
6 rad, jak vyzrát na hemoroidy
Tou nejlepší cestou, jak zmírnit projevy hemoroidálního onemocnění, je prevence a odstranění zlozvyků, které vedou k jejich vzniku.
- Nejdete, když se vám „chce“ Když musíte jít, jděte. Jde o jeden z nejjednodušších způsobů prevence hemoroidů. Přesto toto jednoduché pravidlo mnoho lidí nebere v potaz. Ignorování matky přírody má však svá rizika, a právě hemoroidální onemocnění je jedním z nich. Pokud totiž odložíte použití toalety, může vám stolice ztuhnout a uschnout ve střevě, což následně ztěžuje její průchod. Posloucháte-li rady ostatních, poslouchejte i své tělo.
- Toaleta není čítárna Představte si svůj čas v koupelně jako nutnost, nikoliv jako čas na relax v podobě čtení časopisů či knih. Neberte si na záchod ani telefon či tablet. Proč? Čím více času strávíte na toaletě, tím větší je pravděpodobnost, že budete namáhat pohyby střev. Poloha v sedě také zatěžuje anální krevní cévy. Oba tyto faktory zvyšují riziko vzniku hemoroidů.
- Neseďte celý den na zadku Sezení má za následek zpomalení, a to včetně vašich útrob. A alespoň lehké cvičení pomáhá zlepšit nebo předcházet mnoha problémům s trávením a vzniku hemoroidálního onemocnění. Díky pravidelnému pohybu udržíte střevní trakt v pohybu, a to vám pomůže vyhnout se zácpě. Když se budete hýbat vy, hýbe se i vaše střevo, a tím pádem budete řádně vypuzovat stolici. Chůze, běh, jízda na kole, jóga, cvičení podle videí na Youtube – vyberte si podle sebe, ale zvolte aktivní životní styl. Faktem však zůstává, že existují sporty, které se s hemoroidálním onemocněním příliš neslučují. Pokud máte s rozšířenými hemoroidy vlastní zkušenost, nevhodné pro vás jsou cyklistika nebo jízda na rotopedu, dřepy či silové cvičení.
- Čistota půl zdraví Alfou a omegou sportování bez hemoroidálních obtíží je také správná hygiena. Proto se ihned po pohybu osprchujte a sprchu použijte, pokud je to možné, i po každé stolici.
- Zapomeňte na chutě, myslete na své zdraví Toužíte-li po zdravém těle navenek i uvnitř, je třeba přemýšlet o tom, co mu dáváte. Domácí pohoda a blížící se svátky mají mnohdy za následek „utržení se ze řetězu“ a holdování tomu, co nám chutná nejvíce. Pravdou však je, že špatný životní styl je důvodem mnoha zdravotních neduhů, včetně vzniku hemoroidálního onemocnění. Chcete-li tomu zamezit, potřebujete stolici, která je měkká a snadno vylučitelná. Správné konzistence můžete dosáhnout výběrem vhodné stravy a pitím velkého množství vody, abyste zabránili dehydrataci. Snažte se získat 25 až 30 gramů vlákniny denně. Mezi skvělé potravinové zdroje vlákniny patří: Luštěniny, ječmen, otruby, ovesné vločky a hnědá rýže, zelenina, jako je artyčok, zelený hrášek, brokolice a růžičková kapusta nebo ovoce.
- Svěřte se lékaři Větu „mám potíže s hemoroidy“ neuslyšíte vyřčenou nahlas příliš často. Přitom jde o problém, se kterým se za život setká polovina Čechů. Jestli máte návštěvu toalety pravidelně spojenou s krvácením, pálením, řezáním a dalšími negativními pocity, které se stupňují, svěřte se odborníkovi. Podobné situace řeší denně. Spoustu informací také najdete na konectabu.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Ohnete palec až k zápěstí? Hypermobilita ohrožuje téměř třetinu lidí
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 24. 11. 2023 0:05Závratná ohebnost budí obdiv, z pohledu zdraví ale není o co stát. Hypermobilita přináší vyšší…

5 (ne)pravd o čištění zubů
Autor: Veronika Schieblová, Datum: 17. 11. 2023 0:05Víte, jak si správně čistit zuby? Děláme to každý den minimálně dvakrát, i přesto má ale spousta z…

Jak posílit imunitu během podzimu?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 11. 2023 0:05Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…

6 mýtů o atopickém ekzému
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2023 14:20Zarudlá a svědící kůže dokáže pořádně znepříjemnit život nám dospělým, natož pak kojencům,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu
Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 15. 10. 2023 0:05Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…

Jak předcházet podzimním virózám a nachlazení
Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 10. 2023 0:05Podzim přináší nejen krásně vybarvenou přírodu a poetické babí léto, ale bývá také spojován s vlnou…
Komentáře