Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 pravidel správného spánku
freepik.com
Životní styl

10 pravidel správného spánku

datum: 28. 1. 2021 10:00 autor: -ava-
Co si budeme povídat, jen málokdo z nás dodržuje spánkovou hygienu, a to prospíme třetinu svého života. Naopak většina z nás chodí spát pozdě, spí v nevhodných podmínkách, a tak není divu, že ráno si připadáme jako oživlé mrtvoly. Nedostatek kvalitního spánku nám přitom může způsobit zdravotní potíže, a to i ty závažnější.

Jakmile nemá naše tělo možnost dostatečné regenerace během spánku, můžeme pozorovat neschopnost soustředit se, a hlavně naše nálada je na bodu mrazu. Jestliže naše spánková deprivace trvá déle než čtyři dny, mohou se už objevit mnohem větší problémy. Mezi ty patří třes rukou, poruchy orientace i řeči, ale i halucinace a další zdravotní komplikace.

A jestliže spát nezačneme a stane se z nás chronický nespavec, pak se může stát, že se sníží naše obranyschopnost, objeví se bolesti hlavy, zvýší se riziko obezity, a to není všechno. Pokud budeme například dlouhodobě spát méně než 5 hodin, zvyšujeme si riziko kardiovaskulárních onemocnění.

To, že budeme spát dostatečně dlouho, neznamená, že bude naše tělo odpočaté. Důležitá je totiž také kvalita spánku, která je ovlivněna hned několika faktory.

  1. Noční spánek V první řadě je důležité říci, že zdravý a kvalitní spánek je noční spánek, zvláště ten v období mezi půlnocí a druhou hodinou ranní, kdy v těle dochází k důležitým procesům regenerace.
  2. Pravidelný režim Pravidelný spánkový režim je pro kvalitu našeho spánku důležitější, než nás možná v první řadě napadne. Spát bychom proto měli chodit vždy ve stejnou dobu a stejně tak bychom měli ve stejnou dobu také vstávat. Bez ohledu na to, je-li všední den nebo víkend.
  3. Vhodné prostředí Dalším důležitým faktorem je prostředí, v němž spíme. Ložnice by měla být tichá a měla by mít možnost zatemnění. Teplota v místnosti by měla být mezi 18 -20 stupni Celsia. Zapomenout bychom neměli před ulehnutím vyvětrat.
  4. Displeje ruší V ložnici by se neměly vyskytovat takové věci, jako jsou televize, počítače, telefony a další přístroje, jejichž displej ruší náš spánek.
  5. Dobrá postel Pokud jde o postel, ta by měla být naším posvátným místem určeným pouze ke spánku. Rozhodně by neměla sloužit jako kancelář, jídelna, čtecí koutek a podobně. Postel by zkrátka měla být čisté, voňavé místo k odpočinku.
  6. Kvalitní materiály Důležitý je samozřejmě také výběr matrace, polštářů a peřiny, to vše by mělo být z kvalitních materiálů, prodyšné a příjemné právě nám. Výběr proto rozhodně není dobré podceňovat.
  7. Noční oblečení Stejně tak nepodceňujme to, v čem spíme. Příliš těsné oblečení v oblasti pasu a břicha nám na spokojeném spánku nepřidá.
  8. Lehké jídlo Před spaním by měla být tabu těžká kořeněná jídla, alkohol, kofeinové a energetické nápoje nebo kouření.
  9. Klid a pohoda Fyzická ani psychická aktivita před usnutím také není nic, co by pomáhalo klidnému spánku. Před ulehnutím proto není dobré pracovat, dívat se na televizi nebo číst.
  10. Příjemné rituály Klidnému spánku naopak mohou napomoci rituály, teplá koupel, bylinný čaj, meditace, poslech příjemné hudby nebo provonění ložnice levandulí.
Naše tipy

Připravte si příjemnou a uklidňující koupel před spaním a dopřejte si klidný a posilující spánek. K tomu pomůže například NaturWay bylinná koupel Mateřídouška. Mateřídouška je velmi známá svými uklidňujícími a uvolňujícími účinky. Využívá se v aromaterapii i pro přípravu čajů a koupelí. Bylinná koupel z mateřídoušky je výborná pro děti i dospělé, zvláště se doporučuje rekonvalescentům po horečnatých chorobách a nervově vyčerpaným osobám.


Kvalitní spánek je velmi důležitý pro regeneraci celého těla. Naše tělo i mysl jsou v napětí, jehož se nám nedaří zbavit ani při usínání. Obsažené přírodní extrakty v bylinném elixíru MaxiVita Herbal Klidný spánek mají uklidňující účinky, podporují mentální pohodu při vypětí a navozují pohodu při usínání. Bylinný elixír Klidný spánek je vhodné užívat při potížích s usínáním a spánkem. Dospělí užívají 10 ml (polévková lžíce) 1x denně před spaním. Nedoporučujeme užívat v průběhu dne, v době těhotenství a kojení, při poškození ledvin, jater, a při užívání léků na srdce.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, jak vrátit tělo po létě do kondice

5 tipů, jak vrátit tělo po létě do kondice

Autor: -an-, Datum: 28. 9. 2021 15:00

Léto je tradiční období dovolených, prázdnin a pikniků, lepšího počasí pro aktivní pohyb v přírodě,…

Všechno, co jste (ne)věděli o zelenině

Všechno, co jste (ne)věděli o zelenině

Autor: redakce ve spolupráci s Akademií kvality, Datum: 26. 9. 2021 11:00

Řepa, česnek, salát… čím jsou pro nás tak prospěšné? A jdou i na gril? Pokud denně sníme dle…

Nohy v teple!

Nohy v teple!

Autor: -lym-, Datum: 22. 9. 2021 10:00

Tak to budeme v nejbližších týdnech už potřebovat! Víte ale, že nohy si do jednoduchých bot…

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 9. 2021 0:05

Není třeba zdůrazňovat, že jejich první návrh pochází z hlavy českého vědce a vynálezce Otty…

Jak se zorientovat v širokém sortimentu doplňků stravy?

Jak se zorientovat v širokém sortimentu doplňků stravy?

Autor: -red-, Datum: 15. 9. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Ivana Bednářová Častvajová, BA, odborná garantka sekce Zdraví na ZOOTu.

Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?

Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 9. 2021 11:00

Posadili jste se na své místo do letadla a najednou všechno vidíte rozmazaně. Srdce bije jako o…

Právě padají ořechy

Právě padají ořechy

Autor: -mav-, Datum: 9. 9. 2021 15:00

Vlašské ořechy patří mezi tvz. superpotraviny, tedy prověřené a zdraví prospěšné produkty, které se…

Proč je důležité zůstat fyzicky aktivní i v menopauze?

Proč je důležité zůstat fyzicky aktivní i v menopauze?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 8. 9. 2021 10:00

Ženy v přechodu se hojně potýkají s poklesem energie, a tak není divu, že na sport či jiné fyzické…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková