Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tři knižní novinky na tento týden
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Tři knižní novinky na tento týden

datum: 15. 3. 2021 10:00 autor: -mav-
Zajímá vás skutečná práce kriminalistů? Tak tu popisuje Výjezdovka. Přehledné dějiny moderní Číny na osudech jedné rodiny – to je Velká sestra, malá sestra, rudá sestra. A nový případ královského soudce Melichara Královská štvanice z pera oblíbeného autora Jana Bauera jeho příznivce určitě nezklame.

David Urban: Výjezdovka

Vaše noční můry jsou jejich denním chlebem... Zajímá vás, s jakými hrůzami, neuvěřitelnými příhodami, ale někdy i úsměvnými situacemi se setkávají členové výjezdové skupiny kriminální policie? Dozvíte se to v nové knize povídek Davida Urbana.

Ke všem závažným trestným činům – od loupeží přes znásilnění až po sebevraždy a vraždy – vysílá operační důstojník vždy výjezdovou skupinu – tzv. výjezdovku. Ta sestává z detektiva, vyšetřovatele a technika, kteří se zabývají prvotní prací na místě činu – dokumentují zločiny, zajišťují stopy, vyslýchají oznamovatele či poškozené a hledají svědky.

Výjezdovka Davida Urbana přibližuje jejich práci, která dokáže být často děsivá a napínavá. Seznámíte se s pravdivými informacemi o tom, jak vypadá skutečná práce kriminalistů v terénu – bez příkras a filmového dramatizování. Všechny příběhy vycházejí ze skutečných případů, se kterými měl autor v průběhu své policejní služby osobní zkušenost.

David Urban (*1973) se narodil v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a v panelákovém bytě s ním mimo manželky bydlí také pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží na jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírání komiksů a hraní počítačových her. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě. Povídky zařazené do jeho debutové sbírky Tři opice (Kalibr 2020) sklidily řadu ocenění v různých literárních soutěžích, např. v České lupě 2017 a 2019, nebo v ceně Ceně Sherlocka Holmese 2019.

Povídky Davida Urbana Výjezdovka vydalo nakladatelství Kalibr.


Jung Changová: Velká sestra, malá sestra, rudá sestra

Nejznámější soudobou čínskou „pohádkou" je příběh tří sester ze Šanghaje. Narodily se na sklonku devatenáctého století do bohaté a významné rodiny Sung, která patřila mezi šanghajskou smetánku. Jejich matka byla členkou nejvýznačnějšího čínského křesťanského rodu (byla to rodina Sü, po níž je pojmenovaná jedna čtvrť v Šanghaji), otec byl prvním Číňanem, kterého jako dospívajícího mladíka na americkém jihu obrátili metodisté na křesťanskou víru. Své tři dcery – Aj-ling, Čching-ling a Mej-ling – poslali už v dětském věku na studia do Ameriky. Když se dívky vrátily domů, angličtinu ovládaly lépe než čínštinu, viděly kus světa a vyrostly v nezávislé a sebejisté osobnosti.

Díky svému rozhledu a inteligenci zasáhly i do převratných událostí, které ve 20. století formovaly moderní historii Číny. Nejstarší Aj-ling (1889–1973) se provdala za H. H. Kchunga (1880–1967), který byl předsedou bankovního úřadu, ministrem financí a krátce i premiérem. Po komunistickém převratu v Číně se Aj-ling s manželem usadili ve Spojených státech. Prostřední Čching-ling (1893–1981) se v roce 1915 provdala za Sunjatsena (1866–1925), zakladatele Kuomintangu, propadla komunistické ideologii a za vlády Mao Ce-tunga patřila k předním funkcionářům země. Nejmladší sestra Mej-ling (1898–2003) se provdala za generála Čankajška (1887–1975), během druhé světové války pomáhala Spojencům v boji proti Japoncům a v čínské občanské válce stála spolu s manželem v čele protikomunistické opozice. Po vzniku Čínské lidové republiky se přestěhovala na Tchaj-wan, kde se stala první dámou svobodné Číny. Po manželově smrti žila v New Yorku, kde nakonec zemřela v požehnaném věku 105 let.

Kniha popisuje život sester od dospívání až do smrti, jejich vzájemné vztahy, neshody i dramatické osudy, které byly natolik spjaté s novodobou historií Číny, že vyprávění o jejich životě může sloužit zároveň i jako přehledný nástin moderních čínských dějin. 

