Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Novinky na tento týden
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Novinky na tento týden

datum: 17. 6. 2021 15:00 autor: -mav-
Na výběr máte novinku nejznámějšího českého fyzioterapeuta Pavla Koláře, další knihu úspěšné autorky a cestovatelky Lucie Kutrové nebo povídky stand-upového komika a příležitostného novináře Petra Vydry.

Pavel Kolář: Posilování stresem – Cesta k odolnosti O stresu se hovoří zejména jako o umělé, lidstvem vyrobené zátěži. Člověk se musel naučit porozumět a vzdorovat rozmanitým stresovým vlivům od počátku své existence.

Tělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest zasahovaly do našich životů od nepaměti. V dnešní době vnímáme stres především jako významnou příčinu vzniku řady tělesných a duševních onemocnění, a chápeme jej jako nebezpečný.

Pavel Kolář, celosvětově uznávaný fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu, ve své knize Posilování stresem – Cesta k odolnosti mimo jiné rozebírá opačnou úlohu stresových vlivů, a to zejména z hlediska zvýšení odolnosti našeho organismu.

Věnuje se celé řadě otázek: Může nám stres pomáhat? Jaký vliv má na náš tělesný a duševní stav? Jak je propojena duše s tělem? Umíme plně využít svůj potenciál odolnosti? Mají větší vliv na odolnost naše geny, či prostředí? Jakou roli zde hrají naše smysly? Jak se stát v životě silnějším vůči stresovým vlivům a jak s nimi nakládat?

Naše tělo a duše v sobě skrývá obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. Využijme ho a vezměme odpovědnost za své zdraví a kvalitu svého života do vlastních rukou!

Kniha vznikla ve spolupráci s Českým olympijským výborem a za podpory Nadace Pohyb bez pomoci.

Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. (* 1963) Vystudoval obor Tělesná výchova a rehabilitace na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci v roce 1987 nastoupil na Kliniku rehabilitace Fakulty dětského lékařství v Motole, přejmenovanou později na Kliniku rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK, kterou od roku 1999 vede jako přednosta. ● Založil zde bakalářské a magisterské studium oboru Fyzioterapie, od roku 2008 působí ve funkci proděkana. V roce 2012 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy. ● Od začátku své profesní kariéry fyzioterapeuta se zaměřoval na problematiku funkční diagnostiky a terapie pohybové soustavy z pohledu vývojové kineziologie a na problematiku dětí s dětskou mozkovou obrnou a dalšími neuro-vývojovými poruchami. ● Je autorem a spoluautorem stovek vědeckých článků i vědecko-popularizačních textů včetně kapitol ve významných mezinárodních monografiích. ● Je hlavním autorem rozsáhlé monografie Rehabilitace v klinické praxi (Galén 2009), která byla přeložena do angličtiny, korejštiny a v současné době se připravuje vydání v čínštině. Spolu s Renatou Červenkovou je autorem knihy Labyrint pohybu (Vyšehrad 2018). ● S manželkou Michaelou má tři děti – Kamilu, Jana a Jakuba.


Lucie Kutrová: 151 dní po evropských stezkách Po návratu z Pacifické hřebenovky v Americe se Lucie Kutrová rozhodla prozkoumat a přiblížit vám spoustu nádherných tras a stezek, které máme přímo pod nosem. Ukáže vám, že nemusíte hned až do Ameriky, abyste si mohli užít nádherných výhledů...

Tentokrát vás tedy čeká cestopis po evropských trailech, ale také putování životem holky, které hory, láska a bucket list změnily život.

Lucie už nyní necestuje sama – jak bude zvládat dlouhé přechody její čtyřnohý parťák Marvel...? Jak dopadne trail s láskou jejího života...? Co tam bude dělat její brácha, který hory přímo nesnáší...? Jak velký bude průser, že táta nestihl nastudovat angličtinu pro pokročilé...? A co je na dlouhých přechodech opravdu důležité...?

Nečekejte jen tu krásnou stránku, Lucie je ochotná se podělit i o ten opravdový život, který je někdy krutý a nespravedlivý. Inspirujte se a vydejte se na delší přechod, než je ten od gauče k lednici, nebo od domu do práce. Zkuste si prožít tu volnost, kdy jste to jen vy, těžký batoh, skvělá nálada a hory. Ale pozor! Lůca varuje, že když vyjdete jednou, nebude to naposledy...

Lucie Kutrová (1992) je cestovatelka, holka s bucketlistem a teď už i zkušená spisovatelka. V roce 2019 vydala knihu 151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství holky s bucket listem, nyní jí vychází druhá s názvem 151 dní po evropských stezkách.


