Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, kdo se skrývá pod pseudonymem Mary Westmacott?
Wikimedia Commons a archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Víte, kdo se skrývá pod pseudonymem Mary Westmacott?

datum: 26. 7. 2021 15:00 autor: -mav-
Romantický příběh Růže a tis překvapivě napsala královna detektivek Agatha Christie!

Dá se uniknout osudovému vztahu, který může člověku zničit zdraví, kariéru i život...? Královna napětí v roce 1948 vykreslila další působivý – a tentokrát i tragický – psychologický příběh.

Hugh Norreys, jehož nehoda upoutala na invalidní vozík, se ocitá v městečku St Loo, kde právě vrcholí předvolební boj. Střetávají se tu různé společenské vrstvy, nade všemi a vším se však tyčí místní zámek a jeho obyvatelky. Nejmladší z nich, Isabella Charterisová, očekává návrat lorda Ruperta, své lásky z dětství. Svatba by z nich udělala ideální pár.

Na scénu místního dění ale záhy vstupuje John Gabriel, kandidát konzervativců, Rupertův dokonalý protějšek. A životní plány všech se začnou hroutit.

Ukázka z knihy

„Nemohl jsem usnout. Byla to jedna z těch horších nocí, kdy o sobě dávala bolest dost vědět.

Pomyslel jsem si, že si se mnou jenom představivost nehezky zahrává, protože bych odpřisáhl, že ty kroky venku na terase patřily Isabelle.

Pak jsem zaslechl její hlas. „Hughu, můžu jít dovnitř?“

Francouzské okno bylo pootevřené, ostatně jako vždy, pokud zrovna nezuřila vichřice. Isabella vešla do pokoje a já rozsvítil lampu u mé pohovky. Stále jsem měl pocit, že jenom sním.

Isabella vypadala velmi vysoká. Měla na sobě dlouhý tmavý tvídový kabát a přes vlasy tmavě červenou šálu. Její tvář působila vážně, klidně a celkem smutně.

Nedokázal jsem si vysvětlit, co tady dělá takhle pozdě v noci – nebo už spíš brzy ráno. Každopádně mě to neurčitým způsobem znepokojilo.

Dojem, že se mi to zdá, už ale vyprchal. Spíš jsem cítil pravý opak. Jako by všechno, co se odehrálo od návratu Ruperta St Loo domů, byl jenom sen. A teď nastal čas probuzení...“


Agatha Christie (1890–1976) patří k legendám tvůrců detektivek. Napsala téměř tři sta děl včetně divadelních a rozhlasových her, psychologických próz, sbírky poezie, souboru básní a povídek pro děti a Vlastního životopisu.

Slavná tvůrkyně ikonických postav žánru krimi, Hercula Poirota a slečny Marplové, prožila dvě manželství (z prvního s Archibaldem Christiem se jí v roce 1919 narodila dcera Rosalind), absolvovala cestu kolem světa a také několik archeologických výprav na Blízký východ.


Agatha Christie († 85): Lásky královny detektivek

Za své dílo obdržela v roce 1971 titul Dáma britského impéria. Se zhruba dvěma miliardami prodaných výtisků knih (polovinou z nich v angličtině, druhou pak ve více než sto jiných jazycích) je nejvydávanější prozaičkou na světě – předčí ji pouze Bible a William Shakespeare.

Jak vznikl pseudonym Mary Westmacott...?

Ve Vlastním životopise popisuje Agatha Christie období své kariéry, kdy se psaní detektivek stalo samozřejmostí a víceméně stereotypním zaměstnáním. Brzy se u úspěšné spisovatelky začala projevovat touha napsat něco, co se od ní neočekává. Agatha Christie se tedy pokusila napsat čistě romantický román. Její nakladatelé z toho nebyli nadšeni a samotná autorka měla tak trochu pocit viny z toho, že utíká od pravé profese. Snad proto se rozhodla vydávat svá romantická díla pod pseudonymem.

První nápad zněl Nathaniel West – po dědečkovi (Nathaniel Miller) a pradědečkovi (Thomas West), další pak Nathaniel Westmacott a nakonec se v roce 1930 objevil na pultech knihkupectví román Giant’s Bread od neznámé autorky Mary Westmacott.

Prozrazena po 15 letech

Až o 15 let později se čtenáři z jedné americké recenze dozvěděli, kdo se pod tímto pseudonymem skrývá. Agathu Christie toto odhalení velice rozčílilo, ale už se s tím nedalo nic dělat.

Šest romantických románů zřejmě nikdy nezíská takovou popularitu jako detektivní dílo Agathy Christie, ale pro čtenáře, který se chce o Královně zločinu dozvědět něco více, jsou tyto knihy cenným zdrojem informací.

Obsahují totiž velké množství autobiografických prvků. Do češtiny byly zatím přeloženy tři rományV 90. letech vyšlo Břímě a Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro. V roce 2019 česky poprvé vyšel Nedokončený portrét a Já nebyl u tebe… pod novým titulem Odloučeni zjara.

Knihu Agathy Christie (pod pseudonymem Mary Westmacott)  Růže a tis vydává nakladatelství Ikar. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čtení pro zábavu i poučení

Čtení pro zábavu i poučení

Autor: -mav-, Datum: 20. 5. 2022 15:00

Vydejte se s mladou cestovatelkou kolem světa světa, odhalte tajemství skrytá v dávnověku a…

Knihy, které potěší

Knihy, které potěší

Autor: -mav-, Datum: 19. 5. 2022 10:00

Skutečný příběh princezny Diany – jejími vlastními slovy. Čekají na vás i nové případy vrchního…

Znáte knižní novinky tohoto týdne?

Znáte knižní novinky tohoto týdne?

Autor: -mav-, Datum: 11. 5. 2022 15:00

Tentokrát se vám představí čeští autoři. Pravdu o letech 1928– 2022 zaznamenal Pavel Kohout. Román…

Trio knižních novinek

Trio knižních novinek

Autor: -mav-, Datum: 5. 5. 2022 10:40

Dlouho očekávaný román od autorky Žítkovkých bohyň, romantická sága i mistrovská detektivka ve…

Co nového si přečíst?

Co nového si přečíst?

Autor: -mav-, Datum: 21. 4. 2022 10:00

Máme tu příběh odvahy, rodičovské volby a jejích důsledků. Pro milovníky napětí zase vražedné…

Čeští autoři dubnových knižních novinek

Čeští autoři dubnových knižních novinek

Autor: -mav-, Datum: 13. 4. 2022 10:00

Dva nové případy vyšetřovatelky Kláry Radové, povídky z lékařského prostředí od autora románu…

Chladné dny přejí čtení

Chladné dny přejí čtení

Autor: -mav-, Datum: 3. 4. 2022 13:52

Doporučujeme napínavý psychologická thriller, historické rodinné drama a netradiční milostný…

Knižní novinky tohoto týdne

Knižní novinky tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 25. 3. 2022 15:00

Čeká na vás 9 povídek 9 českých spisovatelů a vlastní životopis si ke kulatinám nadělil Michal…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o L.O.L. Surprise!

25. 5. 2022 13:13 autor -red-