Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Všechno je dar
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Všechno je dar

datum: 1. 11. 2020 11:00 autor: -mav-
Nahlédněte do zákulisí slavné šlechtické rodiny.

Rod Kinských patří mezi nejstarší šlechtické rody u nás. Příslušník tohoto rodu, Constantin Kinský, vzpomíná na své dětství, nabízí pohled do zákulisí slavné rodiny, včetně řady exkluzivních fotografií z rodinného archivu.

Důležitým tématem je rozvoj jeho zámku ve Žďáře nad Sázavou a jeho okolí, s tím souvisí i soužití s přírodou a demonstrace základních lidských hodnot, které mohou čtenáře ovlivnit.

Předmluvou knihu opatřil Constantinův bratranec Karel Schwarzenberg.

Z předmluvy Karla Schwarzenberga

„My Češi máme rádi knížky, které se námi zabývají. Samozřejmě máme nejraději ty, ve kterých nás chválí, kde se poukazuje na to, co vynikajícího, nebo alespoň dobrého jsme vykonali. A protože někteří z nás jsou masochisté, jsou oblíbené i knihy, které nás zepsují a všechny naše chyby a naše zločiny nám vyčítají.

Teď se ale objevila kniha, která nezapadá ani do jedné, ani do druhé zásuvky.

Je to kniha Constantina Kinského Všechno je dar, což jsou vlastně jeho paměti. On měl zajímavý život. Narodil se ve Francii, kde nastoupil do školy, studoval i pracoval. Pochází však z manželství českého emigranta Radslava Kinského a Gruzínky Tamary Amilakvari. Jeho otec byl velký vlastenec, o tom nebudiž pochyby, a vychoval své syny k vzorné znalosti češtiny, byť poznamenané dlouhým pobytem a vyrůstáním dětí ve Francii.“

Ukázka z knihy

„Zámek ve Žďáru byl vždy radikálním místem, a to hned od začátku. Za jeho vznikem stojí dvanáct bláznivých mnichů z cisterciáckého řádu, sesbíraných z celé Evropy, kteří se rozhodli tady, uprostřed ničeho, založit svůj nový domov.

Aby ho skutečně vybudovali, spojili své síly s místní šlechtou. Ta jim na stavbu kláštera věnovala pozemky a peníze a u toho stavěla svůj malý rodinný zámek. Pro nás není podstatné, zda jejich filozofie odpovídá té dnešní. Důležité je, že hodnoty, které cisterciáci ve třináctém století přinesli a zanechali, pořád fungují – původně byl na pozemcích založen klášter se zámkem, pak zbyl jenom klášter a teď tady stojí jenom zámek –, ale po celou dobu existence tohoto místa se zde pečovalo o umění spolužití a vlastní rozvoj přes hledání smyslu života v souladu s krásnou přírodou. Když pak klášterem proběhla barokní přestavba, šlo o jinou dobu, ale se stejnými hodnotami. Na přestavbě se podíleli všichni známí umělci z té doby. I to je důvod, proč se část komplexu – Zelenou horu – povedlo profesoru Horynovi s pomocí mého otce a tehdejšího velvyslance Šedivého zapsat do Seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Celý areál je českou kulturní památkou.

Naší snahou je respektovat původního ducha tohoto místa, aby i nadále zůstalo radikální a tvořivé. Řídíme se mottem: ‚Památka, ať je kulturní nebo přírodní, má hodnotu, pokud má smysl, a smysl má, když je nositelem života pro dnešní a budoucí generaci.‘ Nejsme nostalgičtí. Neutíkáme do minulosti. Ať památka slouží!"

(z 12. kapitoly Zámek)

Constantin Kinský (*1961 v Paříži) je český mecenáš, prvorozený syn Radslava Kinského, který emigroval z Československa v roce 1958, a jeho manželky, původem gruzínské princezny Tamary Amilakvari. Vyrůstal ve Francii, kde vystudoval tři vysoké školy a jeden rok žil s rodiči ve Skotsku. V roce 1997 se vrátil na Moravu a spravuje panství ve Žďáru nad Sázavou. Vede rodinnou firmu Kinský Žďár, která obhospodařuje 750 ha rybníků, lesní hospodářství a podniká v zemědělství, provozuje hobby market. Od roku 2013 provádí rekonstrukci zámku, ve kterém vybudoval interaktivní muzeum s názvem Muzeum nové generace se zaměřením na baroko a období budování cisterciáckého kláštera.

Natalie A. Rollko (*1973) působí více než 20 let v oblasti reklamy, marketingu a PR. Založila kreativní studio ASTRONAUTS. Zaměřuje se na organizaci fotografických výstav, tvůrčí psaní a fotografování, kterému se začala věnovat díky Antonínu Kratochvílovi a Robertovi Vanovi, s nímž několik let aktivně spolupracuje. Je autorkou a spoluautorkou několika knižních publikací.

Knihu Constantina Kinského a Natalie A. Rollko Všechno je dar vydává nakladatelství Universum, koupit ji můžete mj. na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čtení na začínající prázdniny

Čtení na začínající prázdniny

Autor: -mav-, Datum: 30. 6. 2022 10:00

Přibalte si na dovolenou knihy! Mezi novinkami je příběh ženy, která pro záchranu dětí z…

Pohádky pro děti

Pohádky pro děti

Autor: -mav-, Datum: 28. 6. 2022 15:00

Kupte dětem za vysvědčení audioknihy plné pohádek.

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Autor: redakce ve spolupráci s Kristýnou Hladíkovou, Knihobot, Datum: 24. 6. 2022 10:00

Balíte kufry, plánujete výlety a těšíte se na nové zážitky. Ale víte, s jakými pocity odjíždí na…

Víkend bude letní, vezměte si k vodě knížku

Víkend bude letní, vezměte si k vodě knížku

Autor: -mav-, Datum: 17. 6. 2022 10:00

Dvě výjimečné autorky se spojily a napsaly strhující thriller! Mladá láska přinesla špatná…

Knižní novinky druhého červnového týdne

Knižní novinky druhého červnového týdne

Autor: -mav-, Datum: 9. 6. 2022 10:00

Tentokrát vychází román volně inspirovaný životem mladé chartistky. Novinkou je i příběh sicilské…

Pestrá knižní nabídka na tento víkend

Pestrá knižní nabídka na tento víkend

Autor: -mav-, Datum: 3. 6. 2022 15:00

Tentokrát na knižní pult přichází dlouho očekávaný životní příběh české filmové ikony Jany…

Víkendové počasí přeje čtení

Víkendové počasí přeje čtení

Autor: -mav-, Datum: 27. 5. 2022 15:00

V novinkách tohoto týdne najdete nejnovější příběh kanadské mistryně psychothrilleru i krvavý hon…

Čtení pro zábavu i poučení

Čtení pro zábavu i poučení

Autor: -mav-, Datum: 20. 5. 2022 15:00

Vydejte se s mladou cestovatelkou kolem světa světa, odhalte tajemství skrytá v dávnověku a…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-