Jung Changová (*1952) vystudovala na S’čchuanské univerzitě angličtinu, posléze vyhrála konkurs na stipendium do Velké Británie a stala se první Číňankou, která zde získala univerzitní titul PhD. Je autorkou několika bestsellerových titulů, v nichž se věnuje převážně čínské historii. Získala řadu knižních ocenění, je držitelkou mnoha čestných doktorátů a působí na Katedře zemí Dálného východu University of London.

Příběhy tří sester na pozadí novodobé čínské historie Velká sestra, malá sestra, rudá sestra vydává Ikar.


Jan Bauer: Královská štvanice

V lesích kolem hradu Křivoklátu pořádá král Jan Lucemburský štvanici na jeleny. V jejím průběhu je zabit královský lovčí Hynek z Bukové. Šlo jen o nešťastnou náhodu nebo o úmyslnou vraždu...? Jan Lucemburský se dokonce domnívá, že obětí této vraždy se měl stát on sám. Povolává tedy svého oblíbeného vyšetřovatele, který mu před časem zachránil život, královského soudce Melichara z Roupova, s žádostí, aby údajného vraha dopadl. Jenže sám mu to nijak neusnadní, když vzápětí opustí České království a odjede do ciziny. Melichar tak zůstává sám vůči všem podezřelým, vesměs předním českým pánům, kteří mu nejsou nikterak nakloněni. Dokonce sám bude muset čelit pokusu o vraždu. Kdo se ho chtěl zbavit a proč? Snad proto, aby zabránil objasnění vraždy královského lovčího Hynka? A měl být opravdu zabit Hynek nebo sám král...?

Jan Bauer (*1945) je nejplodnější žijící český spisovatel a zároveň druhý nejpůjčovanější český autor ve veřejných knihovnách. Píše literaturu faktu, detektivky a historické romány, přičemž se zaměřuje zejména na české dějiny. Za svou tvorbu byl vyznamenán radou literárních ocenění např. cenou Masarykovy akademie umění (1995), Zeyerovým hrnkem (2007 a 2015) nebo prestižní jihočeskou literární cenou Číše Petra Voka (2010). Kromě jiného je autorem populární série středověkých detektivek, jejichž hrdinou je královský soudce Melichar. V roce 2015 vyšla první kniha z této série Krvavé léto, dále pak Mrtvola v brnění (2016), Klášterem obchází ďábel (2017), O život princezny (2018), Hrad mrtvých (2018) a Kdo zradil krále (2020). Je také autorem publikace Karel IV. – Císař a král, která vyšla K 700. výročí narození velkého českého panovníka, knih Sláva a pád přemyslovských králů a Války božích bojovníků – Populární historie husitské doby (2019).

Nový případ královského soudce Melichara Královská štvanice vydalo nakladatelství Brána.

Všechny tři knižní novinky můžete koupit mj. na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Novinky posledního listopadového týdne

Novinky posledního listopadového týdne

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 21:30

Nejlepším dárkem pod stromečkem jsou knížky. Potěší každého a my pro vás máme tipy na novinky.

Darujte pod stromeček knihy

Darujte pod stromeček knihy

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2023 12:31

Dárky vybírejte v klidu už teď a nezapomeňte se porozhlédnout po dobrých knihách.

Příběhy inspirované historií

Příběhy inspirované historií

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2023 16:30

Pojďte se s námi prostřednictvím novým knih ponořit do historie dávné i té staré jen několik…

Napínavé knížky tohoto týdne

Napínavé knížky tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 25. 10. 2023 15:00

Tři knihy plné napětí a zločinu od renomovaných autorů vám určitě zpříjemní podzimní dny a večery.

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Autor: -mav-, Datum: 23. 10. 2023 19:02

Čtení krásných příběhů nikdy neomrzí. Máme tu pro vás tři novinky.

Romantický podzim

Romantický podzim

Autor: -mav-, Datum: 18. 10. 2023 10:00

Podzim přeje romantickým příběhům. A máme tu pro vás ty nové...

Novinky českých autorek

Novinky českých autorek

Autor: -mav-, Datum: 16. 10. 2023 19:33

Tentokrát vám představujeme knižní novinky, jejichž autory jsou české spisovatelky.

České knihy od českých autorů

České knihy od českých autorů

Autor: -mav-, Datum: 29. 9. 2023 19:30

Knižní novinky od českých autorů.

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-