
6 základních informací, jak poznat srdeční onemocnění a jak s ním žít
- Příznaky Srdeční selhání je onemocnění, které postihuje kolem 230 tisíc Čechů. Během života se rozvine u jednoho z pěti nad 40 let a jeho prognóza je horší než u některých běžných druhů rakoviny. Hlavní funkcí našeho srdce je udržovat krevní oběh a zásobovat tak všechny naše orgány kyslíkem a živinami. Při srdečním selhání srdce nezvládá tuto úlohu plnit a orgány nejsou dostatečně prokrvené. Mezi příznaky se řadí dušnost, otoky nohou a kotníků, nárůst váhy, únava, nechuť k jídlu, nadměrné bušení srdce a vyšší frekvence močení. Když není silné vaše srdce, nebudete ani vy. Ruku na srdce, staráte se o něj? Mluvte se svým lékařem.
- Horší kvalita života Chronické srdeční selhání má negativní dopad na kvalitu života pacienta a výrazně zkracuje jeho délku. Při včasné diagnóze a vhodné léčbě však může být onemocnění drženo pod kontrolou při zachování kvality života.
- Špatná informovanost Češi mnohdy neinformují lékaře o všem, co je skutečně trápí, zejména nepovažují za důležité informovat o obtížích, které si spojují s věkem. Právě za ty ale často považují i příznaky chronického srdečního selhání. I tento přístup znesnadňuje diagnostiku chronického srdečního selhání a mnohdy vede k tomu, že je onemocnění odhaleno až v pokročilejším stadiu. Pacientům se proto včas nedostává ani účinné péče a léčby, které by mohly hospitalizacím zabránit.
- Pomoc nebližších Život se srdečním selháním včetně hospitalizace představuje zátěž nejen pro zdravotnický systém, ale hlavně pro samotného pacienta a jeho nejbližší okolí. Pacient kvůli velké únavě pociťuje omezení i při naprosto běžných každodenních činnostech. I proto mají velký vliv na zvládání onemocnění osoby, které sdílejí domácnost s pacientem. Pomoc blízkého člověka je při postupném rozvoji nemoci stále důležitější. Přitom nedávný průzkum mezi pečujícími osobami ukázal, že polovina z nich se necítila připravená na svou podpůrnou roli a 13 % z nich se muselo vzdát svého zaměstnání, aby mohli poskytovat péči svému blízkému se srdečním selháním.
- Vaše zdraví je vaše zodpovědnost Věnujte patřičnou pozornost svému zdravotnímu stavu. Sledujte i nenápadné změny k horšímu a nestyďte se o nich mluvit se svým lékařem. Nezapomínejte ani na zdraví svých blízkých a mluvte o něm s nimi. Pokud už máte diagnostikované srdeční selhání nebo jste byli hospitalizováni, následujte pokynů lékaře a zajímejte se o svou léčbu.
- Domácí léčba Přechod z nemocnice do domácí péče totiž většinou zvyšuje riziko náhlého zhoršení zdravotního stavu. Důvodem je fakt, že pacient není pod tak důkladným lékařským dohledem a musí se o sebe postarat sám. Je proto důležité dodržovat režimová opatření. Vědět, jaké léky a jak často máte užívat. Měli byste také vědět, proč tyto léky užíváte. Můžete užívat několik různých léků denně, ale vždy si kombinace ověřte se svým lékařem. Léky mohou způsobit, že se před zlepšením stavu můžete cítit trochu hůř. Může jít o přechodný stav; konzultujte jej se svým lékařem, ale nepřestávejte přitom léky užívat.
Více informací na www.rukunasrdce.cz
Další články z rubriky

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Světový den atopické dermatitidy
Autor: -an-, Datum: 13. 9. 2023 19:42Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun
Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2023 10:02Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…

Až 35 % pacientů s prodělaným covidem má zdravotní potíže se srdcem
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2023 15:00Rozvoj onemocnění srdce a cév má podle nejnovějších studií souvislost i s prodělaným onemocněním…

Pravda o lécích
Autor: -mav-, Datum: 31. 7. 2023 17:30Kdy léky pomáhají? Kdy škodí? A kdy jsou to vyhozené peníze?

6 pravidel, jak se vyhnout dehydrataci
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 7. 2023 0:05Bolest hlavy, únava, závratě nebo tmavě zbarvená moč – to všechno jsou varovné příznaky dehydratace…

Otázky kolem zánětu močových cest
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 7. 2023 0:05V létě trápí záněty močových cest mnoho žen. Stačí zůstat v mokrých plavkách a prochladnout,…
Komentáře