Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Abyste letos měli školní rok na pohodu
teorietypu.cz
Životní styl / Psychologie

Abyste letos měli školní rok na pohodu

datum: 18. 9. 2024 0:05 autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka
Jak to udělat, aby školní rok byl pohodovější než ten předchozí? Co třeba můžeme udělat, když ráno při odchodu do školy či i školky jedno dítě vzdoruje a druhé se loudá? Za co bychom neměli zapomínat děti pochválit? A máme nechat starší děti učit se samy?

Základem je důvěra

Pojďme začít tím nejdůležitějším, co by nemělo chybět v žádné situaci, a to je důvěra. Aby byl školní rok pohodový, potřebujete, aby s vámi dítě sdílelo nejen úspěchy a radosti, ale také nepříjemnosti.

Tomu ovšem nepomůžete jenom větou: „Můžeš za mnou kdykoliv přijít a cokoliv mi říct“, pokud má vaše dítě s vámi zkušenost, že mu nedokážete naslouchat a místo pochopení se dočká výčitek. Tento školní rok zkuste začít jinak. Udělejte si čas na povídání třeba při procházce, delší jízdě autem nebo v cukrárně.

„Cílem je dát dítěti najevo, že jste tu pro něj a po celý školní rok budete. Začněte třeba otázkami typu: ‚Na co se těšíš?‘, pokračujte klidně ‚Čeho se obáváš?‘. Nechejte dítě si odpověď rozmyslet, neskákejte mu do řeči a ani to nedoříkávejte za něj. Zkuste také nehodnotit, co říká, a ani nevysvětlovat, že nemá pravdu. Vše, co vám říká, je jeho úhel pohledu, jeho pocity, jeho názory. Může být nesmírně zajímavé se dozvědět, co se dítěti honí hlavou. A hlavně – ukázat mu, že za vámi může kdykoliv s čímkoliv přijít,“ vysvětluje psycholožka Šárka Miková, která vytvořila unikátní teorii osobnosti nazvanou Teorie typů.

Specifika prvňáčků

U těchto dětí především počítejte s tím, že bude trvat, než se zajedou a budou si pamatovat, co je do školy potřeba. Navíc některé děti mohou být unavené z přemíry sociálních kontaktů. Pošťuchování ve frontě na oběd pak může snadno vyústit v potyčku, jejíž příčinou není agresivita, ale překročení intimní sociální zóny. O hluku a socializačních aktivitách v odpolední družině ani nemluvě.

„U prvňáčků určitě zvažte, kolik kroužků bude mít – zejména těch, které vyžadují další sociální interakce. A hlavně – jestli bude mít v týdnu dost času na volnou hru, nestrukturovaný čas, kdy může jen tak lelkovat nebo se zabavit, čím samo chce,“ doporučuje psycholožka.


Náš tip

Odměňujte děti knížkami z nakladatelství Pikola.


Jedno vzdoruje a druhé se loudá

Jak předejít rannímu stresu, když se jedno dítě vzteká kvůli maličkostem a druhé je ve všem extrémně pomalé, takže je pro vás výprava do školky či školky noční můrou? Možná máte i vy doma děti různých osobností a hodilo by se vám vědět, jaké to jsou. Pak byste mohli zvolit způsob komunikace, který bude dítě motivovat a ne provokovat k zásekům.

Obecně vzato určitě zvažte, jestli dítě nevzdoruje proto, že po něm pořád něco chcete a ono nemá dost možností o sobě rozhodovat. Může to být například výběr toho, co si na sebe obleče (a vy to s ním připravíte večer předem), v jakém pořadí bude dělat ranní rutinu apod. Naopak s pomalým dítětem se obrňte trpělivostí, protože bohužel nic jiného nepomůže. Vaše dítě není líné ani vám to nedělá schválně – jen je typ osobnosti, který tráví hodně času ve svých představách a přepínat se do reálného světa mu trvá o něco déle.

