Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Iva Janžurová – Včera, dnes a zítra
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Iva Janžurová – Včera, dnes a zítra

datum: 9. 11. 2020 15:00 autor: -mav-
Jaká je Iva Janžurová ve skutečnosti? Doplněné a rozšířené vydání knihy k blížícím se 80. narozeninám oblíbené herečky.

Je Iva Janžurová svérázná jako Bartáčková v Zítra to roztočíme, drahoušku? Roztěkaná jako astrolog Hampl, jehož mozek jí byl vložen v Pane, vy jste vdova? Co je v ní z vrchní sestry Huňkové z Nemocnice na kraji města a co ze Štěpy v Petrolejových lampách? Nebo se její osobnost zrcadlí spíše v divadelních rolích, kterých na prknech Divadla na Vinohradech, Národního divadla či Divadla Kalich ztvárnila téměř stovku?

V hereččině autorizované biografii se na tuto otázku pokouší odpovědět spisovatel a novinář Petr Macek, který čerpá z řady osobních setkání a povídání nejen s ní, ale i s její rodinou – dcerami Sabinou a Theodorou, bratrem Pavlem či celoživotním partnerem Stanislavem Remundou.

Rozšířené a aktualizované vydání úspěšné biografie jedné z našich nejpopulárnějších hereček přibližuje neotřelým a zasvěceným způsobem její osobní i profesní život, ohlíží se po uplynulých osmdesáti letech její životní cesty a přináší vzpomínky na řadu kolegů či vlastních milníků. Takže… Jaká byla „Janžurka" včera, co si myslí dnes a jak hledí do zítřka?

Knihu doprovázejí unikátní fotografie z divadelních i filmových archivů, cenný je i chronologicky zpracovaný soupis divadelních a filmových rolí a úctyhodný přehled všech ocenění.

Ukázka z knihy

Když mi Václav Vorlíček předával scénář filmu ‚Pane, vy jste vdova‘, pojednávající o několikanásobné výměně mozků, řekl mi, že jestli roli nevezmu, film nenatočí. Když vám tohle řekne režisér už na začátku, víte, že máte jeho absolutní důvěru. Pak se s ním vydáte kamkoli,“ říká Iva. Nad jejími prvními okamžiky nad scénářem, jak mu byly zprostředkovány, si rochnil také sám režisér. Bral to jako známku toho, že komedie, kterou napsali s Milošem Macourkem, bude opravdu dobrá. A právě Ivu si jako jedinou dokázal představit nejen jako sprostou vražedkyni, ale i jako plachého, koktajícího astrologa.

„Jela zrovna s vinohradským divadlem na zájezd. Dala se prý hned do čtení. Když byla asi ve třetině, zajásala a obracela se na kolegy: ‚Jé, ona je to dvojrole. To je bezvadný.‘ Četla dál a nakonec vykřikla: ‚Já se snad zblázním, ona je to trojrole.‘ A skutečně nakonec brilantně předvedla tři diametrálně odlišné charaktery," pochvaloval si Vorlíček Ivin výkon ve snímku, za nějž se jí dostalo mezinárodního ocenění na festivalu vědeckofantastických filmů v Terstu. Předáno jí ovšem být nesmělo.

Iva se na film připravovala nad rámec svých povinností. Před filmováním se dokonce zašla inspirovat, společně s kolegyní Helenou Růžičkovou alias vražedkyní Stubbovou, do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Méně nadšení projevila, když se měly točit nahé scény, respektive když se její postava Evelíny Kelettiové po operaci mozku nahá probouzela na operačním stole. Tady Iva poskytla pouze svůj obličej pro blízké záběry. Zbytek ženského těla nebyl z telecího, jak se v souvislosti s komedií nabízí, ale musela jej „zapůjčit“ dublérka.

