
Střevní onemocnění hrozí i v Česku
Průjem může mít infekční i neinfekční původ. Ten neinfekční souvisí se změnou jídelníčku na cestách, kdy najednou skládáme na talíř nezvyklé kombinace potravin, uděláme dietetickou chybu a náš trávicí systém se s tím nedokáže chvíli srovnat.
Zatímco tento průjem je téměř neškodný a po návratu k obvyklé stravě zmizí, infekční průjem vzniká ze závažnějších příčin a je nejčastěji projevem nemoci zvané kampylobakterióza. Tu způsobuje bakterie vyskytující se na nedostatečně tepelně upraveném kuřecím mase. Další zákeřnou bakterií, jenž nás může v Česku pořádně potrápit, je nechvalně známá Salmonella.
Pomohou probiotika
Boj s kampylobakteriózou, salmonelózou a dalšími průjmovými onemocněními je pro tělo vyčerpávající. Narušená střevní mikroflóra umožňuje patogenům šířit se v těle, jsme lehce napadnutelní viry, bakteriemi či toxiny. Právě k obnovení střevní mikroflóry přispívají probiotika, přátelské bakterie žijící ve střevech, které příznivě ovlivňují naše zdraví, zejména trávení, a zlepšují vstřebávání některých živin, peristaltiku střev a mnoho dalších.
Jsou přirozenou součástí některých potravin, při průjmových onemocnění je ale lepší zajít do lékárny, kde vám doporučí přípravky, které obsahují větší počet probiotických kmenů a živých mikroorganismů a s potížemi si rychle poradí. Vhodné je volit přípravky doplněné o prebiotika sloužící zároveň jako potrava pro probiotika, případně např. kvasinku S. Boulardii.
Doplňujte tekutiny
Samotné trávicí obtíže ale nejsou jediným problémem. Značnou komplikaci může vyvolat i přílišné odvodnění těla, které přitom přirozeně nastává.
„Největším rizikem při průjmových onemocnění je nedostatečný pitný režim a následná dehydratace organizmu. Pokud jste odkázáni jen na svou pomoc, využijte převařenou vodu s 4 lžičkami cukru a 1 lžičkou soli. Lékaře určitě navštivte, pokud průjem trvá déle než 5 dní, objeví se horečky a zvracení, ve stolici je příměs krve nebo nejste schopni dodat a udržet dostatek tekutin,“ radí praktická lékařka MUDr. Petra Nová z Prahy.
Potraviny se v teple kazí
Je třeba si uvědomit, že v teplém počasí se potraviny rychleji kazí a že improvizované podmínky u prodejního stánku na koupališti nebo hudebním festivalu nemusí zaručit potřebnou skladovací teplotu a další nutné hygienické návyky.
I když si vaříte sami doma, nenechávejte potraviny nezavřené nebo mimo lednici déle, než je nezbytně nutné. Všechny suroviny po pečlivé tepelné úpravě ihned snězte.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

7 velkých strašáků očí
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 31. 1. 2023 0:05Mezi nejčastější příčiny zhoršování zraku patří dědičnost, rostoucí věk nebo onemocnění. Spousta…

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění
Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 1. 2023 0:05Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“
Autor: Šárka Podlenová, Datum: 23. 1. 2023 0:05Lidé dříve umírali hlavně na infekce. Už téměř 100 let nám s infekcemi bakteriálního původu…

6 mýtů o antibiotikách
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., přednostou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole, Datum: 19. 1. 2023 11:00Víte, že na důsledky odolnosti bakterií na antibiotika zemře v ČR víc lidí než na autonehody? A že…

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla
Autor: Šárka Pelcová, Datum: 17. 1. 2023 0:05Telefony, PC, TV i úsporné žárovky produkují modré světlo. Je také součástí světelného spektra u…

Bolest hlavy a oči
Autor: redakce ve spolupráci s optometristkou Lucie Macháčkovou, Lentiamo, Datum: 6. 1. 2023 15:00Vztah mezi bolestí hlavy a špatně stanovenými dioptriemi se vyučuje již v prvním ročníku studia…

4 novoroční předsevzetí, za která vám poděkuje vaše srdce
Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 1. 2023 14:29Se začátkem nového roku mnoho z nás rekapituluje svůj život a dává si novoroční předsevzetí. Pokud…
Komentáře