Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ze života slavných a úspěšných
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Ze života slavných a úspěšných

datum: 11. 9. 2020 15:00 autor: -mav-
Životopis dvou výjimečných osobností, které ve své profesi dosáhli vrcholu. Pravda o životě světové rekordmanky v plavání Yvette Tulip Hlaváčkové a zásadní biografie jedné z nejvlivnějších hudebních ikon, Lou Reeda.

Yvette Tulip Hlaváčová: Odsouzená talentem Lidé ze všech oblastí života často hledají způsob, jak změnit karty, co jim byly rozdány. Usilují o to, aby šli po jiné cestě, než která jim byla nalinkována jejich nejbližšími. Jak lze dosáhnout úspěchu, ale přitom neztratit sebe sama? A kde byste měli začít, pokud chcete vydláždit svou vlastní cestu k úspěchu a spokojenosti?

Nejen těmito otázkami se zabývá veleúspěšná česká dálková plavkyně a úřadující světová rekordmanka Yvette Tulip Hlaváčová, jejíž jméno má zvuk i za hranicemi země. Tato kniha primárně není o jejích sportovních úspěších, není to oslava její sportovní kariéry. Naopak je to kniha matky, která si po překročení čtyřicítky zpětně uvědomila, jak moc jí ta sportovní kariéra vzala. Že jako matka je šťastnější, než jako světová rekordmanka. Že nejvíce, co můžeme v životě udělat, je naplno se věnovat dětem. A nepodlehnout tlaku okolí (v jejím případě komunistické společnosti, rodičům, trenérům a podobně.).

Jako plavkyně dokázala zcela naplnit všechny své cíle. Stala se tou nejlepší na světě ve svém oboru, a stejně měla prázdné srdce. Proč? To dokázala pochopit, až když na sport a kariéru rezignovala. A stala se nejdříve znova dítětem, aby se posléze mohla stát ženou a pak matkou. Protože tohle všechno jí sport kdysi vzal.

Yvettina zpověď vám pomůže lépe pochopit, co je opravdové štěstí. Lidé chtějí být těmi, kým se narodili. A milovat své děti je více než sláva, peníze a světové rekordy.

Yvetta svým upřímným vyprávěním dává čtenářům šanci změnit si život. Kniha je určená pro každého, kdo chce od života víc, než doposud dostal.

Yvette Tulip Hlaváčová (*1975) je bývalá česká reprezentantka v dálkovém plavání, držitelka řady titulů a především světového rekordu v přeplavbě kanálu La Manche. Je rovněž zapsána do české Guinnessovy knihy rekordů jako majitelka nejdelších nohou – 126 cm (při celkové výšce 194 cm). Po první autobiografické knize Rebelka (2009) následuje volné pokračování příběhu o životě Yvetty, období po sportovní kariéře. Druhá strana mince, která častokrát byla čtenářům odepřená a nechávala je žít v mylné iluzi o úspěchu.

Zpověď Yvette Tulip Hlaváčové Odsouzená talentem vydává nakladatelství Universum. Knihu můžete koupit mj. na booktook.cz.


Anthony de Curtis: Lou Reed – Život Americký rockový zpěvák, kytarista, skladatel, textař a frontman legendární skupiny Velvet Underground – to všechno byl Lou Reed.

Jeho životopis od Anthonyho DeCurtise vznikal až po umělcově smrti v roce 2013, má tedy oproti starším biografiím jednu velkou výhodu: možnost zachytit celý umělcův život až do úplného konce. Další nezpochybnitelnou výhodou je autorem přiznané dlouholeté přátelství s Lou Reedem. Představuje ho jako umělce, ale i jako člověka, a zároveň svým způsobem i jako symbol. Čtenář tak má výtečnou možnost seznámit se s Lou Reedem takovým, jakým skutečně byl. Anebo se tomu alespoň v maximální možné míře přiblížit.

Jako frontman a skladatel skupiny Velvet Underground i renomovaný sólový umělec vynalezl Lou Reed (1942–2013) alternativní rock. Jeho hudba, současně zdroj transcendentální krásy i zničujícího hluku, překračovala všechny hranice žánru a přitom oslovovala miliony fanoušků a inspirovala celé generace muzikantů.

I když je jeho status ikony pevný, on sám jako člověk byl všechno, jen ne to. Jeho život byl odyseou proměn. Reed, věčně netrpělivý a bažící po nových zkušenostech, vždy znovu a znovu předefinovával vlastní osobnost, zvuk své hudby a dokonce i svou sexualitu. Jako muž nesmiřitelných protikladů a extrémů byl vášnivě nezávislý, a přesto se bál být sám, byl umělecky odvážný, a přece naprosto paranoidní, dychtil po komerčním úspěchu, a zároveň svými úspěchy pohrdal. Svou drsnou energii i literární senzibilitu vkládal rovným dílem do klasických písní typu „Walk on the Wild Side" a „Sweet Jane" i do radikálně experimentálních alb a zůstal úzkostlivě věrný své umělecké vizi, ať ho vedla kamkoli.