Žaludek se ovšem herečce ještě dnes sevře při vzpomínce na scénu, v níž se ji atentátník Jiří Lír pokouší na jevišti zastřelit. Trefí se ale jen do čelenky. „Měl prostřelit takovou kouli podobnou vánoční ozdobě a umístěnou nad mým čelem. Důmyslně instalovali pérko, kterým bych nenápadným zatažením za šňůrku vzadu pod pasem prorazila zezadu na hlavě tu ozdobu. Jenže jakmile se rozjelo natáčení záběru, tak několikrát ne a ne se to rozbít. Jen se škubala celá čelenka. Filmový materiál byl drahý, tak přivedli pana inženýra s puškou a on si bez zaváhání, jako by si vůbec neuvědomoval můj němý nesouhlas, stoupl proti mně a kouli prostřelil. Měla jsem detailní záběr na nehybný obličej a slíbili mi, že takhle zblízka se určitě strefí. Kdykoli si na ten záběr vzpomenu, udělá se mi trochu špatně...“

(z kapitoly Pane, vy jste vdova! – 1970)

Petr Macek (*1981) je novinář, spisovatel a scenárista, pro televizi napsal scénáře ke třem desítkám životopisných medailonů předních osobností české kultury. S řadou z nich také sepsal jejich autorizované biografie – kromě Ivy Janžurové ještě mj. se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou (Každá trampota má svou mez – 2012) nebo s režisérem Václavem Vorlíčkem (Pane, vy jste režisér! – 2017). Vydal také knihy 1968 očima 50 (2018) a 1989 očima 30 (2019), které jsou ohlédnutím slavných českých a slovenských osobností na dva důležité milníky naší novodobé historie. Sestavil také úspěšnou knihu rozhovorů Takový byl Karel Gott. Třikrát vstoupil do světa detektiva Sherlocka Holmese – v románech Golemův stín: Pád Sherlocka Holmese (2007), Případ dobře vychlazené pomsty (2010) a naposledy v příběhu Sherlock Holmes a Hitlerův posel smrti (2015). Ten byl namluven i jako audiokniha.

Knihu Petra Macka Iva Janžurová – Včera, dnes a zítra vydalo nakladatelství Brána, koupit ji můžete mj. na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nové čtení

Nové čtení

Autor: -mav-, Datum: 10. 5. 2021 15:00

Knižní novinky tohoto týdne určitě zaujmou a potěší. Spisovatel Michal Viewegh po několika letech…

Knižní tipy pro tento týden

Knižní tipy pro tento týden

Autor: -mav-, Datum: 3. 5. 2021 15:00

Vzpomínky známého hudebníka, mrazivý thriller a historický příběh – určitě si vyberete!

Listopád

Listopád

Autor: -mav-, Datum: 28. 4. 2021 15:00

Ptali jste se někdy sami sebe, jaký by byl váš život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo všechno jinak?…

Vydejte se za napětím i dobrodružstvím

Vydejte se za napětím i dobrodružstvím

Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2021 10:00

Drsná Kamčatka v detektivním příběhu a neuvěřitelná svědectví lékařky, která pobývala ve válečných…

Dubnové novinky

Dubnové novinky

Autor: -mav-, Datum: 18. 4. 2021 11:00

Poprvé vychází v češtině poslední román Virginie Woolfové z roku 1937 a do komplikovaného světa…

Knihy pro dobrou náladu

Knihy pro dobrou náladu

Autor: -mav-, Datum: 12. 4. 2021 15:00

Velkolepé finále kavárenské ságy a pokračování Dívky na útěku.

Oddechové čtení na tento týden

Oddechové čtení na tento týden

Autor: -mav-, Datum: 7. 4. 2021 10:00

Ponořte se do světa poutavých příběhů! Máme tu pro vás mezinárodní bestseller, který sleduje…

Kniha logických hádanek

Kniha logických hádanek

Autor: -mav-, Datum: 31. 3. 2021 10:00

Chcete se stát členem klubu největších géniů lidstva? Díky této pozoruhodné knize zjistíte, jestli…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-