Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nové čtení
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Nové čtení

datum: 10. 5. 2021 15:00 autor: -mav-
Knižní novinky tohoto týdne určitě zaujmou a potěší. Spisovatel Michal Viewegh po několika letech opět přichází s nejosobnějším a nejotevřenějším žánrem – s deníkem. A první díl trilogie o rodině průmyslníka Rothmanna se stal nejen v Německu absolutním bestsellerem.

Michal Viewegh: Zrušený rok – Deník 2020 Rok 2020 byl pro valnou část obyvatel této planety zřejmě tím nejpodivnějším, a bohužel mnohdy i tím nejbolestivějším obdobím, jaké kdy zažili. Rokem, na který bychom možná všichni rádi zapomněli, a přesto toho tolik změnil a snad nás i něco naučil.

Podívejte se na rok 2020 očima nejpopulárnějšího porevolučního spisovatele. Tři sta šedesát pět dní v životě Michala Viewegha, tři sta šedesát pět dní v životě české společnosti.

Ukázka z knihy

„Neděle 5. dubna

Jedna z několika životních situací, které opravdu z celého srdce nenávidím a kterým se až hystericky snažím vyhýbat, je tato: kdosi z mých nejbližších mě o něco požádá a já mu nezištně vyhovím, čímž zklamu nebo naštvu jiného bližního! Za dobrotu na žebrotu v praktickém provedení! Standardním a smutně předvídatelným výsledkem těchto vynucených rozhodovacích dilemat je, že méně uspokojena (či dokonce ublížená) strana mne pak zahrne oprávněnými výčitkami…

Budiž po pravdě řečeno, že pokaždé nejde o jen to, že bych musel volit mezi dvěma špatnými variantami a v takto zoufalé situaci pak navzdory veškeré snaze a dobré vůli dobře zvolit zkratka nemohl… Občas je problém spíše v tom, že kvůli tristnímu stavu své paměti jednoduše zapomenu, že bych volit měl nebo že vzhledem k okolnostem či vážnosti situace dokonce volit musím... Aktuální přiklad: pomůžu dceři Sáře, respektive její kamarádce Emě, kterou otec vyhodil z domu, a dočasně jí poskytnu azyl ve svém hostinském pokoji – a naštve se na mě dcera Míša, která tento pokoj považuje za svůj (a má v něm tudíž spoustu věci) a kterou jsem o tom údajně zapomněl informovat…

Slunné odpoledne. Sedím pravě venku na terase, když na mě přes plot ze své parcely zavolá Jarda Dušek, s nimž se právě dorazivší štáb TV Prima chystá natočit rozhovor: když už jsou v Sázavě, rádi by prý udělali interview i se mnou, tlumočí mi Jarda prosbu Primy. Jdu tedy redaktorce Primy a kameramanovi otevřít zadní branku a na trávníku si všimnu dvou neodklizených psích exkrementů. „No tak pojďte dál – ale pozor na hovna!“ varuji je už z dálky rozšafně – ale současně si v duchu polekaně uvědomím, že pokud redaktorka a kameraman TV Prima nevědí, že vlastním psa, mohli by si mé upozornění vyložit jako vulgární narážku na kvalitu pořadů jejich mateřské stanice nebo v krajním případě i jako mé doznání, že neseru na WC, nýbrž venku na zahradě...

Večer se zastaví Tomáš s mladší dcerou Karolinou – té se ujme má nejmladší dcera Bára, zatímco já svého oblíbeného souseda pohostím na terase talířkem sýra a pršutu a dvěma láhvemi vína.“

Michal Viewegh (*1962) patří mezi nejznámější a nejúspěšnější české spisovatele. Jeho knih se prodalo přes milion výtisků. Je autorem řady románů, z nichž se mnohé staly bestsellery a později byly zfilmovány. Mezi nejúspěšnější patří Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Román pro ženy, Účastníci zájezdu nebo Vybíjená. Po vážných zdravotních problémech v roce 2012 podstoupil dlouhou rekonvalescenci a do literatury se vrátil deníkovou knihou Můj život po životě (2013). V posledních letech vydal dvě novely v jedné knize s názvem Muž a žena (2018), dále pak Povídky o (ne)lásce a sbírku fejetonů Mým vrstevníkům (obě 2019). V loňském roce vydal svůj zatím poslední román Převážně zdvořilý Leopold.


Maria Nikolai: Čokoládovna Nová rodinná sága ze Stuttgartu počátku 20. století začíná!

Judith Rothmannová, dcera majitele čokoládovny, vede privilegovaný život v noblesní čtvrti Degerloch. Její skutečná vášeň však patří výrobě čokolády. Každou volnou chvilku tráví v tovární laboratoři vynalézáním nových cukrovinek a jednou by ráda řídila podnik. Otec s ní má ale jiné plány. Dojedná výhodný sňatek s mužem, kterého Judith nikdy nemůže milovat. A právě v tu chvíli jí zkříží cestu charismatický Viktor Rheinberger, jenž si hodlá ve Stuttgartu vybudovat novou existenci.

Ukázka z knihy

„Zvonek nade dveřmi důvěrně zacinkal a Judith Rothmannová vstoupila do obchodu velkovýrobny cukrovinek svého otce. Pečlivě za sebou zavřela dveře a otřela si mokré boty do rohožky. Počasí bylo opravdu příšerné. Celé dny pršelo a foukal studený vítr.

Jakmile ale zůstal nehostinný venkovní svět za dveřmi, nezaměnitelná vůně čokolády jí okamžitě zvedla náladu. Rychlým krokem prošla prodejnou vyzdobenou zrcadly, zlatými rámy a bohatým štukem na stěnách. Zkušeným zrakem přehlédla vystavené zboží.

