Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Trojlístek knižních novinek na vás už čeká
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Trojlístek knižních novinek na vás už čeká

datum: 9. 8. 2021 15:00 autor: -mav-
Tentokrát je to nová kniha držitelky Pulitzerovy ceny, neobyčejný příběh vyprávěný jedním obyčejným psem-voříškem a novinka od královny historických románů.

Anne Tylerová: Rusovláska u cesty Čtyřicátník Micah Mortimer je otrokem svých zvyků. Počítačový odborník na volné noze a správce bytového domu v Baltimoru vede stabilní a pevně ohraničený život a zdá se, že mu to tak naprosto vyhovuje.

Jednoho dne se však jeho rutina rozpadne: Přítelkyně mu řekne, že se bude muset vystěhovat ze svého bytu, a u jeho dveří se objeví cizí teenager s tvrzením, že je jeho syn.

Tato překvapení a způsob, jakým obrací Micahův pečlivě zorganizovaný život naruby, ho nenávratně změní...

Anne Tylerová (*1941) se narodila v Minneapolis v Minnesotě a vyrůstala v Raleigh v Severní Karolíně. Po absolutoriu na Dukeově univerzitě studovala na Kolumbijské univerzitě ruský jazyk a literaturu. ● Za román Breathing Lessons obdržela v roce 1988 Pulitzerovu cenu. ● Velký ohlas u čtenářů i kritiků vzbudil také její román A Spool of Blue Thread (č. Špulka modré nitě – Ikar, 2015), který byl americkými a britskými deníky a magazíny označen za jednu z nejlepších knih roku 2015 a dostal se do užší nominace na prestižní Bookerovu cenu. ● Anne Tylerová se kromě psaní věnuje umělecké a literární kritice a je rovněž členkou American Academy of Arts and Letters. ● Žije v Baltimoru v Marylandu, kde také vzniká většina její tvorby. ● V češtině dále vyšly její romány Večeře v restauraci Domov (Odeon, 1991), Amatérská svatba (Baronet, 2005) a Děvče na ocet (Práh, 2016).


Hans-Olav Thyvold: Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Po náhlé smrti svého pána Majora Thorkildsena zůstane jeho věrný psí přítel Tassen sám s paní Thorkildsenovou. Každý z nich se s tragédií vyrovnává po svém: Tassen se přejídá pochoutkami a paní T. propadne pití. Společné dny jim ale začne zpříjemňovat pobyt v rodinné knihovně, kde si spolu čtou o dobrodružné expedici Roalda Amundsena na jižní pól a smečce jeho neohrožených psů.

Jejich klid bohužel nečekaně naruší příjezd syna a snachy paní T.  Ti celí dychtiví usadit se v jejím rozlehlém sídle plánují paní co nejdříve odklidit do pečovatelského domu. Tassen se bojí jen pomyslet, jaký další osud asi připravují pro něj. Ale přece to nevzdají! Neobvyklá dvojice se nechá inspirovat Amundsenovou statečnou psí smečkou. Rozhodnou se společně bojovat se vším, co jim život přinese.

Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou je vtipný a dojemný příběh o stárnutí, smrti, přátelství a životě vyprávěný z pohledu občas mrzutého, ale jinak vesměs roztomilého voříška.

Hans-Olav Thyvold se narodil v roce 1959 a napsal spoustu populárně naučných knih, například o Roaldu Amundsenovi nebo Bruci Springsteenovi. Také byl novinář a moderátor v rádiu i televizi. Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou je jeho první beletristická kniha. Žije v Oslu.


Rebecca Gablé: Úsměv Štěstěny Anglie 1360. Po smrti svého otce, bývalého hraběte z Waringhamu, uprchne dvanáctiletý Robin z klášterní školy. Vstoupí do služby jako stájník na statku, který kdysi patřil jeho rodině. Jako syn údajného velezrádce patří k nemajetným a je odkázaný na milost vrchnosti.

