8 rad, jak se zbavit bolesti hlavy
Během svého života se jí nevyhne většina z nás. Někdo má to „štěstí“, že ho jen nárazově potkává akutní bolest – například při úrazech, nebo třeba bolest zad, se kterou se setkává 85 % populace. Stále více lidí však trpí dlouhodobou, chronickou bolestí – tedy trvající déle, než 3 měsíce.
Vyzkoušejte metody a techniky, které opravdu fungují. Které to jsou?
- Psychoterapie Chronické bolesti mohou mít často psychologickou příčinu, například v zavalení starostmi. V takovém případě může pomoci odborně vedená psychoterapie. V dnešní době, kdy jsou na nás všechny kladeny velké nároky, je těžké přesvědčit sebe sama, že bychom měli zvolnit. Právě proto může mít pozitivní efekt citlivé koučování od člověka, který má zkušenosti s tím, jak lidská psychika funguje.
- Mindfulness Celou řadu technik, které terapeuti využívají, však můžete vyzkoušet i sami. Stále oblíbenější pojem mindfulness označuje jednoduše všímavost. Meditace a relaxace nabízí snadné postupy, jak si uvědomit, co se děje s naším tělem a myslí – a vědomě se uvolnit. Omezením napětí tak opět dochází také k redukci chronické bolesti. Vyzkoušejte třeba s motivující meditací nastartovat svůj den už ráno a udržet se tak ve větší pohodě. Progresivní svalová relaxace zase přináší uvolnění střídáním jemného zatínání a povolování jednotlivých svalů v kombinaci s hlubokým dechem.
- Dechové techniky Dechových technik existuje mnoho, pro lepší zvládání se doporučuje především hluboký brániční dech. Nejde o nic jiného než takzvané dýchání do břicha, které pomáhá přepnout nervový systém ze stavu ostražitosti do fáze uvolnění. Při ní dochází k regeneraci a vyplavení hormonu serotoninu, který hraje nezastupitelnou roli také v regulaci vnímání bolesti. Jednoduše si lehněte na klidné místo a zavřete oči. Dlaně si položte na břicho a hluboce dýchejte tak, aby se břicho s nádechem mírně nafukovalo.
- Pravidelné cvičení Bolestivé části pohybového aparátu bychom měli šetřit, avšak pravidelný pohyb přispívá k celkové kondici a schopnosti těla i psychiky vyrovnávat se s bolestí. Pohybem a protahováním svalů dochází k odplavení nahromaděné kyseliny mléčné, která způsobuje pocit únavy a tíhy. Navíc pohyb opět působí na hormonální systém, především na produkci endorfinů, které zajišťují dobrou náladu a potlačují bolest. V době pandemie je stále oblíbenější cvičení doma podle videí. Například česká online platforma pro fyzickou i duševní kondici gymbee.cz nabízí stovky videí s kvalifikovanými lektory a mnoho z nich je zaměřených právě na úlevu od bolesti a její prevenci.
- Fyzioterapie Bolest bývá často ochranným mechanismem, kterým nás organismus informuje o nesprávném pohybovém chování a držení těla. Fyzioterapie je mladý dynamický obor, který přináší řešení obtíží neinvazivním způsobem – tedy bez porušení kontinuity kůže a bez operativního zásahu. Na začátku by měl být kineziologický rozbor, tedy posouzení držení těla, pohybových návyků a chování. Důležité jsou informace o odchylkách v postavení pánve, vliv poruchy na ostatní segmenty těla a různé asymetrie páteře. Poté fyzioterapeut stanovuje vhodné terapeutické postupy, které zahrnují manuální terapii, vedené cvičení a přístrojové ošetření například ultrazvukem. Nejlepší efekt přinášejí opakované terapie, díky kterým si osvojíme správné držení těla a provádění cviků. Skvělou volbou proto mohou být fyziopobyty, během nichž terapie probíhají několikrát denně.
- Přírodní medicína Mezi tradičně využívané přírodní prostředky proti lokální bolesti patří například hřebíček. Má dezinfekční, antibakteriální a antimykotické účinky, proto se hodí pro hygienu úst, kde tlumí bolesti zubů a dásní. Zkuste rozkousat jeden až dva hřebíčky na kaši, co nejdéle ponechat v ústech a potom vyplivnout. Vrbová kůra zase obsahuje salicyl, proto se jí říká přírodní aspirin a odvar se používá ke koupelím, obkladům a kloktání. Inspirací z Asie mohou být masti a náplasti s obsahem kapsaicinu, tedy látky z chilli papriček, která zvyšuje prokrvení tkáně a tím urychluje hojení bolestivých svalů, šlach a kloubů.
- Chlad a teplo Otužování například formou sauny s následným zchlazením nebo krátkých studených studených sprch pomáhá snižovat zánět. Bolestivé tkáně je možné prohřívat také cíleně pomocí cílené radiofrekvenční terapie, která přenáší vysokofrekvenční elektromagnetickou energii tělesnou tkání. Vytváří tak selektivní tkáňovou hypertermii, tedy prohřátí, které vede k okamžité a výrazné redukci bolesti, uvolnění ztuhlých svalů, snížení otoků a podpoře regenerace a hojení tkáně. Tato inovativní metoda, která je v ČR dostupná jen v několika málo fyzioterapeutických pracovištích, je účinná u 86 % pacientů.
- Úprava stravování Podle odborného webu futuremedicine.com naznačují mnohé výzkumy, že vhodnou úpravou jídelníčku můžeme dosáhnout snížení zánětlivosti svého organismu, která chronickou bolest zhoršuje. Měli bychom si hlídat, že naše dieta obsahuje denní porci ovoce a zeleniny, olivového oleje, ořechů a luštěnin (tj. dieta ve středomořském stylu) s odpovídajícími mikroživinami (omega-3, vitamin B₁₂ a hořčík). Zároveň má pozitivní efekt také omezení průmyslově zpracovaných potravin, tedy polotovarů, konzerv, sladkostí a smažených pochutin. Stále populárnější je také přerušovaný půst.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Švestky: Symbol podzimu a zdroj vitaminů a minerálů
Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2024 15:00Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.
Šípková Růženka z Levandulového údolí
Autor: -ket-, Datum: 15. 10. 2024 16:00Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…
Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?
Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Bylinkářka radí: Srdečním chorobám pomáhá předcházet lněné semínko nebo tinktura z hlohu
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 24. 8. 2024 0:05Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě. Jejich výskyt souvisí se špatnou…
Bylinkářka radí: Příznaky alergie pomůže zkrotit kopřiva, heřmánek nebo tinktura ze žampionu
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 5. 2024 0:05Alergie postihují až 30 % dospělé populace a 40 % dětí na celém světě, což z nich činí jedno z…
Víte, že eliminace těžkých kovů může pomoci s řadou neduhů?
Autor: -mav-, Datum: 13. 5. 2024 10:28Dnes prakticky neexistuje člověk, který by v sobě neměl, byť minimální množství například rtuti,…
Nezdravé potraviny a stres negativně ovlivňují fungování tlustého střeva
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 17. 12. 2023 0:05Stres z Vánoc, dohánění restů před koncem roku nebo třeba přejídání a nadměrný příjem sladkých…
Máte mozek jako v mlze? Dodejte mu palivo a nezapomínejte na odpočinek
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 12. 12. 2023 10:00Máte před sebou důležitý úkol, ale myšlenky vám neustále odbíhají k nepodstatným věcem? Přečtete si…