Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Knižní tipy pro tento týden
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Knižní tipy pro tento týden

datum: 3. 5. 2021 15:00 autor: -mav-
Vzpomínky známého hudebníka, mrazivý thriller a historický příběh – určitě si vyberete!

Rudy Linka: Na cestě domů... vždycky Jeho inspirativní životní cesta a lidé, které na ní potkal, jsou přiblíženy v této biografii plné optimismu, energie, humoru a samozřejmě i hudby. Doplňuje ji řada osobních, ručně psaných poznámek a samozřejmě i černobílých a barevných fotografií z různých životních období autora.

Ukázka z knihy

„Opustit svoji vlast není lehké, ale vrátit se... vrátit se je možná ještě těžší. Když jsem z Československa odjížděl, neměl jsem o světě ani páru – všechno bylo překvapením. Někdy dobrým a někdy ne tak úplně dobrým, ale bylo to jedno obrovské dobrodružství a skoro každý den něco úplně nového....

S sebou jsem měl kytaru Ovation, do které jsem dal úplně všechny peníze, co jsem našetřil, a nejen já, ale i moje maminka. Měl z toho být byt, ale nakonec ze šetřeni byla kytara. Díky, mami! Koupil jsem ji v newyorském obchodě Mannes na 48. Ulici mezi 6. a 7. avenue přes „mail order“ a přistála v obrovské krabici na ruzyňském letišti. To jsem pochopitelně tenkrát ještě vůbec netušil, že za několik let budu žít v tom samém městě a do tohoto obchodu, kde nakupovali i Beatles a Bob Dylan, budu chodit alespoň dvakrát týdně. Dodnes si pamatuji ten úžas, když jsem poprvé viděl, jak perfektně kytara seděla v sametem potaženém futrálu, který byl vymodelován přesně na křivky tohoto nástroje. Tuhle kytaru jsem měl s sebou a taky úplně malou tašku přes rameno a v ni knížku Na cestě od Jacka Kerouaca, dvě košile, dva páry ponožek, spodky a ešus. Ešus, protože jsem byl skaut, a každý skaut ví, že bez ešusu se těžko dá přežít. Mam ho dodnes. V ruce jsem měl knížku Hovory s TGM od Karla Čapka, kterou jsem si zabalil do Rudého práva, aby to jako bylo nenápadná. Vůbec jsem nevěděl a dodnes nevím, jestli tahle knížka byla oficiálně zakázaná. To byla snad ta nejhorší stránka komunistického režimu, kdy jsme se mnohokrát začali všichni cenzurovat sami, a vlastně jen tak preventivně ‚pro všechny případy‘.“

Rudy Linka (*1960) si už jako teenager zamiloval jazz, alba si půjčoval z americké ambasády v Praze i od dalších fanoušků jazzu. Hrát začal na housle, ale v roce 1979 absolvoval klasickou kytaru na Pražské konzervatoři, na začátku 80. let pak emigroval do Švédska, kde čtyři roky studoval skladbu na Stockholm Music Institute. Získal švédské občanství a také tam potkal amerického kontrabasistu Reda Mitchella a začal s ním spolupracovat. Ten Linku také později doporučil na Jim Hall Fellowship na bostonské Berklee Collegeof Music. Ve studiu pokračoval na The New School v New Yorku, kam se v roce 1985 přestěhoval. Soukromě pak studoval u Johna Scofielda, Jima Halla a Johna Abercrombieho. Jeho manželkou je Anna Linka, se kterou má dceru Stephanii. Ministrem zahraničních věci Tomášem Petříčkem byl Rudy Linka 2. března 2020 jmenován Vyslancem dobré vůle České republiky. Od roku 2005 je pořadatelem festivalu Bohemia JazzFest. Na ČT Art moderuje pořad Linka.

Vzpomínkovou knihu Rudy Linky vydalo Universum, koupit ji můžete mj. na booktook.cz.


Shari Lapena: Její konec Nový psychothriller Shari Lapeny odhalí další nebezpečné tajemství ukryté pod povrchem spořádané rodiny, a to znovu v příběhu plném stupňujícího se napětí a nečekaných zvratů.

Stephanie a Patrick, bohatí a spokojení manželé, se nedávno stali rodiči dvojčat. Třebaže je péče o ně značně vysiluje, Stephanie s jistotou ví, že má všechno, po čem kdy toužila. Pak se objeví Erica, žena z Patrickovy minulosti, a s ní šokující odhalení o jeho první manželce. Ta podle Eriky nezemřela nešťastnou náhodou. Patrick tvrdí opak a Stephanie najednou zjišťuje, že muž, kterému důvěřuje, možná lže. A možná i vraždil. A možná se to chystá udělat znovu.