Dnes, pouhých pár let po Reedově smrti, nám autor Anthony de Curtis, který ho dobře znal a důkladně ho vyzpovídal, vypráví provokativní příběh jeho složitého života plného proměn. Jako reportér s bezprecedentním přístupem k desítkám Reedových přátel a členů rodiny sleduje De Curtis jeho pět desetiletí trvající hudební dráhu očima lidí jemu blízkých a skrze svědectví, jež Reeda odhaluje nejvíc: jeho hudbu. Putujeme do hlubin Reedova vzpurného podzemního světa, vcházíme do hudebního studia v okamžiku, kdy Velvet Underground nahrávají svá průlomová alba, a sledujeme Reedovy vztahy s osobnostmi tak legendárními, jako jsou Andy Warhol, David Bowie a Laurie Andersonová. Kniha Lou Reed – Život je odvážný, intimní a mnohostranný portrét, který je poučnou oslavou jednoho z největších buřičů naší doby.

Lou Reed měl úzký vztah i k České republice. Byl přítelem bývalého prezidenta Václava Havla – osobně se setkali poprvé v dubnu 1990 na Pražském hradě, kam Reed přijel udělat s prezidentem interview pro časopis Rolling Stones. Poté Reed koncertoval v roce 1998 v Bílém domě při Havlově státní návštěvě USA. Ještě potom několikrát vystupoval v ČR – například v roce 2005 hrál na benefiničním koncertu v Lucerně nebo v roce 2009 na slavnostním večeru k 20. výročí sametové revoluce. Naposledy Lou Reed před českým publikem vystoupil v červenci 2012 v pražském divadle Archa a svůj koncert věnoval Václavu Havlovi, s nímž se již bohužel nemohl osobně setkat.

Anthony de Curtis (*1951) je přispívajícím redaktorem časopisu Rolling Stone, kde se jeho texty objevují už přes třicet pět let, a váženým lektorem kurzů tvůrčího psaní na University of Pennsylvania. Je autorem knih In Other Words a Rocking My Life Away, jakož i spoluautorem autobiografie Cliva Davise The Soundtrack of my Life, bestseleru listu New York Times. De Curtis získal i cenu Grammy a již dvacet pět let je členem nominačního výboru Rokenrolové síně slávy. Má doktorát z americké literatury a žije v New York City.

Životopisnou publikaci Anthony de Curtise Lou Reed – Život vydává Universum. Knihu můžete koupit mj. na booktook.cz.     


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Knižní novinky druhého březnového týdne

Knižní novinky druhého březnového týdne

Autor: -mav-, Datum: 10. 3. 2023 12:33

Poprvé v českém překladu vychází první román Virgiie Wolfové, je tu šestý případ inspektorky Lottie…

Knižní novinky pro děti

Knižní novinky pro děti

Autor: -mav-, Datum: 6. 3. 2023 10:00

Kupte dětem novou knížku a pročtěte se do jara!

Romantické čtení nejen pro ženy

Romantické čtení nejen pro ženy

Autor: -mav-, Datum: 28. 2. 2023 15:00

Romantiky není nikdy dost. A když je venku zima, je ideální usadit se v křesle s šálkem čaje a…

Víkend s knihou

Víkend s knihou

Autor: -mav-, Datum: 25. 2. 2023 14:50

Jak vypadá dovolená za trest, si přečtete v nedávno zfilmovaném románu. A pokud máte rádi…

Na českou notu

Na českou notu

Autor: -mav-, Datum: 22. 2. 2023 15:15

Tentokrát vám představujeme knižní novinky od českých autorů.

Co si přečíst o víkendu?

Co si přečíst o víkendu?

Autor: -mav-, Datum: 17. 2. 2023 10:13

Čeká na vás klasická detektivka ve stylu Agathy Christie a začíná i nová rodinná sága z počátku 20…

Valentýnské knihy plné romantiky

Valentýnské knihy plné romantiky

Autor: -mav-, Datum: 31. 1. 2023 10:00

Čeká vás láska, zrada a rodinná tajemství, ale i poutavý emocionální román o rodině a rozhodnutích…

Lednové napětí

Lednové napětí

Autor: -mav-, Datum: 26. 1. 2023 15:00

Mezi novinkami je šokující psychothriller s postavami, o které se budete bát, strhující severský…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-