Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nemáte ploché nohy?
fyziokliniky.cz
Životní styl / Zdraví

Nemáte ploché nohy?

datum: 14. 5. 2019 15:00 autor: -an-
Pokud vás často trápí váš často bolesti  chodidel, kolen, kyčlí a páteře, mohou být viníkem těchto obtíži právě ploché nohy! Ty jsou často spouštěčem mnoha tělesných problémů u dospělých i dětí.

Na zdraví svých chodidel bychom neměli zapomínat, přece jenom jsou nejvíce namáhanými končetinami našeho těla. 

Máme dvě základní roviny vyklenutí chodidla, a to je příčné a podélné. Podle nich následně mluvíme o noze příčně ploché nebo podélně ploché. U malých dětí ve věku do tří let je „plochá“ noha normální, protože se v podélné klenbě nachází tukový polštářek. U školáků a dospělých je spíše vhodné měnit postavení valgózní paty, které si můžeme ověřit pomocí olovnice a mediálním zatížení klenby za pomocí podoskopického vyšetření.

  • Jak poznáme ploché nohy? Nejčastější příznaky jsou bolesti v různých částech chodidel a nohou při běžné zátěži, jakými jsou dlouhá chůze nebo běh. I dlouhé stání umí kvůli ploché noze bolest vyvolat. Obtíže mohou začínat postupně, nenápadně a nepravidelně, až přejdou v stálou bolest téměř při každém kroku. Těžší fáze plochých nohou již pak ovlivňuje celkově, jak stojíme a jak se hýbeme, a mohou tak způsobovat bolesti zad.
  • Jaké jsou příčiny? Jedním z důvodů vzniku je genetika, ale ne všechno se na ní dá „svádět“, svoje udělá i životní styl především v době růstu. „Častý důvodem je i důsledek nedostatečného přirozeného pohybu nebo nesprávný výběr obuvi, jako je malá nebo špatně padnoucí bota. Ploché nohy mohou trápit i ty jedince, kteří jsou celý den „na nohou“. Lidé, kteří při práci stojí, by měli mít kvalitní ortopedickou obuv,“ říká fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované kliniky McKenzie. U dětí pak může být za vznikem ploché nohy i to, pokud začnou nosit boty ve věku, kdy ještě přirozeně nechodí.
  • Jak léčit ploché nohy? U snížení klenby nohou se rozeznávají tři stupně. U prvních dvou je nejlepší léčbou jednoduché cvičení odpovídající tomu, jaké jsou fyzické možnosti pacienta, vhodná ortopedická obuv a její časté střídání. U třetího stupně je již často doporučený chirurgický zákrok. Mezi časté trendy patří také chůze bez bot, tzv. barefoot. „Nemyslím si, že je to optimální pro pacienty s obtížemi ploché nohy. Pokud již chcete chodit bez bot, tak změna na tzv. barefoot by měla být pozvolná, a ne okamžitá. Může to udělat více škody než užitku. I když vám budou propagátoři hlásit opak, ba dokonce zázraky,“ říká fyzioterapeut Mgr. Peter Hafič.

Další články z rubriky

Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Autor: -an-, Datum: 24. 9. 2020 10:00
4 nejčastější chyby při používání inhalátoru

4 nejčastější chyby při používání inhalátoru

Autor: -an-, Datum: 17. 9. 2020 15:00
7 cest k dobrému usínání i spánku

7 cest k dobrému usínání i spánku

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2020 11:00
Tip šéfredaktorky

Cesta do hlubin robotovy duše

7. 9. 2020 10:00 autor -red-