Na nablýskaných pultech a v bíle nalakovaných vitrínách se návštěvníkům nabízely cukrovinky všeho druhu.

Kam oko pohlédlo, stály mísy a etažérky, skleněné bonboniéry a umně tvarované dózy. V nich byly navršené konfety ze sušeného ovoce, marcipán máčený v čokoládě, tyčinky s čokoládovou polevou, tabulky prvotřídních čokolád i rozmanité druhy bonbonů. V malovaných dřevěných škatulkách vyložených bílou krajkou se nabízel exkluzivní výběr Rothmannových cukrovinek pro nejnáročnější zákazníky.

Toho čtvrtečního odpoledne nebyla v obchodě o návštěvníky nouze. Judith procházela mezi pultíky, tu a tam upravila vystavené zboží, a přitom si nepozorovaně vložila do úst svou oblíbenou konfetu. S požitkem si nechala pomalu rozpouštět na jazyku hořkosladkou čokoládu a nenápadně pozorovala nakupující.

Pán v dokonale padnoucím obleku s kloboukem v ruce vybíral vhodný dárek, zřejmě na odpolední návštěvu. Možná hodlá překvapit svou milovanou, neboť se rozhodl pro směs jemných pralinek a červené fondánové růže. Dvě dospívající

dívky se s chichotáním nakláněly nad mísou různobarevných dražé. Opodál si tři dámy v drahých hedvábných kostýmech nechávaly předvést to nejlepší z místní nabídky, zatímco matka čtyř dětí se navzdory přičinlivé pomoci guvernantky marně snažila mírnit hlasité a očividně přemrštěné požadavky svých potomků.

Na jaře musíme začít prodávat zmrzlinu, pomyslela si Judith při pohledu na dotírající klubko dětí. Umínila si promluvit o tom s otcem. Nedávno si koupila v antikvariátu knihu receptů od Agnes Marshallové a dočetla se, jak pomocí speciálního mrazicího stroje vyrobit z mléka, smetany, cukru a ochucovadel lahodný osvěžující krém. Ve své fantazii dál rozvíjela návody anglické cukrářky a už v duchu viděla firmu Wilhelm Rothmann jako prvního výrobce kdoulové, ananasové, vanilkové, a především čokoládové zmrzliny ve Stuttgartu. Kdoví, třeba pak otce ustanoví dvorním dodavatelem?

Judith byla hrdá na to, čeho dosáhla její rodina, a otcovo podnikání pokládala i za své nejvlastnější řemeslo. Jakmile se octla ve světě čokolády, hořela činorodostí a nápady. Ve skrytu duše věřila, že bude jednou spolurozhodovat o osudech firmy, i když otec veškeré její náznaky v tomto směru odbýval jako nezralé výmysly. Podle jeho názoru má žena zastávat místo v pozadí, jejím úkolem je starat se o domácnost a vychovávat děti. Judith ale neuniklo, že to nemusí být nutně pravidlem. Ve velkých městech, jako je Mnichov nebo Berlín, se stále více žen prosazovalo v obchodních povoláních. Proč by to jednou nebylo možné i ve Stuttgartu...?“

Maria Nikolai se narodila a žije v Německu, je autorkou několika populárně naučných knih a jednoho historického románu. V příběhu Čokoládovna spojila svůj zájem o historická témata i milostné příběhy ještě s vášní pro čokoládu a vytvořila tak velkolepou rodinnou ságu z atraktivního prostředí.

Obě knihy vydává nakladatelství Ikar, koupit je můžete mj. na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vyberte si knížku a pročtěte se deštivými dny!

Vyberte si knížku a pročtěte se deštivými dny!

Autor: -mav-, Datum: 28. 9. 2022 11:00

A co právě vychází? Úžasný příběh slovenské fenomenální sportovkyně s doslovem Zuzany Čaputové. O…

Rok 2023 s humorem: Diář Petry Nesvačilové a Hanky Vagnerové

Rok 2023 s humorem: Diář Petry Nesvačilové a Hanky Vagnerové

Autor: -mav-, Datum: 26. 9. 2022 10:00

Dvě populární herečky a velké kamarádky Petra Nesvačilová s Hankou Vagnerovou přenesly svou…

Co si přečíst? Představujeme novinky tohoto týdne

Co si přečíst? Představujeme novinky tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 25. 9. 2022 11:00

Zápisky ředitele zoo pobaví i poučí. Cyklista, který nikomu nechybí, potěší milovníky napětí. A…

Kniha, nejlepší přítel v chladných dnech

Kniha, nejlepší přítel v chladných dnech

Autor: -mav-, Datum: 18. 9. 2022 14:00

Mezi novinkami tohoto týdne najdete poslední díl švédské krimisérie s detektivem Fabianem Riskem.…

Víkend s novou knížkou

Víkend s novou knížkou

Autor: -mav-, Datum: 9. 9. 2022 15:00

Tentokrát máme tipy na dvě české knihy. Vychází nová povídková sbírka oblíbeného autora nebo…

Konec prázdnin s knihou

Konec prázdnin s knihou

Autor: -mav-, Datum: 30. 8. 2022 15:00

Nic o ní nevíte, ale ona ví všechno o vás..., to je pokojská. Druhou novinkou je dokumentární próza…

Knihy posledního srpnového týdne

Knihy posledního srpnového týdne

Autor: -mav-, Datum: 28. 8. 2022 11:00

Jaké tři knižní novinky doporučujeme? Vychází nové vydání strhujícího románu o lásce a přátelství v…

Čtení na konec prázdnin

Čtení na konec prázdnin

Autor: -mav-, Datum: 22. 8. 2022 15:00

A co je nového na knihkupeckých pultech? V napínavé knize muž zanechal podivný vzkaz a beze stopy…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-