Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 změn v menstruaci v zimním období
Freepik, rawpixel.com
Životní styl / Zdraví

5 změn v menstruaci v zimním období

datum: 18. 12. 2022 11:00 autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem
Chladné měsíce mají vliv na naše zdraví, mohou se však odrážet také na průběhu ženského cyklu. Dny jsou kratší a noci naopak dlouhé, studené počasí navíc vybízí k trávení více času v teple domova. Přirozeně je tak snížena fyzická aktivita, což může zamávat s psychikou. Pod vlivem všech těchto okolností se menstruační cyklus mění, často je delší a bolestivější.

Velké tabu aneb Víte, že inkontinence trápí až pětinu čtyřicátnic?

  1. Prodloužení menstruačního cyklu Asi nejvýraznější změnou je délka cyklu. Obecně je známo, že vaječníky jsou aktivnější v létě než v zimě. Omezený sluneční svit ovlivňuje endokrinní systém a snížená funkce štítné žlázy vede ke zpomalení metabolismu. To má mimo jiné vliv na délku ženského cyklu, který se může výrazně prodloužit. Frekvence ovulace se tak v zimě snižuje z 97 % na 71 %. „Je nutné mít na paměti, že jde o dočasný jev. Jakmile se tělo rychlému přechodu a změnám v počasí přizpůsobí, mělo by se vrátit zpět do normálního stavu. Hladiny hormonů se tak s příchodem jara samy vyrovnají, obvykle to trvá jeden až dva měsíce,“ vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
  2. PMS: zimní melancholie a změny nálad Hormonální nerovnováha se podepisuje také na intenzitě projevů premenstruačního syndromu (PMS), který se objevuje ve dnech před periodou. Typickými příznaky jsou bolesti hlavy a v podbřišku, pocit napětí v prsou, výkyvy nálad, či dokonce úzkosti a deprese. V zimě navíc trávíme většinu času doma, což může způsobit, že se člověk cítí osamělý a izolovaný. Pocity melancholie umocňuje i nedostatek slunečního světla. „Nedostatek vápníku v důsledku omezeného slunečního svitu a vitaminu D může být spouštěčem PMS. Z tohoto důvodu se doporučuje jíst potraviny bohaté na vápník a pravidelně doplňovat vitaminy,“ upozorňuje gynekolog a radí, že v tom mohou pomoci doplňky stravy, jako je například Sarapis Mensis. Díky obsaženým vitaminům skupiny B přispívá k úlevě od nepříjemných projevů spojených s menstruací a svým složením napomáhá k regulaci hormonální aktivity v tomto období. Navíc je obohacen o extrakt ze sójových bobů, červeného jetele a brusinek, což jsou známé potraviny, které se odpradávna používají na podporu léčby ženských problémů.
  3. Intenzivnější bolesti Kromě úzkostlivé nálady má chlad vliv rovněž na bolest. V zimě se totiž zužují cévy, což se projevuje horším průtokem krve. Během měsíčků proto může dojít k přerušení toku menstruační tekutiny. To má za následek zvýšené bolesti v podbřišku. Pomoci v tomto ohledu může lahev s horkou vodou nebo nahřívací polštářek přiložený do oblasti břicha. Teplo uvolňuje cévy, a tím snižuje nepříjemné pocity. Ač se to možná nezdá, nemělo by se ani v zimě zapomínat na pravidelné cvičení. Například pilates cviky je možné praktikovat i ve vnitřních prostorách a dokážou velice účinně ulevit od bolesti. Klíčem je udržovat tělo v pohybu, aby byly všechny chemické i biologické procesy v tomto překotném období vybalancované.
  4. Vynechání periody Kromě již zmíněného prodlouženého cyklu se některé ženy mohou setkat s tím, že jim menstruace zkrátka úplně vynechá. „Takzvanou amenoreu neboli absenci menstruace způsobuje řada faktorů. V zimě za ni mohou nejčastěji onemocnění, náročný fyzický výkon při outdoorovém sportování nebo zvýšená hladina estrogenu způsobená stresem a špatnou náladou,“ říká lékař. Důležitou roli v tomto ohledu hraje také průměrná délka slunečního svitu. Eskymačky například v zimě nemenstruují vůbec, obyvatelky Grónska a Ohňové země menstruují v průměru jen každé tři měsíce. Není proto nic nového, že perioda žen, které žijí v severních oblastech, je zpravidla slabší.
  5. Vliv infekčních nemocí Málokdo si uvědomuje, že cyklus mohou ovlivňovat rovněž přechodná onemocnění. Zimní studené měsíce s sebou obvykle nesou různé virové a infekční nemoci, které si žádají odpočinek a podstoupení několikadenní léčby. Chřipka, angína nebo nachlazení mají často vliv na průběh menstruace či na její dočasné pozastavení. Může se tak stát, že se během jednoho měsíce perioda vůbec nedostaví. Po pečlivém doléčení onemocnění se však většinou znovu objeví. Může za to na jedné straně ovulace, která se vlivem horečky a oslabené imunity těla opozdí, ale také samotná léčba a následná rekonvalescence. Dopad na cyklus mohou mít i léky, kterými se viróza utlumuje, obzvlášť, pokud se jedná o přípravek, na který tělo není zvyklé, či o změnu v dávkování stávajících medikamentů.

Endometrióza: Nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku může vést až k neplodnosti

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Kůže nezapomíná...

Kůže nezapomíná...

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Barborou Procházkovou, Chromozoom, Datum: 14. 5. 2024 0:05

Slunce stojí nejen za vznikem většiny vrásek, ale může nenávratně poškodit naši DNA. Pravidelné…

Alergie na pyly vrcholí. Doma pomůže čistička vzduchu

Alergie na pyly vrcholí. Doma pomůže čistička vzduchu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2024 0:05

Víte, že až 30 % světové populace trpí alergickou neboli sennou rýmou? U dětí až 50 % vykazuje…

S psychickými problémy či závislostmi pomůže i praktický lékař

S psychickými problémy či závislostmi pomůže i praktický lékař

Autor: MUDr. Ludmila Mazylkinová, MOJE AMBULANCE, Datum: 5. 5. 2024 0:05

Deprese, úzkosti, ale také závislosti na návykových látkách trápí stále více Čechů. Jen mezi lety…

Ideomotorická terapie: Unikátní cvičení, které pomůže s problémy se zády i svaly pánevního dna

Ideomotorická terapie: Unikátní cvičení, které pomůže s problémy se zády i svaly pánevního dna

Autor: -ava-, Datum: 24. 4. 2024 0:05

Pomohl klientům s výhřezem ploténky, kterým hrozila operace, i ženám s diastázou či těhotným.…

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Autor: -ava-, Datum: 23. 4. 2024 8:10

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Tichý, Centrum gynekologie ISCARE.

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.

Co způsobuje vznik křečových žil?

Co způsobuje vznik křečových žil?

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.

MUDr. Marta Sobotková z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol: „HAE je velmi vzácné onemocnění, nebezpečné otoky můžeme zastavit díky lékům z plazmy.“

MUDr. Marta Sobotková z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol: „HAE je velmi vzácné onemocnění, nebezpečné otoky můžeme zastavit díky lékům z plazmy.“

Autor: Jana Nováková, Datum: 11. 4. 2024 0:09

Každoročně se 16. květen připomíná jako Světový den HAE. Pod touto zkratkou se ukrývá vzácná…