Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Osvobození
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Osvobození

datum: 15. 7. 2020 15:00 autor: -red-
Inspirováno skutečným příběhem hrdinky druhé světové války Nancy Wakeové.

V šestnácti letech opustila Nancy Wakeová rodnou Austrálii, aby nalezla nový domov a životní lásku v Marseille. Ovšem během nacistické okupace nedokázala stát stranou a jako čím dál slavnější a hlavně nepolapitelnější špionka přezdívaná Bílá myš se stala německým silám trnem v oku. Když byla odhalena, musela uprchnout do Anglie, zatímco jejího manžela Henriho zadrželo gestapo. Nancy se však nevzdává – po tvrdém výcviku se vrací do esesáky a gestapáky zamořené Francie, aby pomohla osvobodit svůj nový domov i milovaného Henriho...

Strhující příběh, založený na skutečných událostech, přibližuje osudy jedné z nejodvážnějších žen minulého století.

Nancy Wakeová (1911 – 2012) byla „nepolapitelná" australská špionka a později členka francouzského odboje, nacistickým gestapem přezdívaná Bílá myš. Nejprve působila jako kurýrka, později se účastnila i mnoha špionážních a sabotážních akcí. Ve 40. letech minulého století patřila k nacisty nejhledanějším osobám na území Francie a na její hlavu byla vypsaná vysoká odměna.

Když byla její odbojová skupina v prosinci 1943 prozrazena, Wakeová uprchla přes Španělsko do Británie. Její manžel ve Francii zůstal a nacisté ho popravili, což se však ona dozvěděla až po skončení války. Mezitím se ale nechala do Francie znovu vysadit a stala se spojkou mezi Londýnem a odbojovými skupinami. 

Za svoji protinacistickou činnost dostala Nancy Wakeová medaile od americké, britské, francouzské i australské vlády. Poslední roky života prožila v londýnském domově pro válečné veterány, kde zemřela ve věku 98 let.

Podle románu Osvobození (Liberation) je právě natáčen celo­večerní film s Anne Hathaway v hlavní roli.

Imogen Kealey je pseudonym vytvořený ze jmen Darby Kealeyho a Imogen Robertsonové. Tito dva spojili síly, aby společně oži­vili příběh Nancy Wakeové.

Darby Kealey je spisovatel a producent, toho času žijící v Los Angeles. Mezi jeho díla patří oceňovaný seriál pro Amazon Patriot, a dále řada filmových a televizních projektů, jež v současné době vznikají. Scénář k Osvobození se objevil na žebříčku Blacklist 2017. Darby je absolventem ma­gisterského studia oboru scenáristika na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.

Imogen Robertsonová je spisovatelkou historických příběhů. Ačkoli nyní žije v Londýně, narodila se a vyrostla v Darlingtonu a během studií na Cambridge se věnovala čtení děl v německém a ruském jazyce. Před dráhou spisovatelky pracovala jako televizní, filmová i rozhlasová režisérka. Je autorkou několika románův. Imogen se třikrát dostala do užší nominace na ocenění CWA Historical Dagger a byla nominována na prestižní ocenění Dagger in the Library. Je spoluautorkou knihy Král králů, kterou napsala ve spolupráci s le­gendárním autorem mezinárodních bestsellerů Wilburem Smithem.

Historický román Osvobození vydává nakladatelství Ikar, zakoupit ho můžete mj. na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vyvolení

Vyvolení

Autor: -red-, Datum: 9. 8. 2020 11:00
Detektivky na víkend

Detektivky na víkend

Autor: -red-, Datum: 7. 8. 2020 15:00
Tři opice

Tři opice

Autor: -red-, Datum: 5. 8. 2020 15:00
Venkovské sídlo – Časy se mění

Venkovské sídlo – Časy se mění

Autor: -mav-, Datum: 4. 8. 2020 10:00
Tip šéfredaktorky

5 potravin, které jsou pro naše tělo horší než cukr

27. 7. 2020 10:00 autor -an-