Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 mýtů o IPL epilaci
Philips
Životní styl / Krása

10 mýtů o IPL epilaci

datum: 14. 5. 2024 19:00 autor: Anna Vágnerová
Přestože se IPL epilace využívá v českých domácnostech už více než 10 let a osvědčila se tisícům spokojených uživatelek, stále okolo ní panuje celá řada mýtů. Dermatolog Peter Kicko se rozhodl posvítit si na nejčastější pověry a vyvrátit mylné názory.

1. Mýtus: IPL epilace pálí

Bolesti se bojíme všichni, lidem je to přirozené. Když k tomu navíc přidáme nepříjemné zkušenosti s epilací s vytrháváním chloupků, není divu, že má mnoho z nás strach, abychom si s IPL epilátorem neublížili. Je to však zcela zbytečná obava.

2. Mýtus: Nemůžu používat IPL, když mám citlivou pleť

Patříte k lidem, které po každém oholení nohou svědí pokožka a snadno se vám podráždí pleť? Při IPL ošetření to navzdory rozšířenému předsudku nepředstavuje překážku. Právě naopak.

Philips Lumea je opatřena bezpečnostním senzorem a jedinečnou technologií SenseIQ, která přizpůsobí ošetření vaší pokožce i oblasti, kterou chcete ošetřit, včetně těch nejcitlivějších. Inteligentní senzor SmartSkin rozpozná odstín vaší pokožky a doporučí adekvátní nastavení,“ vysvětluje dermatolog Peter Kicko.

Zatímco žiletkou svoji pleť vystavujete podráždění několikrát do týdne, IPL epilátor používáte maximálně jednou za 14 dní. 

3. Mýtus: Po epilaci chloupky více zarůstají

Pupínky a zarůstající chloupky umí pořádně potrápit a srazit sebevědomí. Tento problém lze naštěstí také vyřešit pomocí IPL epilace.

Povrchové poranění kůže, tedy častá příčina vyrážek a brána vstupu infekcí, nehrozí, protože záblesk jde přímo ke kořínku. A protože technologie omezuje růst nových chloupků až o 92 %, řeší i problém se zarůstáním – kde nejsou chloupky, nejsou ani ty zarůstající.


Kůže nezapomíná...

4. Mýtus: Přístroj je drahý

Ve spojitosti s IPL se často zmiňuje vyšší pořizovací cena. Srovnejme proto to, co se sobě blíží nejvíce, tedy IPL a laserovou epilaci.

U profesionálního odstranění chloupků laserem musíte počítat s náklady mezi 10 a 15 tisíci korun na každé sezení. Jedno ošetření je tedy zhruba cena, za kterou pořídíte domácí IPL epilátor.

Rozhodující proto může být spíše soukromí, nebo naopak jeho absence během laserového ošetření. Největší výhodou domácí epilace ve srovnání s laserem je bezpochyby to, že ho zvládnete sama. Ošetření nebolí a můžete si ho naplánovat, jak vám vyhovuje.


7 tipů, jak o sebe pečovat v letních měsících

5. Mýtus: Po IPL budu neplodná

„Víš, že když budeš tam dole epilaci IPL provádět pravidelně, tak budeš neplodná? Proto výrobci na baleních vždy uvádějí, že se jejich IPL epilátor nesmí používat během těhotenství a kojení.” – Podobné věty se objevují v internetových diskusních fórech už roky.

Nic z toho se rozhodně nezakládá na pravdě. Ta je taková, že výrobci epilátor na novopečených ani budoucích maminkách netestují, a proto ho ani nedoporučují. Jinak jsou však IPL přístroje pro domácí použití považovány za bezpečné, a proto k jejich používání narozdíl od laseru nepotřebujete certifikát.


Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

6. Mýtus: Z IPL mi otečou lymfatické uzliny

Pokud jde o tvrzení, že by použití IPL přístroje mohlo případně ovlivnit lymfatické uzliny, je třeba zdůraznit, že obecně intenzivní pulzní světlo používané při procedurách odstraňování chloupků a proniká pouze do hloubky vlasových folikulů a není schopno dosáhnout lymfatických uzlin v podpaží nebo v oblasti bikin.

Lymfatické uzliny se nacházejí pod vrstvami kůže, anatomicky daleko pod folikuly chloupků. V odborné literatuře se rovněž neuvádí, že by technologie IPL používaná při epilaci ovlivňovala nebo mohla ovlivňovat lymfatické uzliny.

7. Mýtus: IPL je laser

Obě technologie se navzájem podobají, protože využívají elektromagnetické záření, které proniká až ke kořínkům chloupků. Ve folikulu se paprsek změní v teplo a vlivem zahřátí chloupek vypadne.