Petr Vydra: Muž v karanténě Stand-up komik a příležitostný novinář Petr Vydra do své druhé knížky shromáždil vtipné povídky a fejetony z období nedávné pandemie. Jak už název knihy napovídá, vznikly v době pandemie a humornou formou reflektují nejrůznější nástrahy a výzvy, jež vypravěči, jeho okolí i celé společnosti nastražila.

Přestože jde o uzavřené příběhy a každý má svoji vlastní pointu, stává se kniha zároveň jakousi nezáměrnou, spíše bezděčnou kronikou roku 2020 a první poloviny roku 2021. Většinou však jde o příslovečné malé dějiny na pozadí velkých a málokdy je tomu v knížce naopak.

Ostatně druhý oddíl knihy sice obsahuje směs dobrodružství a výzev, z nichž vypravěč některé podstoupil i v dřívějším období, ale atmosféra těchto příběhů s pocitem izolace, samoty či opuštění komfortní zóny souvisí.

Třetí část knihy je zdravotní a autor se sebeironií sobě vlastní v ní reflektuje různé bolístky a indispozice, které na muže přicházejí ve středním věku a jimž lze čelit nejen návštěvami lékařů a řízením se jejich radami, ale třeba právě také humorem. Kromě toho, že jednotlivé texty vyšly časopisecky, se pár z nich ohřálo i ve světle ramp, neboť se částečně kryjí s monology stand-upových vystoupení.

Petr Vydra (*1972) vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. Jeho divadelní hry a adaptace uvádělo Městské divadlo Kladno a Švandovo divadlo. V Dejvickém divadle dramaturgicky tmelil Trapné večery, ve kterých také vystupoval. ●  Své texty dosud publikoval v časopisech (např. Svět a divadlo, Ego!, Nový prostor, magazín DNES) a ve sbornících Komik 1.– almanach kultu komiky (2003) a Komici s.r.o. (2009). ● Do povědomí širší veřejnosti vstoupil především jako stand-up komik svým účinkováním v televizním Comedy clubu a především v pořadu Na stojáka. ● V roce 2020 vyšla jeho kniha Hlas a jiné povídky, která obsahuje humorně laděné příběhy zachycující leckdy lehce absurdní a místy mysteriózní, zároveň však veskrze lidské životní situace, jaké zažívá ve své práci či v osobních vztazích každý z nás.

Knihy Posilování stresem – Cesta k odolnosti a 151 dní po evropských stezkách vydává nakladatelství Universum, sbírku povídek a fejetonů Muž v karanténě nakladatelství Brána. Koupit je můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nejlepší čas na čtení

Nejlepší čas na čtení

Autor: -mav-, Datum: 18. 1. 2022 10:00

Přečtěte si nový román od autorky bestsellerů Rodina odvedle a Tchyně. Mezi novinkami na vás čeká i…

Lednové čtení

Lednové čtení

Autor: -mav-, Datum: 11. 1. 2022 15:00

Tentokrát v knižních novinkách najdete drtivý příběh rozbitého dětství a neodvratného rozkladu…

Seznamte se s lednovými knižními novinkami

Seznamte se s lednovými knižními novinkami

Autor: -mav-, Datum: 6. 1. 2022 15:00

Tématem je globální krize klimatu, doporučujeme i fascinují příběh jedné rodiny ve dvou časových…

Sváteční čtení

Sváteční čtení

Autor: -mav-, Datum: 29. 12. 2021 15:00

Kdy jindy než v povánočním svátečním období si zalézt s knížkou do teplíčka?

Dva knižní dárky na poslední chvíli

Dva knižní dárky na poslední chvíli

Autor: -mav-, Datum: 17. 12. 2021 15:00

Pokud vám chybí nějaký dárek, knihou potěšíte každého.

Předvánoční čtení

Předvánoční čtení

Autor: -mav-, Datum: 13. 12. 2021 10:00

Zajímá vás, jak započala jedna z nejúspěšnějších britských detektivních sérií současnosti? Nebo…

Babička neomrzí

Babička neomrzí

Autor: -mav-, Datum: 30. 11. 2021 15:00

Jsou díla, u kterých čas a prostor nehrají roli. Babička je toho jasným důkazem. Poslední vydání…

Pro zimní večery

Pro zimní večery

Autor: -mav-, Datum: 24. 11. 2021 15:00

Nabízíme vám novou romantickou ságu z prostředí hotelu. Nenechte si ujít příběh ženy, která se…

Tip šéfredaktorky

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

27. 11. 2021 0:05 autor podle příběhu Lídy C. napsala Alžběta Morávková