Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zářijové knižní novinky
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Zářijové knižní novinky

datum: 12. 9. 2023 11:00 autor: -mav-
Tentokrát jsme pro vás vybrali opravdové literární lahůdky pro knižní fajnšmekry.

Přírodně-léčivý horor polské nositelky Nobelovy ceny

Olga Tokarczuková: Empusion Přestože se děj odehrává v Sokołowsku v roce 1913, jsou debaty hlavních hrdinů o ženách více než aktuální. Hlavním hrdinou Empusionu je tuberkulózou stižený jemný a pohledný mladík Wojnicz ze Lvova, který přijíždí do léčebny podstoupit procedury, které mu mají upevnit zdraví. V Sokołowsku se totiž, stejně jako ve švýcarském Davosu, kde se odehrává podobně laděný příběh Thomase Manna Kouzelný vrch, nachází přirozeně přívětivé prostředí – nikdo z místních nikdy tuberkulózou neonemocněl. Zato se tu dějí jiné věci, i ty smrtelné.

Olga Tokarczuková napsala knihu plnou mužských diskusí o jídle, ženách, filosofii a světonázorech, k nimž v dodatku připojuje seznam autorů, z jejichž děl cituje či parafrázuje „mizogynské názory na ženy a jejich místo ve světě“. Ženy se zde skutečně nevyskytují – tedy vlastně ano, ale jen jako objekty, o nichž se mluví, samy neřeknou jedinou větu.

Název Empusion odvodila spisovatelka od mytologické postavy jménem empusa, ženské příšery s jednou nohou bronzovou a druhou oslí, která v noci opouštěla Hádovu říši mrtvých, dostávala se štěrbinami v zemi na povrch a vraždila muže, popřípadě je v podobě svůdné ženy lákala k sobě a trhala je na kusy.

Vydává nakladatelství Host Brno.


28. ročník Literární ceny Knižního klubu zná vítěze

Martin Sichinger: Zítra přijde Olah Bylo nás pět za časů normalizace – tak by se dal charakterizovat tragikomický román ze šumavského pohraničí, líčený očima Michala Zídka, žáka 7. C vimperské Základní školy československo-sovětského přátelství.

On a jeho spolužáci národnostně pestrého původu – tak charakteristického pro místa poblíž naší západní hranice – prožívají svá chlapecká dobrodružství, hrají si na indiány, užívají si školních radostí a starostí. A také zdobí budovatelské nástěnky, běhají při branném cvičení v plynových maskách.

A tváří v tvář zákeřným praktikám soudruhů učitelů, lampasáků, šikanujících osmáků, drsných dívek i nečekané tragické smrti jednoho z kamarádů vstupují ze světa dětských her do prostoru dospělosti, v němž musí vůči tlaku komunistické ideologie projevit skutečnou odvahu a hrdinství.

Jednoho dne do jejich třídy přibude nový mlčenlivý romský spolužák Martin Olah a svérázným způsobem si získá úctu ostatních.

Vypravěčsky originální text Martina Sichingera věrohodně líčí, jaké bylo dospívání v 80. letech na malém městě. 

Román, za který autor získal Literární cenu Knižního klubu 2023, vydává Knižní klub.


Románová novinka nejznámějšího českého fyzioterapeuta

Pavel Kolář: Řeka pod hladinou – Vědomím proti času  V červnu roku 2018 přivezli do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru vážně poraněného muže, jehož objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon. Neznámý v bezvědomí zmateně vypráví o Sofii Hartenové, která je již delší dobu na listině pohřešovaných. Záhy je tento muž identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Na jeho příběhu odehrávajícím se na hranici života a smrti je ukázáno, co v lidském životě znamená čas. Jedna etapa končí, druhá začíná, kulisy se mění – člověk je však stále pod nátlakem extrémních situací, jež musí překonávat a činit v nich rozhodnutí.

Ohromující vyprávění Pavla a Josefa vede od současnosti přes jednotlivá historická období až ke kořenům lidstva do africké příkopové propadliny.

Řeka pod hladinou jako naše přání, touha, a především naděje, která dává člověku sílu putovat stinnými fázemi života s odvahou a důvěrou. Sen zvaný Sofie, realita, anebo zjevení? Kdoví…

„Řeka Tatshenshini existuje, stejně jako kurzy, které v zahraničí pravidelně pořádáme,“ usmívá se Pavel Kolář. A Josef? Žije mezi námi, píše knihy a svůj tajemný příběh si stále nosí pod hladinou vědomí.

Vydává nakladatelství Kalibr.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

České knihy od českých autorů

České knihy od českých autorů

Autor: -mav-, Datum: 29. 9. 2023 19:30

Knižní novinky od českých autorů.

Mix historie, napětí a humoru

Mix historie, napětí a humoru

Autor: -mav-, Datum: 25. 9. 2023 15:00

Podívejte se na knihy, které vám přinesou nové informace, oddech i trochu tajemství.

Romány, od kterých neodtrhnete oči

Romány, od kterých neodtrhnete oči

Autor: -mav-, Datum: 14. 9. 2023 15:00

Podívejte se na knižní novinky, které vás dostanou.

Školní rok začněte nákupem nových knih

Školní rok začněte nákupem nových knih

Autor: -mav-, Datum: 4. 9. 2023 15:00

Začátek školního roku může být i důvodem pořídit si knižní novinky. Víme jaké!

Nové knihy konce léta

Nové knihy konce léta

Autor: -mav-, Datum: 31. 8. 2023 16:00

Začtěte se do novinek konce léta!

Knižní novinky konce srpna

Knižní novinky konce srpna

Autor: -mav-, Datum: 30. 8. 2023 20:00

Začtěte se do knih, které právě teď vyhcázejí.

Je tu čas na čtení...

Je tu čas na čtení...

Autor: -mav-, Datum: 27. 8. 2023 15:07

V příštích dnech se ochladí a bude pršet, nejlepší čas na čtení.

Co budeme číst?

Co budeme číst?

Autor: -mav-, Datum: 14. 8. 2023 10:00

A jsou tu zase knižní novinky! Pokud odjíždíte na dovolenou, určitě si vyberete.

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-