Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Trio knižních novinek
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Trio knižních novinek

datum: 5. 5. 2022 10:40 autor: -mav-
Dlouho očekávaný román od autorky Žítkovkých bohyň, romantická sága i mistrovská detektivka ve stylu Stiega Larssona.

Kateřina Tučková: Bílá Voda Pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Dnes sem přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí.

Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim odvlekl v rámci Akce R všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Mladičká Evarista tehdy odmítla návrat do civilního života. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a k tomu vystavena i ponižování v komunistickém kriminálu.

Evaristini věznitelé však její vírou ani věrností řeholi neotřásli. Naopak. Pouze v ní upevnili odhodlání se jim postavit. S tím však přišla nutnost postavit se i režimu zaprodané církvi. Lena, probírající se písemnostmi bělovodského kláštera, však brzy zjišťuje, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a záhy také pochopí, že démoni obcházející minulost místních řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu. 

Kateřina Tučková (*1980) je spisovatelka, dramatička a kurátorka. ● Po studiu historie umění a bohemistiky na Masarykově univerzitě získala doktorát na Univerzitě Karlově. ● Její romány Vyhnání Gerty Schnirch (2009) o brněnském pochodu smrti a Žítkovské bohyně (2012), pojednávající o osudu léčitelek z Moravských Kopanic, byly oceněny prestižní cenou Magnesia Litera a pro svou společenskou angažovanost také Cenou za svobodu, demokracii a lidská práva, kterou jí v roce 2017 udělil Ústav pro studium totalitních režimů. ● Její knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků. Svět umění a literatury propojila v knihách Můj otec Kamil Lhoták (2008) a Fabrika, příběh textilních baronů z moravského Manchesteru (2014).

Nový román Kateřiny Tučkové Bílá voda vydává nakladatelství Host Brno.


Maria Nikolai: Čokoládovna – Osudová léta Stuttgart v létě 1936. Rodinná sága z počátku 20. století vrcholí.

Mladá čokolatiérka Viktoria musí přerušit školení ve Francii, neboť rodinná čokoládovna potřebuje její pomoc. Doba je nejistá, rodině Rothmannových hrozí vyvlastnění. Zatímco se Viktoria a její matka Judith brání všemi prostředky, objeví se ve Stuttgartu pohledný americký podnikatel Andrew Miller, který rozbouří nejen Viktoriin citový život, ale nabízí i východisko ze složité situace.

Je však opravdu tím, kdo může firmu zachránit? V okamžiku, kdy se valí události jedna přes druhou, vychází na povrch dlouho střežené rodinné tajemství…

Maria Nikolai je autorkou několika populárně naučných knih a jednoho historického románu. Vesvém literárním debutu Čokoládovna spojila svůj zájem o historická témata i milostné příběhy ještě s vášní pro čokoládu a vytvořila tak velkolepou rodinnou ságu z atraktivního prostředí.

Závěrečný třetí díl úspěšné rodinné ságy vydává nakladatelství Ikar.


David Lagercrantz: Temnota Hans Rekke je charismatický profesor s geniálním hudebním talentem a dokonalou pozorovací schopností. Z každého dostane, co potřebuje. Odhalí i ten nejskrytější motiv lidského jednání. A až příliš dobře rozumí temnotě v nitru každého člověka.

Když Rekke upozorní policii, že ve vyšetřování zdánlivě vyřešené vraždy muže utlučeného kamenem na stockholmském předměstí figuruje příliš mnoho nejasností, ostřílení detektivové ho neberou vážně. Mají už přece podezřelého - problémového rváče z pochybné čtvrti plné přistěhovalců. Důkazy do sebe zapadají, svědecké výpovědi se shodují. Jen obviněný stále zapírá...

Policistka Micaela Vargasová je sice zatím mladá a nezkušená, ale jako jediná tuší, že profesor má zřejmě pravdu...

Rekke a Vargasová by se nemohli lišit víc. Jenom oni dva společně však můžou vnést světlo do temnoty tohoto zločinu... Nová, mistrovská detektivka od pokračovatele Stiega Larssona!

David Lagercrantz (*1962) je švédský novinář a spisovatel. Čtenářskou veřejnost zaujal poprvé vydáním zbeletrizovaného životopisu britského matematika Alana Turinga (2009, česky jako Přiznání Alana Turinga, 2016). ● Celosvětovou popularitu mu však zajistily až dva následující počiny: biografie Já jsem Zlatan Ibrahimović (2011, česky 2014) vytvořená ve spoluautorství s touto fotbalovou hvězdou, a hlavně trojice thrillerů Dívka v pavoučí síti (2015), Muž, který hledal svůj stín (2017) a Dívka, která musí zemřít (2019), jimiž – se souhlasem dědiců práv – volně navázal na kultovní severskou trilogii Milénium Stiega Larssona. ● Prodeje této fenomenální série dosáhly 100 milionů výtisků a David Lagercrantz se díky tomu stal jedním z nejúspěšnějších současných švédských spisovatelů. ● V roce 2021 se rozhodl započít vlastní řadu detektivek a vydal Temnotu, první případ Hanse Rekkeho a Micaely Vargasové.

Novinku Davida Lagercrantze vydává nakladatelství Kalibr.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 srpnových knižních novinek po děti

5 srpnových knižních novinek po děti

Autor: -mav-, Datum: 5. 8. 2022 15:30

Prázdniny a kniha, to k sobě přece patří! Pokud nevíte, jakou knížkou děti potěšit, mátu tu několik…

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte přibalit knihy!

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte přibalit knihy!

Autor: -mav-, Datum: 30. 7. 2022 11:00

Co doporučujeme? Kriminální případ ze staré Vídně, thriller z období druhé světové války nebo román…

Z knižních novinek tohoto týdne si vybere každý

Z knižních novinek tohoto týdne si vybere každý

Autor: -mav-, Datum: 25. 7. 2022 10:00

Tento týden vychází pozoruhodná biografie ukrajinského prezidenta z pera válečného zpravodaje…

Dovolená s romantickou knížkou

Dovolená s romantickou knížkou

Autor: -mav-, Datum: 14. 7. 2022 15:00

Tři generace žen. Jedno léto. Jedna šance na nový začátek. Může zlomek vteřiny změnit celý váš…

Letní čtení plné romantiky i napětí

Letní čtení plné romantiky i napětí

Autor: -mav-, Datum: 8. 7. 2022 10:00

Vychází další pokračování slavné rodinné ságy. Přichází psychopat, kterého si zamilujete, a můžete…

Čtení na začínající prázdniny

Čtení na začínající prázdniny

Autor: -mav-, Datum: 30. 6. 2022 10:00

Přibalte si na dovolenou knihy! Mezi novinkami je příběh ženy, která pro záchranu dětí z…

Pohádky pro děti

Pohádky pro děti

Autor: -mav-, Datum: 28. 6. 2022 15:00

Kupte dětem za vysvědčení audioknihy plné pohádek.

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Autor: redakce ve spolupráci s Kristýnou Hladíkovou, Knihobot, Datum: 24. 6. 2022 10:00

Balíte kufry, plánujete výlety a těšíte se na nové zážitky. Ale víte, s jakými pocity odjíždí na…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková