nejlepší způsob, jak na to, je vyjmout ochranné kryty hořáků z grilu a namočit je do kbelíku s vodou a trochou čističe. Opláchněte mokrým hadrem. Tento postup proveďte vždy po několika grilováních,“ doporučuje Řeháček z AYETO Eco.
  4. Hořáky a plotýnky už čekají Dvakrát nebo třikrát za sezónu vezměte mýdlem nasáklou houbu a očistěte části, na které snadno dosáhnete. Opláchněte mokrým hadrem. Na hořácích se obvykle nacházejí zbytky popela, nikoli jídla, takže by mělo být poměrně snadné nahromaděné nečistoty odstranit. Pod hořáky jsou umístěny plotýnky. Ty lze obvykle snadno vytáhnout mezi hořáky. Desky vyčistěte kartáčem. Zbavíte se tak velkých kusů tuku a potravin, abyste udrželi filtraci vzduchu v grilu čistou.
  5. Spodní zásobník také Pod plotýnkami a hořáky se nachází spodní tácek, ve kterém se shromažďuje tuk a nečistoty. Tento zásobník lze obvykle vyjmout z boku, zespodu grilu. Na kvalitu pokrmů to nemá vliv, ale příliš mnoho nečistot může gril ucpat. Tuto nádobu byste měli několikrát za sezónu vyčistit. Některé nečistoty budou uvolněné a snadno se jich zbavíte, ale mnoho jich bude také připečených. K odstranění nečistot použijte kartáč nebo drátěnku. Umyjte tác vodou s trochou saponátu, opláchněte a osušte.
  6. Gril se leskne čistotou! Pokud chcete své hosty ohromit skvělým venkovním prostorem, měl by být bez poskvrnky i váš gril. Nepotřebujete žádné náročné metody čištění – stačí hadr s vodou a mýdlem na nádobí! Ujistěte se, že jej vždy poté projedete mokrým hadrem, abyste odstranili veškeré zbytky mýdla, které by mohly způsobit rez nebo fleky. Dbejte na to, aby byl gril vždy zakrytý a chráněný před povětrnostními vlivy a zvířaty. Většina grilů je dodávána s vhodným krytem, takže jej po každém použití nezapomeňte nasadit. I slunečný den může gril rozpálit a poškodit jeho vnější

Grilovací tipy & triky

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

Autor: -lym-, Datum: 6. 5. 2023 10:00

Jaro je období znovuzrození a rozpuku, kdy příroda opět ožívá po dlouhém zimním spánku. A co by…

Uklízíme místnost po místnosti

Uklízíme místnost po místnosti

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 4. 2023 0:05

Pouštíte se do velkého úklidu a nevíte, kde začít? Jděte na to systematicky! Postupujte pěkně…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

5 tipů, jak ušetřit na každodenních výdajích

5 tipů, jak ušetřit na každodenních výdajích

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 4. 2023 0:05

Ekonomická krize se neptá a člověk se musí zařídit tak, aby se mu žilo co nejpohodlněji, i když se…

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 4. 2023 0:05

Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…

7 tipů na netradičně tradiční Velikonoce

7 tipů na netradičně tradiční Velikonoce

Autor: -an-, Datum: 7. 4. 2023 13:00

Ať už patříte k vyznavačům tradičních Velikonoc nebo máte radši modernější pojetí spojené s…

Je tu jarní úklid

Je tu jarní úklid

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 4. 2023 8:00

Ať už je před vámi běžný úklid nebo se chystáte pustit do toho velkého jarního, česká značka…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-