Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tentokrát knižní novinky od českých autorů
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Tentokrát knižní novinky od českých autorů

datum: 17. 3. 2022 15:00 autor: -mav-
Trocha poezie, novinka plná osvěžujícího humoru a dobrodružné setkání s duchem Japonska.

Radek Malý: Básně na děrné štítky Psaní strojem na děrné štítky má v nové sbírce Radka Malého nejen svůj formální půvab a neslouží jen jako záznam pozoruhodného tvůrčího procesu, ale také ustavuje svá pravidla, kouzla a omezení.

Ta se odrazila v rázu a atmosféře Básní na děrné štítky, které zachycují s lehce absurdním nádechem uchvácený a uchvacující souboj s nimi: kdykoli nadreálné a surreálné na okamžik odpočívá, vlichocuje se neúprosná realita.

Intimní příběh, skrytý roztroušeně uvnitř, může být polknut světem imaginace nebo jej smí čtenář v jednotlivých básních stopovat.

Kde se významy slov míjejí trpce jako charterové lety, potkává se rovnokřídlý hmyz s ruským bohatýrem či se svérázným zahrádkářem, zcela tak jako s vyfantazírovanými, literárními i historickými postavami, událostmi i ději, nečitelnými dopisy ze stříbrných tabatěrek a všeobjímající úzkostí. Nová poetika Radka Malého si tu foukla do závoje.

Radek Malý (*1977) je český básník, autor knížek pro děti, překladatel a vysokoškolský pedagog. Publikoval básnické sbírky Vraní zpěvy (2002; Cena Jiřího Ortena), Větrní (2005; Litera za poezii), Malá tma (2008) či Atlas bytostí (2020). Je také ceněn za svou tvorbu pro děti – např. za sbírku Listonoš vítr (2011) obdržel Literu za knihu pro děti a mládež. Překládá mj. poezii Georga Trakla, Paula Celana a dalších německy píšících autorů.

Básnickou sbírku Radka Malého vydává nakladatelství Odeon.


Zuzana Součková: Po schodech nahoru, po čumáku dolů Zuzana Součková se po vydání čtvrté knihy fejetonů Diagnóza žena zařekla, že už nebude psát o svém životě. Prý si uvědomila, že její čtenáři o ní vědí víc než ona sama.

Nezkrotná autorka tentokrát napsala živelnou knihu, která popírá veškerá pravidla psaní. Knihu Po schodech nahoru, po čumáku dolů vlastně nelze žánrově zařadit. Bez upozornění se zde prolíná humorný fejeton ze života s povídkou, která je absolutní fikcí, za níž následuje romantická úvaha. Čtenář vlastně vůbec neví, co bude číst a co najde na další stránce. Až do posledního řádku je udržován v napětí otázkou – Co přijde teď...? Je tohle ze života, nebo se to nemohlo nikdy doopravdy stát...?

Autorka, která svým pozitivním přístupem k životu motivuje nejen ženy ze svého blízkého i vzdáleného okolí, všem čtenářům vzkazuje: „Vyjít z komfortní zóny každého posílí. Proto jsem napsala knihu, která vás nenechá v klidu, neukolébá do letargie, ale určitě pobaví, rozesměje a možná i rozpláče. Raději se pohodlně usaďte a pak, lidé, čtěte!

Zuzana Součková je česká spisovatelka, která žije se svým manželem a pejskem v západočeském Stříbře. Těsně před padesátkou se rozhodla začít běhat a psát. Od té doby inspiruje své okolí i čtenáře. Říká o sobě: „V den, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se mi změnil život. Začala jsem žít naplno, protože nechci jen přežívat.“

Další knihu Zuzany Součkové vydává nakladatelství Ikar.


Martin Vačkář: S Japonskem v srdci Říká se, že vášeň japonských žen se podobá spíš skrytým oceánským proudům než hořící hranici. A podobné je to i se samotným Japonskem. Pod povrchem proudí nekonečné množství barev, chutí a emocí, které každého návštěvníka zanechají v němém úžasu.

Na jedné straně jedna z nejmodernějších zemí na světě a na druhé pevné kořeny spojené s tradicí a velice sofistikovanou kulturou. Mílovými skoky uhání vstříc budoucnosti, ale zároveň zůstává pevně ukotvena v minulosti, která tak definuje složitou japonskou duši.

Vítejte v Japonsku šedesátých let minulého století, v zemi, která nám byla mnohem vzdálenější než dnes a velmi se lišila od tehdejšího Československa. Dívejte se očima mladého dvacetiletého cestovatele, seznamte se s jejími obyvateli… a zamilujte se.

Autor v knize nezapomíná ani na dodnes platné praktické tipy a postřehy, které jistě ocení každý správný cestovatel.

Martin Vačkář (* 1947) se narodil v Praze v rodině hudebního skladatele Dalibora C. Vačkáře. Studoval anglistiku a japanologii na FFUK v Praze, v roce 1967 japonštinu v Tokiu na Mezinárodní křesťanské univerzitě ICU a další rok na Curyšské univerzitě ve Švýcarsku. Po návratu pokračoval na FFUK v Praze ve studiu japanologie a sinologie.

Knihu S Japonskem v srdci vydává nakladaatelství Universum.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Co nového je na knižních pultech?

Co nového je na knižních pultech?

Autor: -mav-, Datum: 16. 4. 2024 13:41

Pojďme se podívat tži na zajímavé knižní novinky tohoto týdne.

Napínavé knižní novinky, které vás dostanou

Napínavé knižní novinky, které vás dostanou

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:00

Krásné počasí volá po posezení v přírodě s novou knížkou. Vybrali jsme pro vás tři napínavé novinky.

Žhavé knižní novinky

Žhavé knižní novinky

Autor: -mav-, Datum: 18. 3. 2024 10:56

Na tento týden tu máme tři zajímavé knihy, které vás rozhodně dostanou.

Knižní novinky, které jsou plné napětí

Knižní novinky, které jsou plné napětí

Autor: -mav-, Datum: 8. 3. 2024 18:44

Prožijte víkend s napínavým čtením.

Nové knihy, které si musíte přečíst

Nové knihy, které si musíte přečíst

Autor: -mav-, Datum: 29. 2. 2024 19:40

Jaro u že sice hlásí ke slovu, ale paní zima ještě pár týdnů povládne. Nejlepší čas na čtení.

Aristokracie v knihách

Aristokracie v knihách

Autor: -mav-, Datum: 28. 2. 2024 20:20

Pozoruhodný život šlechty minulé a současné má co říct i v dnešní době.

Co zajímavého si přečíst?

Co zajímavého si přečíst?

Autor: -mav-, Datum: 27. 2. 2024 19:23

Tři zajímavé knižní novinky, které musíte mít.

Trochu knižní romantiky na den sv. Valentýna

Trochu knižní romantiky na den sv. Valentýna

Autor: -mav-, Datum: 13. 2. 2024 14:46

Nejen na svátek všech zamilovaných se rádi začteme do příběhů plných romatiky a lásky.

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová