Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Trojlístek knižních novinek na vás už čeká
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Trojlístek knižních novinek na vás už čeká

datum: 9. 8. 2021 15:00 autor: -mav-
Tentokrát je to nová kniha držitelky Pulitzerovy ceny, neobyčejný příběh vyprávěný jedním obyčejným psem-voříškem a novinka od královny historických románů.

Anne Tylerová: Rusovláska u cesty Čtyřicátník Micah Mortimer je otrokem svých zvyků. Počítačový odborník na volné noze a správce bytového domu v Baltimoru vede stabilní a pevně ohraničený život a zdá se, že mu to tak naprosto vyhovuje.

Jednoho dne se však jeho rutina rozpadne: Přítelkyně mu řekne, že se bude muset vystěhovat ze svého bytu, a u jeho dveří se objeví cizí teenager s tvrzením, že je jeho syn.

Tato překvapení a způsob, jakým obrací Micahův pečlivě zorganizovaný život naruby, ho nenávratně změní...

Anne Tylerová (*1941) se narodila v Minneapolis v Minnesotě a vyrůstala v Raleigh v Severní Karolíně. Po absolutoriu na Dukeově univerzitě studovala na Kolumbijské univerzitě ruský jazyk a literaturu. ● Za román Breathing Lessons obdržela v roce 1988 Pulitzerovu cenu. ● Velký ohlas u čtenářů i kritiků vzbudil také její román A Spool of Blue Thread (č. Špulka modré nitě – Ikar, 2015), který byl americkými a britskými deníky a magazíny označen za jednu z nejlepších knih roku 2015 a dostal se do užší nominace na prestižní Bookerovu cenu. ● Anne Tylerová se kromě psaní věnuje umělecké a literární kritice a je rovněž členkou American Academy of Arts and Letters. ● Žije v Baltimoru v Marylandu, kde také vzniká většina její tvorby. ● V češtině dále vyšly její romány Večeře v restauraci Domov (Odeon, 1991), Amatérská svatba (Baronet, 2005) a Děvče na ocet (Práh, 2016).


Hans-Olav Thyvold: Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Po náhlé smrti svého pána Majora Thorkildsena zůstane jeho věrný psí přítel Tassen sám s paní Thorkildsenovou. Každý z nich se s tragédií vyrovnává po svém: Tassen se přejídá pochoutkami a paní T. propadne pití. Společné dny jim ale začne zpříjemňovat pobyt v rodinné knihovně, kde si spolu čtou o dobrodružné expedici Roalda Amundsena na jižní pól a smečce jeho neohrožených psů.

Jejich klid bohužel nečekaně naruší příjezd syna a snachy paní T.  Ti celí dychtiví usadit se v jejím rozlehlém sídle plánují paní co nejdříve odklidit do pečovatelského domu. Tassen se bojí jen pomyslet, jaký další osud asi připravují pro něj. Ale přece to nevzdají! Neobvyklá dvojice se nechá inspirovat Amundsenovou statečnou psí smečkou. Rozhodnou se společně bojovat se vším, co jim život přinese.

Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou je vtipný a dojemný příběh o stárnutí, smrti, přátelství a životě vyprávěný z pohledu občas mrzutého, ale jinak vesměs roztomilého voříška.

Hans-Olav Thyvold se narodil v roce 1959 a napsal spoustu populárně naučných knih, například o Roaldu Amundsenovi nebo Bruci Springsteenovi. Také byl novinář a moderátor v rádiu i televizi. Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou je jeho první beletristická kniha. Žije v Oslu.


Rebecca Gablé: Úsměv Štěstěny Anglie 1360. Po smrti svého otce, bývalého hraběte z Waringhamu, uprchne dvanáctiletý Robin z klášterní školy. Vstoupí do služby jako stájník na statku, který kdysi patřil jeho rodině. Jako syn údajného velezrádce patří k nemajetným a je odkázaný na milost vrchnosti.

Především Mortimer, syn nového hraběte, šikanuje Robina, kde jen může. Mezi chlapci vznikne smrtelné nepřátelství. Ale Robin jde svou cestou, která ho posléze zavede zpět do světa šlechty a rytířství a nakonec i ke dvoru. Po boku charismatického vévody z Lancasteru prožije polní tažení, vzpoury a politické triumfy – a setká se s ženami, které jsou stejně krásné jako nebezpečné.

Ale kolo Štěstěny se točí nepřetržitě dál, a zatímco Anglie se pod vládou mladého, nezkušeného krále řítí do zkázy, Robin náhle znovu stojí proti svému dávnému nepříteli.

Rebecca Gablé (*1964), vystudovala literární vědu, jazykovou historii a mediální vědy v Düsseldorfu, kde následně působila jako docentka pro středověkou anglickou literaturu. Dnes je spisovatelkou na volné noze. ● Její historické romány se staly bestsellery a byly přeloženy do mnoha jazyků. Patří k nejúspěšnějším autorům současnosti nejen v Německu, ale i ve světě. Zvlášť její romány o osudu rodiny Waringhamů z období anglického středověku mají dnes u fanoušků historie přímo kultovní status. ● Rebecca Gablé si vysloužila přezdívku Královna historických románů. V roce 2006 byla vyznamenaná cenou sira Waltera Scotta. ● Autorka žije s manželem střídavě v Niederrheinu v Německu a na Mallorce. ● Euromedia Group vydala autorčiny romány Hlava světa (2019), Cizí královna (2020) a Druhé království (2021).

Knihy Rusovláska u cesty a Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou vydává Ikar, Úsměv Štěstěny pak nakladatelství Brána. Všechny knižní novinky si můžete koupit u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čtení na neděli

Čtení na neděli

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2021 11:00

Navštivte s námi tajemné místo uprostřed alpských lesů, které je opředené znepokojivými pověstmi,…

Pro šikovné kluky i holčičky

Pro šikovné kluky i holčičky

Autor: -red-, Datum: 5. 9. 2021 11:00

Potěšte děti nebo vnoučata skvělou skládačkou puzzle. Určitě se budete skvěle bavit s nimi.

S úsměvem jde všechno líp!

S úsměvem jde všechno líp!

Autor: -mav-, Datum: 30. 8. 2021 15:00

Venku pandemie, doma blázinec – a hlavně dobrá nálada! Dvě knihy povídek českých autorů dávají…

Konec srpna s českými knihami

Konec srpna s českými knihami

Autor: -mav-, Datum: 26. 8. 2021 10:00

Knižní novinky od českých autorů na vás už čekají!

Srpnové knihy pro děti

Srpnové knihy pro děti

Autor: -mav-, Datum: 20. 8. 2021 15:00

Tři zajímavé knížky, které vaše děti a vnoučata rozhodně potěší!

Knižní novinky konce prázdnin

Knižní novinky konce prázdnin

Autor: -mav-, Datum: 16. 8. 2021 10:00

Nabízíme život sportovní legendy napsaný podle filmového scénáře, fascinující osudy tajných agentek…

Dvě knižní novinky, které musíte mít

Dvě knižní novinky, které musíte mít

Autor: -mav-, Datum: 2. 8. 2021 15:00

Úspěšná autorka detektivních románů Michaela Klevisová napsala první román. A německá spisovatelka…

Máte rádi napětí?

Máte rádi napětí?

Autor: -red-, Datum: 29. 7. 2021 15:00

Chcete vědět, kdo zabil manželku bohatého podnikatele v nové české detektivce? Nebo dáte přednost…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-