Zasněnému dítěti zkuste laskavě připomínat, co je další krok, který má udělat, aniž byste mu vyčítali, kolikrát jste mu to říkali a že přece je to každý den stejné. Neváhejte mu taky například s oblékáním trochu pomoci, třeba když ho najdete na posteli s jednou ponožkou zírajíc na stěnu před sebou.

Lakonickým sdělením „Ponožky!“ riskujete, že si tu jednu sundá, místo aby si druhou obléklo. A potřebuje-li dítě dělat ranní rutinu v opravdu pomalém tempu, vstaňte o něco dříve, abyste na to měli víc času.

Měly by se starší děti učit samy?

Starší děti si ranní rutinu mnohdy organizují samy. Přesto by bylo fajn si připomenout, jaká pravidla jste měli domluvená v minulém školním roce – za co bylo dítě zodpovědné a s čím jste mu pomáhali. Zároveň ale zvažte, jestli už není dítě starší a nemohlo by mít samostatnosti a zodpovědnosti víc. Třeba si samo připravovat svačinu.

„Přestože starší děti mohou být samostatnější, neznamená to, že musí samy zvládat domácí přípravu. Některé z nich sice vyžadují samostatnost a klid, zavřou se v pokojíčku a přinesou vám domácí úkol ukázat hotový nebo se přijdou nechat vyzkoušet. Jenže mnoho dětí udělá domácí přípravu za třetinu času, když je na blízku dospělý, který projevuje zájem, pomůže se zadáním úkolu nebo dává zpětnou vazbu po jednotlivých krocích.“

Chvalte úsilí, ne jedničky

Co byste mohli vy coby rodiče zkusit udělat v tomto školním roce jinak? Třeba si víc hlídat, za co děti oceňujete. Vyzdvihujte vložené úsilí, překážky, které dítě muselo překonat, ne jedničky. Modelujte přístup, že chyba je kamarád, protože se díky ní mohu zlepšit.

Jak na to? Sami o svých chybách a neúspěších před dětmi mluvte – co se vám nepodařilo a proč, ale že vám to nevadí, že se z chyby poučíte nebo budete hledat jinou cestu, abyste to příště zvládli lépe.

Abyste dítě dokázali opravdu pochopit, pomůže vám rozumět jeho osobnosti unikátní Teorie typů, která vymezuje 4 základní – „hloubavé“ NT, „pravidelné“ SJ, „akční“ SP a „idealistické“ NF. Více o jejich potřebách se můžete dočíst v knize Milovat nestačí. A pokud máte zájem zjistit o této typologie více, můžete absolvovat online kurz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05

V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…

Společné večeře jsou důležité pro dvě třetiny Čechů, vyžadují ale dobré plánování

Společné večeře jsou důležité pro dvě třetiny Čechů, vyžadují ale dobré plánování

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 9. 2024 0:05

Nový průzkum zpracovaný společností Ipsos nahlédl do českých kuchyní a přinesl zajímavá zjištění o…

Osamělost mladých v Česku roste

Osamělost mladých v Česku roste

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 9. 2024 0:05

Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost…

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 9. 2024 0:05

Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…

Digitální detox během letní dovolené: Zlepší spánek, vztahy i produktivitu

Digitální detox během letní dovolené: Zlepší spánek, vztahy i produktivitu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2024 0:05

Jak si lépe odpočinout o dovolené? Zkuste digitální detox, protože a odpojení se od online světa…

Dopřejme si na dovolené trochu nudy

Dopřejme si na dovolené trochu nudy

Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 25. 7. 2024 0:05

V létě na dovolené si chceme většinou odpočinout od práce a každodenních starostí. Těšíme se na…

Vážné úrazy v létě

Vážné úrazy v létě

Autor: Lucie Pivoňková, krizová interventka Poradny Vigvam, Datum: 24. 6. 2024 0:05

Prázdniny jsou pro děti časem velkého vzrušení, netradičních zážitků, radosti, smíchu a štěstí.…

Když je žena starší...?

Když je žena starší...?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2024 0:05

Mladá žena po boku staršího zajištěného muže. To byli ještě nedávno typičtí nastávající rodiče. V…