Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Iva Janžurová – Včera, dnes a zítra
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Iva Janžurová – Včera, dnes a zítra

datum: 9. 11. 2020 15:00 autor: -mav-
Jaká je Iva Janžurová ve skutečnosti? Doplněné a rozšířené vydání knihy k blížícím se 80. narozeninám oblíbené herečky.

Je Iva Janžurová svérázná jako Bartáčková v Zítra to roztočíme, drahoušku? Roztěkaná jako astrolog Hampl, jehož mozek jí byl vložen v Pane, vy jste vdova? Co je v ní z vrchní sestry Huňkové z Nemocnice na kraji města a co ze Štěpy v Petrolejových lampách? Nebo se její osobnost zrcadlí spíše v divadelních rolích, kterých na prknech Divadla na Vinohradech, Národního divadla či Divadla Kalich ztvárnila téměř stovku?

V hereččině autorizované biografii se na tuto otázku pokouší odpovědět spisovatel a novinář Petr Macek, který čerpá z řady osobních setkání a povídání nejen s ní, ale i s její rodinou – dcerami Sabinou a Theodorou, bratrem Pavlem či celoživotním partnerem Stanislavem Remundou.

Rozšířené a aktualizované vydání úspěšné biografie jedné z našich nejpopulárnějších hereček přibližuje neotřelým a zasvěceným způsobem její osobní i profesní život, ohlíží se po uplynulých osmdesáti letech její životní cesty a přináší vzpomínky na řadu kolegů či vlastních milníků. Takže… Jaká byla „Janžurka" včera, co si myslí dnes a jak hledí do zítřka?

Knihu doprovázejí unikátní fotografie z divadelních i filmových archivů, cenný je i chronologicky zpracovaný soupis divadelních a filmových rolí a úctyhodný přehled všech ocenění.

Ukázka z knihy

Když mi Václav Vorlíček předával scénář filmu ‚Pane, vy jste vdova‘, pojednávající o několikanásobné výměně mozků, řekl mi, že jestli roli nevezmu, film nenatočí. Když vám tohle řekne režisér už na začátku, víte, že máte jeho absolutní důvěru. Pak se s ním vydáte kamkoli,“ říká Iva. Nad jejími prvními okamžiky nad scénářem, jak mu byly zprostředkovány, si rochnil také sám režisér. Bral to jako známku toho, že komedie, kterou napsali s Milošem Macourkem, bude opravdu dobrá. A právě Ivu si jako jedinou dokázal představit nejen jako sprostou vražedkyni, ale i jako plachého, koktajícího astrologa.

„Jela zrovna s vinohradským divadlem na zájezd. Dala se prý hned do čtení. Když byla asi ve třetině, zajásala a obracela se na kolegy: ‚Jé, ona je to dvojrole. To je bezvadný.‘ Četla dál a nakonec vykřikla: ‚Já se snad zblázním, ona je to trojrole.‘ A skutečně nakonec brilantně předvedla tři diametrálně odlišné charaktery," pochvaloval si Vorlíček Ivin výkon ve snímku, za nějž se jí dostalo mezinárodního ocenění na festivalu vědeckofantastických filmů v Terstu. Předáno jí ovšem být nesmělo.

Iva se na film připravovala nad rámec svých povinností. Před filmováním se dokonce zašla inspirovat, společně s kolegyní Helenou Růžičkovou alias vražedkyní Stubbovou, do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Méně nadšení projevila, když se měly točit nahé scény, respektive když se její postava Evelíny Kelettiové po operaci mozku nahá probouzela na operačním stole. Tady Iva poskytla pouze svůj obličej pro blízké záběry. Zbytek ženského těla nebyl z telecího, jak se v souvislosti s komedií nabízí, ale musela jej „zapůjčit“ dublérka.

Žaludek se ovšem herečce ještě dnes sevře při vzpomínce na scénu, v níž se ji atentátník Jiří Lír pokouší na jevišti zastřelit. Trefí se ale jen do čelenky. „Měl prostřelit takovou kouli podobnou vánoční ozdobě a umístěnou nad mým čelem. Důmyslně instalovali pérko, kterým bych nenápadným zatažením za šňůrku vzadu pod pasem prorazila zezadu na hlavě tu ozdobu. Jenže jakmile se rozjelo natáčení záběru, tak několikrát ne a ne se to rozbít. Jen se škubala celá čelenka. Filmový materiál byl drahý, tak přivedli pana inženýra s puškou a on si bez zaváhání, jako by si vůbec neuvědomoval můj němý nesouhlas, stoupl proti mně a kouli prostřelil. Měla jsem detailní záběr na nehybný obličej a slíbili mi, že takhle zblízka se určitě strefí. Kdykoli si na ten záběr vzpomenu, udělá se mi trochu špatně...“

(z kapitoly Pane, vy jste vdova! – 1970)

Petr Macek (*1981) je novinář, spisovatel a scenárista, pro televizi napsal scénáře ke třem desítkám životopisných medailonů předních osobností české kultury. S řadou z nich také sepsal jejich autorizované biografie – kromě Ivy Janžurové ještě mj. se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou (Každá trampota má svou mez – 2012) nebo s režisérem Václavem Vorlíčkem (Pane, vy jste režisér! – 2017). Vydal také knihy 1968 očima 50 (2018) a 1989 očima 30 (2019), které jsou ohlédnutím slavných českých a slovenských osobností na dva důležité milníky naší novodobé historie. Sestavil také úspěšnou knihu rozhovorů Takový byl Karel Gott. Třikrát vstoupil do světa detektiva Sherlocka Holmese – v románech Golemův stín: Pád Sherlocka Holmese (2007), Případ dobře vychlazené pomsty (2010) a naposledy v příběhu Sherlock Holmes a Hitlerův posel smrti (2015). Ten byl namluven i jako audiokniha.

Knihu Petra Macka Iva Janžurová – Včera, dnes a zítra vydalo nakladatelství Brána, koupit ji můžete mj. na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Novinky posledního listopadového týdne

Novinky posledního listopadového týdne

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 21:30

Nejlepším dárkem pod stromečkem jsou knížky. Potěší každého a my pro vás máme tipy na novinky.

Darujte pod stromeček knihy

Darujte pod stromeček knihy

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2023 12:31

Dárky vybírejte v klidu už teď a nezapomeňte se porozhlédnout po dobrých knihách.

Příběhy inspirované historií

Příběhy inspirované historií

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2023 16:30

Pojďte se s námi prostřednictvím novým knih ponořit do historie dávné i té staré jen několik…

Napínavé knížky tohoto týdne

Napínavé knížky tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 25. 10. 2023 15:00

Tři knihy plné napětí a zločinu od renomovaných autorů vám určitě zpříjemní podzimní dny a večery.

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Autor: -mav-, Datum: 23. 10. 2023 19:02

Čtení krásných příběhů nikdy neomrzí. Máme tu pro vás tři novinky.

Romantický podzim

Romantický podzim

Autor: -mav-, Datum: 18. 10. 2023 10:00

Podzim přeje romantickým příběhům. A máme tu pro vás ty nové...

Novinky českých autorek

Novinky českých autorek

Autor: -mav-, Datum: 16. 10. 2023 19:33

Tentokrát vám představujeme knižní novinky, jejichž autory jsou české spisovatelky.

České knihy od českých autorů

České knihy od českých autorů

Autor: -mav-, Datum: 29. 9. 2023 19:30

Knižní novinky od českých autorů.

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-