Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Novinky na tento týden
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Novinky na tento týden

datum: 17. 6. 2021 15:00 autor: -mav-
Na výběr máte novinku nejznámějšího českého fyzioterapeuta Pavla Koláře, další knihu úspěšné autorky a cestovatelky Lucie Kutrové nebo povídky stand-upového komika a příležitostného novináře Petra Vydry.

Pavel Kolář: Posilování stresem – Cesta k odolnosti O stresu se hovoří zejména jako o umělé, lidstvem vyrobené zátěži. Člověk se musel naučit porozumět a vzdorovat rozmanitým stresovým vlivům od počátku své existence.

Tělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest zasahovaly do našich životů od nepaměti. V dnešní době vnímáme stres především jako významnou příčinu vzniku řady tělesných a duševních onemocnění, a chápeme jej jako nebezpečný.

Pavel Kolář, celosvětově uznávaný fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu, ve své knize Posilování stresem – Cesta k odolnosti mimo jiné rozebírá opačnou úlohu stresových vlivů, a to zejména z hlediska zvýšení odolnosti našeho organismu.

Věnuje se celé řadě otázek: Může nám stres pomáhat? Jaký vliv má na náš tělesný a duševní stav? Jak je propojena duše s tělem? Umíme plně využít svůj potenciál odolnosti? Mají větší vliv na odolnost naše geny, či prostředí? Jakou roli zde hrají naše smysly? Jak se stát v životě silnějším vůči stresovým vlivům a jak s nimi nakládat?

Naše tělo a duše v sobě skrývá obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. Využijme ho a vezměme odpovědnost za své zdraví a kvalitu svého života do vlastních rukou!

Kniha vznikla ve spolupráci s Českým olympijským výborem a za podpory Nadace Pohyb bez pomoci.

Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. (* 1963) Vystudoval obor Tělesná výchova a rehabilitace na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci v roce 1987 nastoupil na Kliniku rehabilitace Fakulty dětského lékařství v Motole, přejmenovanou později na Kliniku rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK, kterou od roku 1999 vede jako přednosta. ● Založil zde bakalářské a magisterské studium oboru Fyzioterapie, od roku 2008 působí ve funkci proděkana. V roce 2012 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy. ● Od začátku své profesní kariéry fyzioterapeuta se zaměřoval na problematiku funkční diagnostiky a terapie pohybové soustavy z pohledu vývojové kineziologie a na problematiku dětí s dětskou mozkovou obrnou a dalšími neuro-vývojovými poruchami. ● Je autorem a spoluautorem stovek vědeckých článků i vědecko-popularizačních textů včetně kapitol ve významných mezinárodních monografiích. ● Je hlavním autorem rozsáhlé monografie Rehabilitace v klinické praxi (Galén 2009), která byla přeložena do angličtiny, korejštiny a v současné době se připravuje vydání v čínštině. Spolu s Renatou Červenkovou je autorem knihy Labyrint pohybu (Vyšehrad 2018). ● S manželkou Michaelou má tři děti – Kamilu, Jana a Jakuba.


Lucie Kutrová: 151 dní po evropských stezkách Po návratu z Pacifické hřebenovky v Americe se Lucie Kutrová rozhodla prozkoumat a přiblížit vám spoustu nádherných tras a stezek, které máme přímo pod nosem. Ukáže vám, že nemusíte hned až do Ameriky, abyste si mohli užít nádherných výhledů...

Tentokrát vás tedy čeká cestopis po evropských trailech, ale také putování životem holky, které hory, láska a bucket list změnily život.

Lucie už nyní necestuje sama – jak bude zvládat dlouhé přechody její čtyřnohý parťák Marvel...? Jak dopadne trail s láskou jejího života...? Co tam bude dělat její brácha, který hory přímo nesnáší...? Jak velký bude průser, že táta nestihl nastudovat angličtinu pro pokročilé...? A co je na dlouhých přechodech opravdu důležité...?

Nečekejte jen tu krásnou stránku, Lucie je ochotná se podělit i o ten opravdový život, který je někdy krutý a nespravedlivý. Inspirujte se a vydejte se na delší přechod, než je ten od gauče k lednici, nebo od domu do práce. Zkuste si prožít tu volnost, kdy jste to jen vy, těžký batoh, skvělá nálada a hory. Ale pozor! Lůca varuje, že když vyjdete jednou, nebude to naposledy...