Shari Lapena  (*1960) je bývalá právnička a učitelka angličtiny s láskou k literatuře, v současné době je ale úspěšnou spisovatelkou na plný úvazek a s rodinou žije v Torontu. Debutovala titulem Manželé odvedle (2016), který se stal psychothrillerem roku, vydaným ve 35 zemích. Zaujal hlavně dramatickou zápletkou (únos malého dítěte), výtečným stupňováním napětí a především nečekanými zvraty, a to až do poslední stránky. Stejný úspěch pak zaznamenal i o rok později vydaný román Někdo cizí v domě (2017),Nevítaný host (2019) nebo psychotriller Jeden z nás. Shari neustále dokazuje, že je mistryní nečekaných zvratů a šokujících odhalení.

Nejnovějšího knihu Shari Lapeny vydává Kalibr, koupit ji můžete mj. na booktook.cz.


Ulrike Schweikert: Nemocnice Charité – Naděje a osud 

Berlín v roce 1831. Ve městě už týdny panuje strach, že by se do Německa mohla dostat cholera. Když na člunu na Sprévě zemře za velkých bolestí lodník, začne se osudná epidemie nemilosrdně šířit.

V nemocnici Charité profesor Dieffenbach s kolegy horečně hledá způsob přenosu nemoci a nejúčinnější léčbu nakažených. Je to závod s časem. Zatímco lékaři bojují o životy tisíců lidí, tři ženy vedou ještě svůj osobní boj...

Hraběnka Ludovica, uvězněná v manželství s věčným hypochondrem, nachází útěchu a sílu v rozhovorech s věhlasným profesorem Dieffenbachem. Porodní bába Marta chce zase zajistit svému synovi lepší budoucnost a začne proto pracovat v márnici nemocnice Charité. Mladá ošetřovatelka Elizabet v sobě objeví lásku k medicíně a k tomu ještě zakázanou lásku k mladému lékaři.

Ulrike Schweikert (*1966) patří k nejúspěšnějším německým autorkám historických románů. Po ekonomické škole obchodovala na burze s cennými papíry, následně vystudovala geologii a žurnalistiku. Byla velmi fascinována historií svého rodného města Schwäbisch Hall, proto se jejím zmapováním začala podrobně zabývat. Veškeré podklady, které dohledala, posloužily jako základ pro její první román, který vyšel v roce 2000 pod názvem Die Tochter des Salzsieders. Poté autorka napsala mnoho dalších románů, z nichž některé byly i zdramatizovány. Žije a pracuje poblíž Stuttgartu.

Příběh o životě a smrti, o naději a osudu ve slavné nemocnici vydává Ikar. Knihu můžete koupit mj. na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Autor: redakce ve spolupráci s Kristýnou Hladíkovou, Knihobot, Datum: 24. 6. 2022 10:00

Balíte kufry, plánujete výlety a těšíte se na nové zážitky. Ale víte, s jakými pocity odjíždí na…

Víkend bude letní, vezměte si k vodě knížku

Víkend bude letní, vezměte si k vodě knížku

Autor: -mav-, Datum: 17. 6. 2022 10:00

Dvě výjimečné autorky se spojily a napsaly strhující thriller! Mladá láska přinesla špatná…

Knižní novinky druhého červnového týdne

Knižní novinky druhého červnového týdne

Autor: -mav-, Datum: 9. 6. 2022 10:00

Tentokrát vychází román volně inspirovaný životem mladé chartistky. Novinkou je i příběh sicilské…

Pestrá knižní nabídka na tento víkend

Pestrá knižní nabídka na tento víkend

Autor: -mav-, Datum: 3. 6. 2022 15:00

Tentokrát na knižní pult přichází dlouho očekávaný životní příběh české filmové ikony Jany…

Víkendové počasí přeje čtení

Víkendové počasí přeje čtení

Autor: -mav-, Datum: 27. 5. 2022 15:00

V novinkách tohoto týdne najdete nejnovější příběh kanadské mistryně psychothrilleru i krvavý hon…

Čtení pro zábavu i poučení

Čtení pro zábavu i poučení

Autor: -mav-, Datum: 20. 5. 2022 15:00

Vydejte se s mladou cestovatelkou kolem světa světa, odhalte tajemství skrytá v dávnověku a…

Knihy, které potěší

Knihy, které potěší

Autor: -mav-, Datum: 19. 5. 2022 10:00

Skutečný příběh princezny Diany – jejími vlastními slovy. Čekají na vás i nové případy vrchního…

Znáte knižní novinky tohoto týdne?

Znáte knižní novinky tohoto týdne?

Autor: -mav-, Datum: 11. 5. 2022 15:00

Tentokrát se vám představí čeští autoři. Pravdu o letech 1928– 2022 zaznamenal Pavel Kohout. Román…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-