Křečové žíly
Křečové žíly, neboli varixy, patří k častým žilním onemocněním a trápí až 50 procent lidí. Nejvíce pak nad 50 let, a od šedesáti let jimi trpí skoro každý druhý člověk. U mnoha lidí se pak, nezávisle na věku, objevují varixy či tzv. metličky (drobné křečové žíly).
Příčiny vzniku křečových žil
„Základním faktorem pro vznik varixů je porucha pevnosti žilní stěny. V důsledku přetlaku v žilním systému dochází k rozšíření žil a k poruše funkce žilních chlopní, „ventilů“, což znamená, že v rozšířených žilách chlopně nedomykají, krev se městná v žilním řečišti a vznikají křečové žíly. Hlavní podíl má genetická predispozice, tedy dědičnost a dalšími vedlejšími faktory jsou například sedavé zaměstnání, nebo obezita,“ vysvětluje cévní chirurg MUDr. Tomáš Kneifl z Perfect Clinic.
Příznaky onemocnění
Mezi prvními příznaky jsou: viditelně rozšířené žíly na nohou (tzv. modré kresby žil), časté otoky a bolesti dolních končetin, těžké nohy či pocit mravenčení. V počátečních fázích se opravdu může jednat spíše o vadu na kráse, ale čím dříve začneme problém křečových žil řešit, tím si více v pozdějším věku ušetříme bolestí, ale hlavně komplikací. První léčbou je nošení kompresních punčoch. Podle závažnosti vašich obtíží vám lékař předepíše punčochy podle tlakové třídy II., III. a IV. Jako dobrá prevence pak slouží punčochy tlakové třídy I. Vhodné jsou například pro těhotné či sportovce.
Prevence neexistuje
Cílená prevence vzniku křečových žil neexistuje. I když je sedavé zaměstnání rizikovým faktorem vzniku varixů, jistě kvůli rozvoji křečových žil zaměstnání měnit nebudete, nicméně aktivní pohyb lze brát jako určitou prevenci proti zhoršení projevů křečových žil.
Pokud již pozorujete křečové žíly nebo již máte nějaké projevy žilní nedostatečnosti, je na místě provést cévní vyšetření, po němž je navržena jedna z možností léčby, operační či neoperační. Díky moderním miniinvazivním metodám je operační léčba šetrná a vysoce učinná.
Moderní léčba křečových žil
V dnešní době se nutně nemusíte trápit bolestivostí a dlouhou rekonvalescencí po operačním, chirurgickém řešení, protože existují miniinvazivní, efektivní zákroky v léčbě varixů. Například technika laserové ablace žil, která probíhá za pomoci ultrazvuku. Další variantou jsou radiofrekvenční moderní zákroky či nejnovější metoda uzavření žíly pomocí biologického lepidla, anebo například sklerotizace, jejíž podstatou je aplikace sklerotizační látky do křečové žíly, která žílu uzavře a ona se časem vstřebá. Tento zákrok je spíše zákrokem estetickým, nemá výslovně léčebný charakter. Prakticky u všech miniivazivních endovenózních metod jde o stejný princip – „nemocná žíla“ se vyřadíme miniivazivně a bezpečně z provozu injekčním zavedením kanyly a jejím „zatavením“ jako např. u laseru a po pár týdnech se žíla přemění ve vazivovou tkáň, prakticky „zmizí“. Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost ani výrazná omezení.
Další články z rubriky
Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
9 tipů, jak si udržet zdravý zrak
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 7. 8. 2024 0:05Víte, čím nejvíce v současnosti škodíme svému zraku? A jaké jsou tipy odborníků na udržení zdravých…
Bez dioptrií za deset vteřin
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 3. 8. 2024 0:05Laserové refrakční operace femtosekundovým laserem umožnily již 10 milionům lidí zbavit se…
Zdraví začíná v ústech: Víte, že zuby ovlivňují zdraví celého těla?
Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Janou Prchal Křepelkovou, Datum: 2. 8. 2024 0:05Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména…
Implantační krvácení – první známka těhotenství. Jak ho poznat?
Autor: -pr-, Datum: 30. 7. 2024 7:32Implantační krvácení je jedním z prvních příznaků těhotenství. Toto slabé krvácení či špinění se…
Dovolená bez zdravotních karambolů
Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…
Klíšťata opět „na lovu“
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…
Co má obsahovat prázdninová lékárnička?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 7. 2024 0:05Právě přichází všemi očekávané období léta a s ním spojený čas prázdnin a dovolených. Všichni už se…