Lucie Kutrová (1992) je cestovatelka, holka s bucketlistem a teď už i zkušená spisovatelka. V roce 2019 vydala knihu 151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství holky s bucket listem, nyní jí vychází druhá s názvem 151 dní po evropských stezkách.


Petr Vydra: Muž v karanténě Stand-up komik a příležitostný novinář Petr Vydra do své druhé knížky shromáždil vtipné povídky a fejetony z období nedávné pandemie. Jak už název knihy napovídá, vznikly v době pandemie a humornou formou reflektují nejrůznější nástrahy a výzvy, jež vypravěči, jeho okolí i celé společnosti nastražila.

Přestože jde o uzavřené příběhy a každý má svoji vlastní pointu, stává se kniha zároveň jakousi nezáměrnou, spíše bezděčnou kronikou roku 2020 a první poloviny roku 2021. Většinou však jde o příslovečné malé dějiny na pozadí velkých a málokdy je tomu v knížce naopak.

Ostatně druhý oddíl knihy sice obsahuje směs dobrodružství a výzev, z nichž vypravěč některé podstoupil i v dřívějším období, ale atmosféra těchto příběhů s pocitem izolace, samoty či opuštění komfortní zóny souvisí.

Třetí část knihy je zdravotní a autor se sebeironií sobě vlastní v ní reflektuje různé bolístky a indispozice, které na muže přicházejí ve středním věku a jimž lze čelit nejen návštěvami lékařů a řízením se jejich radami, ale třeba právě také humorem. Kromě toho, že jednotlivé texty vyšly časopisecky, se pár z nich ohřálo i ve světle ramp, neboť se částečně kryjí s monology stand-upových vystoupení.

Petr Vydra (*1972) vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. Jeho divadelní hry a adaptace uvádělo Městské divadlo Kladno a Švandovo divadlo. V Dejvickém divadle dramaturgicky tmelil Trapné večery, ve kterých také vystupoval. ●  Své texty dosud publikoval v časopisech (např. Svět a divadlo, Ego!, Nový prostor, magazín DNES) a ve sbornících Komik 1.– almanach kultu komiky (2003) a Komici s.r.o. (2009). ● Do povědomí širší veřejnosti vstoupil především jako stand-up komik svým účinkováním v televizním Comedy clubu a především v pořadu Na stojáka. ● V roce 2020 vyšla jeho kniha Hlas a jiné povídky, která obsahuje humorně laděné příběhy zachycující leckdy lehce absurdní a místy mysteriózní, zároveň však veskrze lidské životní situace, jaké zažívá ve své práci či v osobních vztazích každý z nás.

Knihy Posilování stresem – Cesta k odolnosti a 151 dní po evropských stezkách vydává nakladatelství Universum, sbírku povídek a fejetonů Muž v karanténě nakladatelství Brána. Koupit je můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Knížky jsou skvělý vánoční dárek

Knížky jsou skvělý vánoční dárek

Autor: -mav-, Datum: 30. 11. 2023 10:00

Přemýšlíte, co koupit jako dárek? Knihou nezklamete.

Novinky posledního listopadového týdne

Novinky posledního listopadového týdne

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 21:30

Nejlepším dárkem pod stromečkem jsou knížky. Potěší každého a my pro vás máme tipy na novinky.

Darujte pod stromeček knihy

Darujte pod stromeček knihy

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2023 12:31

Dárky vybírejte v klidu už teď a nezapomeňte se porozhlédnout po dobrých knihách.

Příběhy inspirované historií

Příběhy inspirované historií

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2023 16:30

Pojďte se s námi prostřednictvím novým knih ponořit do historie dávné i té staré jen několik…

Napínavé knížky tohoto týdne

Napínavé knížky tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 25. 10. 2023 15:00

Tři knihy plné napětí a zločinu od renomovaných autorů vám určitě zpříjemní podzimní dny a večery.

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Autor: -mav-, Datum: 23. 10. 2023 19:02

Čtení krásných příběhů nikdy neomrzí. Máme tu pro vás tři novinky.

Romantický podzim

Romantický podzim

Autor: -mav-, Datum: 18. 10. 2023 10:00

Podzim přeje romantickým příběhům. A máme tu pro vás ty nové...

Novinky českých autorek

Novinky českých autorek

Autor: -mav-, Datum: 16. 10. 2023 19:33

Tentokrát vám představujeme knižní novinky, jejichž autory jsou české spisovatelky.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-