Laser však využívá pouze jedinou vlnovou délku – například červenou, zatímco IPL pokrývá širší spektrum záření.

Dalo by se říct, že laser funguje bodově a ukáže přesně na jeden chloupek, který následně odstraní. IPL využívá k záblesku větší plochu, takže světelná energie není tolik koncentrovaná, ale vypořádá se s více chloupky najednou.

8. Mýtus: To nemůže fungovat

Domácích IPL epilátorů se již prodaly miliony kusů po celém světě a jejich obliba vychází z dlouholetého úspěšného používání této technologie v profesionálních salonech.

Na internetu si dnes můžete přečíst dlouhou řadu recenzí od reálných uživatelů. Převládají mezi nimi ty pozitivní. Určité limity IPL epilace samozřejmě má.

Sice účinkuje na širokou škálu odstínů pleti a barev chloupků, ale pouze v případě, že je mezi nimi dostatečný kontrast. Velmi světlé chloupky na světlé pleti současná technologie zatím nedokáže zachytit. Také není vhodná na velmi světlé, zrzavé nebo šedé chloupky, ani na velmi tmavou pleť.

Vyhnout se je potřeba i oblastem s tetováním nebo mateřskými znaménky.

9. Mýtus: IPL nelze používat v létě

Epilátor IPL lze používat celoročně, ale v létě musíme zohlednit jak delší pobyt na slunci, tak opálenou pleť. Lidé, kteří neholdují opalování a před sluníčkem se chrání, rozdíl v používání nezaznamenají.

Nicméně domácí epilátor IPL neposkytuje vhodné last minute řešení, pokud se chystáte na dovolenou, kde hodláte chytat bronz. Pak je lepší ji do vašich dovolenkových plánů zahrnout v dostatečném předstihu.

Musíte totiž počítat s tím, že hladkou pleť uvítáte po měsíci až dvou ošetřování (3–4 ošetření v rozmezí dvou týdnů). Po každém IPL ošetření je pak důležité následujících 48 hodin po ošetření pokožku chránit oblečením nebo SPF 50+. Po intenzivním opalování se navíc doporučuje IPL úplně vyhnout nejméně dva, ale raději 4 týdny. 

10. Mýtus: Na výběru epilátoru nezáleží

Všechny epilátory sice fungují podobně, ale tvrdit, že nezáleží na tom, jaký použijete, je stejné jako říct, že si můžete náhodně vybrat mobilní telefon. Když se rozhodnete investovat do péče o sebe, vybírejte si pečlivě.

Dnešní epilátory totiž nabízejí spoustu skvělých funkcí. 


Zdroje informací: goodhousekeeping.com/uk a philips.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, že díky obočí se mezi sebou poznáme?

Víte, že díky obočí se mezi sebou poznáme?

Autor: -ava-, Datum: 2. 7. 2024 11:40

Úloha řas a obočí není jen estetická – společně oko chrání před nečistotami, potem nebo dešťovými…

5 tipů, jak vybírat plavky

5 tipů, jak vybírat plavky

Autor: -lym-, Datum: 21. 6. 2024 10:00

Hledáte inspiraci a radu, jak se orientovat v aktuálních barevných trendech, moderním designu a…

Rovné, lesklé a nadýchané vlasy jsou in

Rovné, lesklé a nadýchané vlasy jsou in

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 6. 2024 9:55

Rovné vlasy působí elegantně a zároveň z nich lze vytvořit pestrá škála účesů. Pokud se vám…

Kůže nezapomíná...

Kůže nezapomíná...

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Barborou Procházkovou, Chromozoom, Datum: 14. 5. 2024 0:05

Slunce stojí nejen za vznikem většiny vrásek, ale může nenávratně poškodit naši DNA. Pravidelné…

Jak se „vymýšlejí“ plavky

Jak se „vymýšlejí“ plavky

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 11. 5. 2024 0:05

Krásné počasí se vrátilo a my myslíme na výběr těch nejlepších plavek. Jakou zvolit barvu, vzory a…

Perfektní make-up

Perfektní make-up

Autor: -mav-, Datum: 27. 4. 2024 20:19

Dokonale jemná a perfektně vypadající pleť nemusí být problém. Stačí použít správné přípravky.

Novinka: Vysoušeč vlasů Supersonic Nural™

Novinka: Vysoušeč vlasů Supersonic Nural™

Autor: -gul-, Datum: 25. 3. 2024 11:50

James Dyson během celosvětové akce v jihokorejském Soulu představil vysoušeč vlasů Supersonic…

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

4. 7. 2024 16:10 autor -mav-