Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Znáte knižní novinky tohoto týdne?
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Znáte knižní novinky tohoto týdne?

datum: 11. 5. 2022 15:00 autor: -mav-
Tentokrát se vám představí čeští autoři. Pravdu o letech 1928– 2022 zaznamenal Pavel Kohout. Román na motivy skutečného případu novodobého otrokářství napsala Iva Pekárková. A do 18. století nás zavede historická detektivka.

Pavel Kohout: Letorosty samomluv V čtyřiadevadesátém roce svého života se autor několika desítek divadelních her, románů, memoárománů a filmových scénářů Pavel Kohout rozhodne pod „anonymním pseudonymem“ Pako naskočit znovu do nekončícího štafetového závodu – už se čtvrtou generací literátů a čtenářů doma i ve světě.

Zvolí k tomu náročnou „svěrací kazajku“ dramatických i anekdotických monologů, které se vážou ke každému z roků jeho života, a esemeskově stručných poznámek, které doplňují každý text a současně mapují lidský, občanský, umělecký i osobní stav autora Letorostů samomluv v dané době.

Pavel Kohout (* 20. července 1928) je jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů současnosti. Jeho tvorba je výraznou součástí české kultury. ● Prošel velkým osobnostním vývojem a přes postupné vystřízlivění a účast na Pražském jaru dozrál až v silného odpůrce komunistického režimu. ● Stál u zrodu Charty 77. ● V roce 1978 mu byl znemožněn návrat z pracovního pobytu v Rakousku zpět do vlasti a s manželkou byli oba zbaveni občanství. Usadili se tedy ve Vídni, kde dostali v roce 1980 rakouské občanství. ● Nyní společně žijí Praze. ● Pavel Kohout je autorem desítek dramat a románů, jež vycházejí v mnoha světových jazycích. ● Mezi jeho nejznámější díla patří dramata August August, august, Taková láska a romány Katyně, Nápady svaté Kláry, Kde je zakopán pes, Hodina tance a lásky nebo Ten žena a ta muž. V roce 2020 vydal knihu Přítoky románů.

Novinku Pavla Kohouta Letorosty samomluv vydává nakladatelství Odeon.


Iva Pekárková: S orlem na zádech Víte, který králík umí lítat? No přece ten, co má na zádech orla. A víte, kdo vás vytáhne ze zoufalství, bídy a drogové závislosti, poskytne vám střechu nad hlavou a všechno, co v životě potřebujete? No přece novodobý otrokář.

Román přináší zasvěcený a psychologicky propracovaný vhled do jednoho z případů, jaké se v Anglii, a nejen v Anglii, dějí každou chvíli. Šikovní „podnikatelé“ si vyhlédnou oběti mezi sociálně vyloučenými krajany, nastěhují je k sobě domů, najdou jim práci – a jejich výdělek si strkají do kapsy. Mnohé z obětí snad ani nechtějí vědět, že je tady něco v nepořádku. Co si počnou, když jsou jejich otrokáři zatčeni?

Iva Pekárková (*1963) je autorka řady knih – románů, cestopisů, souborů povídek a esejů. Žila jako uprchlice v USA (1986–1997), od roku 2005 pobývá jako imigrantka v Anglii. ● Živila se jako taxikářka v New Yorku a v Londýně. Ve svých dílech se zabývá především střety kultur a vztahy mezi národy a rasami. ● Z posledních knih jmenujme: Sloni v soumraku (román), Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (znovu vydaný první román o životě v zadrátovaném Československu), Multikulti pindy jedný český mindy a Postřehy z Londonistánu (soubory blogů) a nové vydání románu o newyorské taxikářce Dej mi ty prachy a drsně-poetický příběh lásky z ghetta Můj I. Q. ● Za román Pečená zebra obdržela v roce 2016 nominaci na cenu Magnesia Litera.

Román S orlem v zádech vydává nakladatelství Ikar.


Jan Horníček: Kapitán Stellwerther Vilém býval jezuitou a pracoval jako biskupský sekretář. Na sever ho vyslali před lety, aby vyšetřil jeden temný případ. A on už na severu zůstal, stal se venkovským knězem a učitelem. V hladových zimních měsících lovil panskou zvěř a jako správný pytlák si nechal narůst plnovous. Před měsícem oslavil padesáté narozeniny.

Ve volném pokračování historické detektivky z 18. století Čarostřelec, která v roce 2020 získala prestižní Literární cenu Knižního klubu, se na scéně objevuje nejen Vilém, ale i neporazitelný doktor Šulc, všudypřítomná tajná policie a hlavně nový zašmodrchaný případ, který nás z Českého království zavede rovnou do revoluční Paříže.

Jan Horníček (*1989) se narodil v Rychnově nad Kněžnou. Vystudoval matematické inženýrství a dva roky učil na strojní fakultě. V současné době vyučuje matematiku na střední škole v Rychnově nad Kněžnou. ● Zájem o humanitní obory – historii, psychologii a filozofii – jej přivedl k historickým románům. ● Debutoval roku 2020 historickou detektivkou z prostředí pytláků a pašeráků Čarostřelec – za román získal Literární cenu Knižního klubu. Kapitán Stellwerther je jeho druhou knihou.

Historickou detektivku Jana Horníčka vydává nakladatelství Kalibr.

Všechny knihy zakoupíte u svého knihkupce nebo je můžete objednat na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Knižní novinky druhého březnového týdne

Knižní novinky druhého březnového týdne

Autor: -mav-, Datum: 10. 3. 2023 12:33

Poprvé v českém překladu vychází první román Virgiie Wolfové, je tu šestý případ inspektorky Lottie…

Knižní novinky pro děti

Knižní novinky pro děti

Autor: -mav-, Datum: 6. 3. 2023 10:00

Kupte dětem novou knížku a pročtěte se do jara!

Romantické čtení nejen pro ženy

Romantické čtení nejen pro ženy

Autor: -mav-, Datum: 28. 2. 2023 15:00

Romantiky není nikdy dost. A když je venku zima, je ideální usadit se v křesle s šálkem čaje a…

Víkend s knihou

Víkend s knihou

Autor: -mav-, Datum: 25. 2. 2023 14:50

Jak vypadá dovolená za trest, si přečtete v nedávno zfilmovaném románu. A pokud máte rádi…

Na českou notu

Na českou notu

Autor: -mav-, Datum: 22. 2. 2023 15:15

Tentokrát vám představujeme knižní novinky od českých autorů.

Co si přečíst o víkendu?

Co si přečíst o víkendu?

Autor: -mav-, Datum: 17. 2. 2023 10:13

Čeká na vás klasická detektivka ve stylu Agathy Christie a začíná i nová rodinná sága z počátku 20…

Valentýnské knihy plné romantiky

Valentýnské knihy plné romantiky

Autor: -mav-, Datum: 31. 1. 2023 10:00

Čeká vás láska, zrada a rodinná tajemství, ale i poutavý emocionální román o rodině a rozhodnutích…

Lednové napětí

Lednové napětí

Autor: -mav-, Datum: 26. 1. 2023 15:00

Mezi novinkami je šokující psychothriller s postavami, o které se budete bát, strhující severský…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-