Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, kdo se skrývá pod pseudonymem Mary Westmacott?
Wikimedia Commons a archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Víte, kdo se skrývá pod pseudonymem Mary Westmacott?

datum: 26. 7. 2021 15:00 autor: -mav-
Romantický příběh Růže a tis překvapivě napsala královna detektivek Agatha Christie!

Dá se uniknout osudovému vztahu, který může člověku zničit zdraví, kariéru i život...? Královna napětí v roce 1948 vykreslila další působivý – a tentokrát i tragický – psychologický příběh.

Hugh Norreys, jehož nehoda upoutala na invalidní vozík, se ocitá v městečku St Loo, kde právě vrcholí předvolební boj. Střetávají se tu různé společenské vrstvy, nade všemi a vším se však tyčí místní zámek a jeho obyvatelky. Nejmladší z nich, Isabella Charterisová, očekává návrat lorda Ruperta, své lásky z dětství. Svatba by z nich udělala ideální pár.

Na scénu místního dění ale záhy vstupuje John Gabriel, kandidát konzervativců, Rupertův dokonalý protějšek. A životní plány všech se začnou hroutit.

Ukázka z knihy

„Nemohl jsem usnout. Byla to jedna z těch horších nocí, kdy o sobě dávala bolest dost vědět.

Pomyslel jsem si, že si se mnou jenom představivost nehezky zahrává, protože bych odpřisáhl, že ty kroky venku na terase patřily Isabelle.

Pak jsem zaslechl její hlas. „Hughu, můžu jít dovnitř?“

Francouzské okno bylo pootevřené, ostatně jako vždy, pokud zrovna nezuřila vichřice. Isabella vešla do pokoje a já rozsvítil lampu u mé pohovky. Stále jsem měl pocit, že jenom sním.

Isabella vypadala velmi vysoká. Měla na sobě dlouhý tmavý tvídový kabát a přes vlasy tmavě červenou šálu. Její tvář působila vážně, klidně a celkem smutně.

Nedokázal jsem si vysvětlit, co tady dělá takhle pozdě v noci – nebo už spíš brzy ráno. Každopádně mě to neurčitým způsobem znepokojilo.

Dojem, že se mi to zdá, už ale vyprchal. Spíš jsem cítil pravý opak. Jako by všechno, co se odehrálo od návratu Ruperta St Loo domů, byl jenom sen. A teď nastal čas probuzení...“


Agatha Christie (1890–1976) patří k legendám tvůrců detektivek. Napsala téměř tři sta děl včetně divadelních a rozhlasových her, psychologických próz, sbírky poezie, souboru básní a povídek pro děti a Vlastního životopisu.

Slavná tvůrkyně ikonických postav žánru krimi, Hercula Poirota a slečny Marplové, prožila dvě manželství (z prvního s Archibaldem Christiem se jí v roce 1919 narodila dcera Rosalind), absolvovala cestu kolem světa a také několik archeologických výprav na Blízký východ.


Agatha Christie († 85): Lásky královny detektivek

Za své dílo obdržela v roce 1971 titul Dáma britského impéria. Se zhruba dvěma miliardami prodaných výtisků knih (polovinou z nich v angličtině, druhou pak ve více než sto jiných jazycích) je nejvydávanější prozaičkou na světě – předčí ji pouze Bible a William Shakespeare.

Jak vznikl pseudonym Mary Westmacott...?

Ve Vlastním životopise popisuje Agatha Christie období své kariéry, kdy se psaní detektivek stalo samozřejmostí a víceméně stereotypním zaměstnáním. Brzy se u úspěšné spisovatelky začala projevovat touha napsat něco, co se od ní neočekává. Agatha Christie se tedy pokusila napsat čistě romantický román. Její nakladatelé z toho nebyli nadšeni a samotná autorka měla tak trochu pocit viny z toho, že utíká od pravé profese. Snad proto se rozhodla vydávat svá romantická díla pod pseudonymem.

První nápad zněl Nathaniel West – po dědečkovi (Nathaniel Miller) a pradědečkovi (Thomas West), další pak Nathaniel Westmacott a nakonec se v roce 1930 objevil na pultech knihkupectví román Giant’s Bread od neznámé autorky Mary Westmacott.

Prozrazena po 15 letech

Až o 15 let později se čtenáři z jedné americké recenze dozvěděli, kdo se pod tímto pseudonymem skrývá. Agathu Christie toto odhalení velice rozčílilo, ale už se s tím nedalo nic dělat.

Šest romantických románů zřejmě nikdy nezíská takovou popularitu jako detektivní dílo Agathy Christie, ale pro čtenáře, který se chce o Královně zločinu dozvědět něco více, jsou tyto knihy cenným zdrojem informací.

Obsahují totiž velké množství autobiografických prvků. Do češtiny byly zatím přeloženy tři rományV 90. letech vyšlo Břímě a Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro. V roce 2019 česky poprvé vyšel Nedokončený portrét a Já nebyl u tebe… pod novým titulem Odloučeni zjara.

Knihu Agathy Christie (pod pseudonymem Mary Westmacott)  Růže a tis vydává nakladatelství Ikar. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Novinky posledního listopadového týdne

Novinky posledního listopadového týdne

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 21:30

Nejlepším dárkem pod stromečkem jsou knížky. Potěší každého a my pro vás máme tipy na novinky.

Darujte pod stromeček knihy

Darujte pod stromeček knihy

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2023 12:31

Dárky vybírejte v klidu už teď a nezapomeňte se porozhlédnout po dobrých knihách.

Příběhy inspirované historií

Příběhy inspirované historií

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2023 16:30

Pojďte se s námi prostřednictvím novým knih ponořit do historie dávné i té staré jen několik…

Napínavé knížky tohoto týdne

Napínavé knížky tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 25. 10. 2023 15:00

Tři knihy plné napětí a zločinu od renomovaných autorů vám určitě zpříjemní podzimní dny a večery.

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Autor: -mav-, Datum: 23. 10. 2023 19:02

Čtení krásných příběhů nikdy neomrzí. Máme tu pro vás tři novinky.

Romantický podzim

Romantický podzim

Autor: -mav-, Datum: 18. 10. 2023 10:00

Podzim přeje romantickým příběhům. A máme tu pro vás ty nové...

Novinky českých autorek

Novinky českých autorek

Autor: -mav-, Datum: 16. 10. 2023 19:33

Tentokrát vám představujeme knižní novinky, jejichž autory jsou české spisovatelky.

České knihy od českých autorů

České knihy od českých autorů

Autor: -mav-, Datum: 29. 9. 2023 19:30

Knižní novinky od českých autorů.

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-