Především Mortimer, syn nového hraběte, šikanuje Robina, kde jen může. Mezi chlapci vznikne smrtelné nepřátelství. Ale Robin jde svou cestou, která ho posléze zavede zpět do světa šlechty a rytířství a nakonec i ke dvoru. Po boku charismatického vévody z Lancasteru prožije polní tažení, vzpoury a politické triumfy – a setká se s ženami, které jsou stejně krásné jako nebezpečné.

Ale kolo Štěstěny se točí nepřetržitě dál, a zatímco Anglie se pod vládou mladého, nezkušeného krále řítí do zkázy, Robin náhle znovu stojí proti svému dávnému nepříteli.

Rebecca Gablé (*1964), vystudovala literární vědu, jazykovou historii a mediální vědy v Düsseldorfu, kde následně působila jako docentka pro středověkou anglickou literaturu. Dnes je spisovatelkou na volné noze. ● Její historické romány se staly bestsellery a byly přeloženy do mnoha jazyků. Patří k nejúspěšnějším autorům současnosti nejen v Německu, ale i ve světě. Zvlášť její romány o osudu rodiny Waringhamů z období anglického středověku mají dnes u fanoušků historie přímo kultovní status. ● Rebecca Gablé si vysloužila přezdívku Královna historických románů. V roce 2006 byla vyznamenaná cenou sira Waltera Scotta. ● Autorka žije s manželem střídavě v Niederrheinu v Německu a na Mallorce. ● Euromedia Group vydala autorčiny romány Hlava světa (2019), Cizí královna (2020) a Druhé království (2021).

Knihy Rusovláska u cesty a Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou vydává Ikar, Úsměv Štěstěny pak nakladatelství Brána. Všechny knižní novinky si můžete koupit u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Knižní všehochuť

Knižní všehochuť

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 5. 2023 13:20

Společných jmenovatelem novinek posledního květnového týdne jsou ženy-autorky.

Mrazivé napětí v nových knihách

Mrazivé napětí v nových knihách

Autor: -mav-, Datum: 26. 5. 2023 11:15

Útok na výletní loď byl jen začátek, co bude následovat? V dalším příběhu zase netušíme, kdo je…

Na české vlně: Knižní novinky českých autorů

Na české vlně: Knižní novinky českých autorů

Autor: -mav-, Datum: 23. 5. 2023 15:01

Fanoušky Michala Viewegha potěší určitě nový román oblíbeného autora. A v další novince se podíváme…

Nesmrtelné harlekýnky aneb Romantická literatura nestárne a čtou ji i muži

Nesmrtelné harlekýnky aneb Romantická literatura nestárne a čtou ji i muži

Autor: -mav-, Datum: 16. 5. 2023 13:55

Máj, lásky čas – a skvělá příležitost podívat se na to, jak se proměnila romantická četba a zda i v…

Zatmění: 13. případ Harryho Holea

Zatmění: 13. případ Harryho Holea

Autor: -mav-, Datum: 10. 5. 2023 15:00

Jo Nesbø přivádí svého geniálního, ovšem velmi komplikovaného kriminalistu Harryho Holea z Los…

Alan Rickman: Deníky

Alan Rickman: Deníky

Autor: -mav-, Datum: 9. 5. 2023 14:12

Jedinečná pozvánka do mysli jednoho z nejoblíbenějších herců současnosti.

Poslední knižní novinky tohoto dubna

Poslední knižní novinky tohoto dubna

Autor: -mav-, Datum: 30. 4. 2023 15:00

Představujeme vám tři knižní novinky posledního dubnového týdne.

Nové knihy druhé poloviny dubna

Nové knihy druhé poloviny dubna

Autor: -mav-, Datum: 27. 4. 2023 12:00

Co dělat, když na rodinném setkání řádí sériový vrah? A co když je život po smrti náročnější, než…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-